Skocz do zawartości
IGNOROWANY

A jaki kocioł na pellet dla mnie 12-15kw z dużym zasobnikiem do ekonomicznego spalania?


dos

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Obecne zapotrzebowanie to 12-15 kw wg ciepłowłaściwe. Do ogrzania nieocieplone około 50-60m2 z domu 120m (na razie parter, docelowo docieplone 120m, wtedy zapotrzebowanie 8-9kw).

Instalacja to grzejniki + CWU.

Moje oczekiwania to:

1. Kocioł powinien spalić pellet od lokalnego producenta, co prawda niby w klasie A1, bez mdf i innego syfu ale wiadomo jak to bywa 🙂

2. Możliwe ładowanie zasobnika raz na tydzień więc pojemność minimum 200kg.

3. Możliwość sterowania zdalnie przez internet to będzie duży plus.

No i to chyba tyle, czyszczenie raz na tydzień to dla mnie żaden problem, teraz mam zasypowca 🙂 Zabawę ze sterowaniem też w razie czego ogarnę.

Już wiem, że są fajne kociołki i biorę je pod uwagę:

1. Blackstar 16 KW, fajny, ale drogi, rozbudowana elektronika trochę mnie odstrasza, coroczne serwisy

2. Edilkamin Laguna 12-18kw, cena podobna ale mały zasobnik, pytanie czy można łatwo dorobić dodatkowy zasobnik

3. Ferroli biopellet pro 12kw, cena super, ale mały zasobnik i jak wyczytałem musi mieć dobry pellet, podobno ma też jakieś wady o których jeszcze nie doczytałem 🙂

 

I teraz moje główne pytanie: czy jest jakiś inny kociołek spełniający moje oczekiwania, w cenie 10-15 tyś na który warto zwrócić uwagę?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym dorzucić TechnixPel 12kW , świeżo zrobione badania jednostek pośrednich w tym właśnie 12kW.

Dotychczas z peleltowych łapiących się na wyższe dotacje z emisjami cząstek stałych <20mg/m3 były moce 10,15,24,38.  Teraz uzupełnione badania o jednostki 12,19,30,48kW

Tu by szło machnąć większy kosz, ale zasyp wypadnie wówczas wysoko. Jest to jednak do zrobienia.

 

W swoim domu korzystam z takiego 24kW palę pelletem od lokalnego dostawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam ofertę Sekom ponieważ moją pierwszą opcją był Skamp pv13, ale po obliczeniach wyszło mi, że będę w stanie palić pelletem tym samym kosztem, kupując taniej pellet u lokalnych producentów. I właśnie wolałbym skampa z pionowym wymiennikiem, ale nie wiem czy 15kw nie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

do Twoich wymogów łapie się doskonale kociołek SlimKo Kotłospaw w wersji z zasobnikiem wolnostojącym
https://kotlospaw.pl/kociol-slimko-z-zasobnikiem-bocznym

Możesz doposażyć go w moduł internetowy, sterować telefonem lub z poziomu PC. Dodatkowo, podlega pod wyższe dotacje (45% zwrotu kosztów).

Zasobnik możesz wybrać od 200l do nawet 1200l - wydaje mi się, że najoptymalniejszy byłby 440l ale jeśli masz trochę wiecej miejsca możesz śmiało zabrać 660l.

Automatyka również rozbudowana ale prosta w obsłudze i przyjazna dla Użytkownika. 

Poszukaj w wolnej chwili filmów czy zdjęć od użytkowników, są dobre opinie o tym produkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge ci opisać ferroli bo od roku używam

problemów zero i oby tak zostało bo serwis do bani

Pale tylko najlepszym pelletem, a i tak co pół zbiornika musisz isć odkurzyć popiół bo ten popielnik jest tyciuchny

także zimą tydzień bez zaglądania - nie ma szans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję

Czytam cały czas forum i wyczytałem, że Blackstar też lubi tylko dobre pellety, do tego coroczne przeglądy i po dwóch latach opłata abonamentowa za ten ich system internetowy, co kłóci się z moją ideą spalania ekonomicznego 😉

Na tę chwilę na pierwsze miejsce wysuwa się więc Edilkamin Laguna z opcją zbudowania dodatkowego zbiornika ze żmijką do podawania pelletu.

Doszedł jeszcze biawar 12KW, ale póki co opinie znalazłem różne.

Znajomy instalator ma mi wycenić Heitztechnik Daspell 12, jest duży zasobnik 400L, ale tutaj znowu ograniczona możliwość ustawień sterownika i możliwe problemy z palnikiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jako użytkownik kotła Firmy Kotłospaw - póki co jestem w pełni zadowolony. W opisie mam ten kocioł i już trzy sezony palę, i pellet żaden certyfikowany tylko tzw. no name może to też zasługa palnika. Fakt że biorę od początku pellet od tego samego dostawcy, choć wczoraj pojawiła się alternatywa z Białorusi - znajomy zamówił 24 t no i szuka kompana do tego pelletu - trochę się spóźnił bo mam już zamówiony -  2,5 t + zeszłoroczny w piwnicy, a za tydzień następne 2,5 t.

Obecnie jest duży wybór kotłów, ja też długo szukałem i zdecydowałem się na ten ze względu na wymiary i ustawienie w mojej kotłowni, ruszt - jeszcze chyba nie było programu odliczeń za 5 klasę więc nie mogłem się załapać z tym piecem, który jest 4 klasy - no i oczywiście palnik, który jest niezawodny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar Compact 12kw. Użytkuję i polecam. Kocioł wybrałem dzięki opiniom i pomocy forumowiczów. Spełni wszystkie twoje wymagania. Zbiornik pelletu do wyboru. Samoczyszczenie wg harmonogramu. Oproznianie popielnika zależne od spalania, u mnie co 5dni. Jest obszerny wątek o tym kotle. Innych tematów, głównie o problemach technicznych nie znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby zamknąć temat napiszę, że wybór padł na Edilkamin Laguna. Przeważył czynnik automatycznego sterowania i możliwość spalenia "gorszego" pelletu. Jeśli chodzi o pojemność zasobnika to jest możliwość podpięcia żmijki. To w teorii a jak w praktyce to się okaże już niebawem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.