Skocz do zawartości

Zmiana ogrzewania z ekogroszku na pompę ciepła... a może na gaz?

geo78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Sytuacja wygląda następująco. Chciałbym w ramach czystego powietrza zmienić ogrzewanie z pieca na ekogroszek na coś mniej obsługowego. Wstępnie wybór padł na pompę ciepła ale gdzieś pojawiła się myśl, że może lepiej korzystać z gazu? Dom mam stary z lat 60-tych, rozbudowany 12 lat temu. Dół jest jakoś tak zbudowany, że jest pustak żużlowy i jakaś dodatkowa warstwa (prawdopodobnie cegła wapienna). Do tego ocieplenie około 7-8 cm styropian/suprema. Całkowita grubość muru to około 45 cm o ile mnie pamięć nie myli. Góra nadbudowana z pustaka (beton komórkowy) plus wełna 5 cm od wewnątrz i styropian od zewnątrz 7 cm. Dach dwuspadowy docieplony wełną 15+5 cm. Na dole około 30 m2 ogrzewane podłogówką reszta grzejniki aluminiowe, góra cała w grzejnikach. Kotłownia 10 metrów od domu. Piec 25 kW. Spalanie w ciągu roku to około 6 ton ekogroszku. Od 3 lat doszły solary na ciepłą wodę plus zamontowałem ruszt i wspomagam drewnem. Efekt to zużycie węgla na poziomie 40-50 procent plus wyższa temperatura w domu (o jakieś 2-3 stopnie). Na pewno słabym punktem jest ocieplenie rury z kotłowni do domu. Każda rurka ma podwójną otulinę (taką szarą) i całość jest dodatkowo w rurze pcv. Zakopane na głębokości około metra. 

Być może wymienię okna na dole również w ramach czystego powietrza na nowe 3-szybowe. W tej chwili mam ponad 20-letnie okna drewniane. Fakt wyglądają nadal ładnie po tym jak je odmalowałem rok temu ale myślę, że mogą nie trzymać tak ciepła jak kiedyś. 

Wymyśliłem sobie pompę ciepła 12-13 kW Daikin, Panasonic lub Stiebel. Nie wiem jaki model bo tu trwają dyskusje czy potrzebuję HT czy nie. Z tego co pamiętam to z kotłowni wypuszczałem 40-50 stopni i było ok. Ale jak to paląc drewnem temperatury te mogły rosnąć. Nie prowadziłem monitoringu non stop. Pytanie tylko czy w ogóle jest sens w moim przypadku kierować się ku pompie ciepła. Czy może lepiej skorzystać z gazu który mam pod płotem? Dodam, że lada chwila zamontowaną będę miał instalację 9,86 kWp z dotacji gminnej. Do tej pory zużywałem około 3500 kWh w ciągu roku więc jakaś nadwyżka będzie do wykorzystania. Czy zostawić ją na pompę ciepła czy może założyć u góry klimatyzację i zimą dogrzewać się za jej pomocą a latem chłodzić bo ten rok daje nam w kość. Zmiana ogrzewania na gaz plus klimatyzacja wyjdą podobnie jak pompa ciepła... na decyzję mam czas do końca września, tyle mniej więcej jest ważne zaświadczenie o niskich dochodach co skutkuje otrzymaniem wyższej dotacji. 

Odnośnik do odpowiedzi

9 godzin temu, automatyk napisał:

ile metrów ma ten dom ?

i jaką temp dawałes podczas mrozów w lutym tego roku

Dom po podłodze ma 200 m2. Wiadomo poddasze ma mniejszą kubaturę niż parter. 

Co do temperatury to z uwagi na palenie drewnem ciężko jednoznacznie określić. Jak piec się rozbujał to pewnie i 60 szło na dom. Tak mi się wydaje. Miałem prowadzić obserwację ale jakoś mi nie wyszło.  

Odnośnik do odpowiedzi

automatyk powiedz nam czy jakikolwiek monoblok nadaje się na zwiększone dofinansowanie ? tzn czy któryś z nich ma 3 gwiazdki ?

Odnośnik do odpowiedzi

16 godzin temu, KonsultantViessmann napisał:

Najlepiej byłoby zrobić audyt i przeliczyć koszty dla obu tych rozwiązań i wtedy wybrać

Audyt mam zrobiony. Tylko to taki audyt zrobiony mniej/więcej właśnie ze względu na brak pełnych informacji o budowie domu. 

Dane z audytu:

Kubatura 565 m3

Współczynniki przenikania ciepła przez przegrody budowlane W/(m  2 •K) 
Ściany zewnętrzne  parter 0,41; piętro 0,21 
Dach/stropodach/strop pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami 0,16  
Podłoga na gruncie w pomieszczeniach ogrzewanych  0,54
Okna, drzwi balkonowe  parter 1,70; piętro 1,00;  okna dachowe 1,10  (wg mnie okna mają gorsze parametry)
Drzwi zewnętrzne 2,00 (tu z kolei mam odczucie że ten parametr jest lepszy w rzeczywistości)
Ściany wewnętrzne 0,81; 1,33; 0,54
Stropy wewnętrzne 0,50
Drzwi wewnętrzne 2,50

Charakterystyka energetyczna budynku 
Obliczeniowa moc cieplna systemu grzewczego [kW]  10,26
Obliczeniowa moc cieplna na przygotowanie cwu [kW]  1,30 
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego i 
przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 62,83
Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności systemu 
grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 101,29
Roczne obliczeniowe zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej [GJ/rok] 0,60
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności 
systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 81,87 
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności 
systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 131,97
Udział odnawialnych źródeł energii [%]  0,30 

To tak pobieżnie wybrane dane. Z uwagi jednak na szacunkowe podejście do tematu zakładałbym, że może być troszkę gorzej niż wynika to z tabel. No chyba, że to tylko mój pesymizm 😉

9 godzin temu, automatyk napisał:

t-cap  9 kw lub samsung 10kw (czyli wg wielkosci 12 kW) i spokojnie da rade

Zastanawiam się jednak czy nie powinno być więcej mocy z uwagi na osobną kotłownię. Teraz paląc w piecu kotłownia sama się nagrzewa i utrzymuje temperaturę w plusie nawet w największe mrozy. Ale co będzie jak pieca nie będzie? Czy ciepłe rurki oddadzą tegoż ciepła na tyle że nadal będę miał dodatnią temperaturę czy może trzeba będzie dać jakiś grzejnik w kotłwoni?

Odnośnik do odpowiedzi

Wg strony Ciepło Właściwe zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu to 79GJ = 22 tys kWh a więc o wile więcej niż wychodzi z audytu. Być może gdzieś popełniam błąd w wypełnianiu danych. No i na stronie nie ma opcji zaznaczenia kotłowni poza obrysem budynku. 

Odnośnik do odpowiedzi

15 godzin temu, berthold61 napisał:

automatyk powiedz nam czy jakikolwiek monoblok nadaje się na zwiększone dofinansowanie ? tzn czy któryś z nich ma 3 gwiazdki ?

tak jak najbardziej ,ale po co monoblok ? nie lepiej split ?

Samsun jak i panasonic ma monobloki na A++

14 godzin temu, geo78 napisał:

Audyt mam zrobiony. Tylko to taki audyt zrobiony mniej/więcej właśnie ze względu na brak pełnych informacji o budowie domu. 

Dane z audytu:

Kubatura 565 m3

Współczynniki przenikania ciepła przez przegrody budowlane W/(m  2 •K) 
Ściany zewnętrzne  parter 0,41; piętro 0,21 
Dach/stropodach/strop pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami 0,16  
Podłoga na gruncie w pomieszczeniach ogrzewanych  0,54
Okna, drzwi balkonowe  parter 1,70; piętro 1,00;  okna dachowe 1,10  (wg mnie okna mają gorsze parametry)
Drzwi zewnętrzne 2,00 (tu z kolei mam odczucie że ten parametr jest lepszy w rzeczywistości)
Ściany wewnętrzne 0,81; 1,33; 0,54
Stropy wewnętrzne 0,50
Drzwi wewnętrzne 2,50

Charakterystyka energetyczna budynku 
Obliczeniowa moc cieplna systemu grzewczego [kW]  10,26
Obliczeniowa moc cieplna na przygotowanie cwu [kW]  1,30 
Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego i 
przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 62,83
Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności systemu 
grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 101,29
Roczne obliczeniowe zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej [GJ/rok] 0,60
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności 
systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 81,87 
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności 
systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 131,97
Udział odnawialnych źródeł energii [%]  0,30 

To tak pobieżnie wybrane dane. Z uwagi jednak na szacunkowe podejście do tematu zakładałbym, że może być troszkę gorzej niż wynika to z tabel. No chyba, że to tylko mój pesymizm 😉

Zastanawiam się jednak czy nie powinno być więcej mocy z uwagi na osobną kotłownię. Teraz paląc w piecu kotłownia sama się nagrzewa i utrzymuje temperaturę w plusie nawet w największe mrozy. Ale co będzie jak pieca nie będzie? Czy ciepłe rurki oddadzą tegoż ciepła na tyle że nadal będę miał dodatnią temperaturę czy może trzeba będzie dać jakiś grzejnik w kotłwoni?

to przeniesiesz pompę do domu ,czyli wygospodarujesz 1m2 podłogi az do sufitu i sie pominie ogrzewanie podwórka

Odnośnik do odpowiedzi

Split chętnie ale to firma musiałaby montować a sam wiesz ile to kasiorki , monoblok pozwala zaoszczędzić trochę dużo grosza , ale 2 gwiazdki to na normalną dotację tylko , do gruntówek i powietrznych z 3 gwiazdkami jest zwiększona dotacja chyba 45 proc ,dobrze myślę ?

Odnośnik do odpowiedzi

Panasonic aquarea monoblock mają A++ na 55  st i A+++ na 35 st inne monobloki też mają trzy plus jak poszukasz .

Odnośnik do odpowiedzi

To by cza jeszcze pogoglać czy one łapią się na te zwiększone dofinansowania bo wtedy taniej to wyjdzie niż haier za swoje bez dotacji .

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 30.07.2021 o 08:14, berthold61 napisał:

Wystarczy A++ do podwyższonego dofinansowania - cytat z załącznika do regulaminu programu: "Pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (...) muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55oC) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej."

• Przydało się 1
Odnośnik do odpowiedzi

11 godzin temu, berthold61 napisał:

To by cza jeszcze pogoglać czy one łapią się na te zwiększone dofinansowania bo wtedy taniej to wyjdzie niż haier za swoje bez dotacji .

POMPA CIEPŁA KLASY A+++ SPRSUN MAKSYMALNA KWOTA DOTACJI Z PROGRAMU “CZYSTE POWIETRZE”

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 31.07.2021 o 08:28, berthold61 napisał:

Split chętnie ale to firma musiałaby montować a sam wiesz ile to kasiorki , monoblok pozwala zaoszczędzić trochę dużo grosza , ale 2 gwiazdki to na normalną dotację tylko , do gruntówek i powietrznych z 3 gwiazdkami jest zwiększona dotacja chyba 45 proc ,dobrze myślę ?

Zle myslisz

pompa A czy A+ to zwykła dotacja

a wszystko co juz ma A++ czy A+++ to juz jest podwyższona klasa energetyczna

A w samsungu masz całą gamę takich pomp

W dniu 31.07.2021 o 08:28, berthold61 napisał:

No tak

tylko że z montażem bedziesz miał na 8% czyli nie wiele drożej niż samemu będziesz kupował na 23% i sam skłądał i zapewne co pojdzie nie tak

Odnośnik do odpowiedzi

10 godzin temu, sambor napisał:

To czysty , oryginalny chinol

Pomyliły mi się trochę nazwy chodziło mi o SUN firmy Hartman tam jest sprężarka panasonic i elektronika carel chociaż nie wykluczone że w tym sprsun  będą podobne bebechy .

Odnośnik do odpowiedzi

Mówisz o tych Pompa Ciepła SUN 030 EVI 9 kW Monoblok -25 st.C 9598358516 - Allegro.pl przecież to nawet taniej lub to samo co w miarę normalny kocioł ekogroszkowy z tym że większe dofinansowanie , ta ma 9kw a ja być może skusiłbym się na 7kw niekoniecznie tej marki ale coś w tym stylu , kto wie może kupię niech leży do wiosny bo groszek spalić trzeba a to całe dwie tony .

Odnośnik do odpowiedzi

A jeśli nie ? nikt tego nie potwierdzi zanim nie założy i myślę że ludzie używają i pewnie nie narzekają szkoda tylko że tu na forum nie zaglądają , to tak samo jak z kotłami na węgiel  mamy ich około 3 milionów a na forum garstka ludzi coś pisze reszta grzeje i tyle . 

piszą że przy minus 25 działa i ma wtrysk par pieron wie .

Odnośnik do odpowiedzi

A ja gdybym miał PV skusiłbym się na to MEGA alternatywa dla POMPY CIEPŁA !!!

Odnośnik do odpowiedzi

10 godzin temu, berthold61 napisał:

Mówisz o tych 

Jako ciekawostkę dodam że mają wymiennik z podwójna rurą miedzianą w której znajduje się smar ma to  wydłużyć żywotność na tysiące defrostów .Lamele rozstawione szeroko i pofalowane  i 10 lat gwarancji.

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba by się skusić bo cena nie zabije a kto wie być może okaże się że to całkiem dobry sprzęt .

Odnośnik do odpowiedzi