Skocz do zawartości

zmiana na lepsze

Pionierme
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam jeszcze granicach Wa-wy i jestem zmuszony wymienić stary piec. Średnio mi się to uśmiecha ale jak trzeba to mus. Powiedzcie mi  jak się do tego zabrać. Oczywiście nic innego jak węgiel nie biorę pod uwagę bo wiadomo ciągle najtańszy do ogrzewania. Muszę sam kupić a potem prosić państwo o oddanie kasy? Jaki kociół polecacie? Co do niego wrzucać? I jak ze spalaniem , obsługą i kosztami za sezon? Dom mam średni metraż jakieś 180 metrów, remont instalacji miałem jakieś 5 lat temu wiec grzejniki są całkiem nowe, dom stary z lat 80, ocieplony.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do odpowiedzi

Najpierw sprawdź jak długo będziesz mógł palić w wawie węglem bo czytałem gdzieś o planach nowelizacji uchwały anty smogowej  dla woj. Mąż i zakazie spalania paliw stalych

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 21.07.2021 o 14:46, Pionierme napisał:

Mieszkam jeszcze granicach Wa-wy i jestem zmuszony wymienić stary piec. Średnio mi się to uśmiecha ale jak trzeba to mus. Powiedzcie mi  jak się do tego zabrać. Oczywiście nic innego jak węgiel nie biorę pod uwagę bo wiadomo ciągle najtańszy do ogrzewania. Muszę sam kupić a potem prosić państwo o oddanie kasy? Jaki kociół polecacie? Co do niego wrzucać? I jak ze spalaniem , obsługą i kosztami za sezon? Dom mam średni metraż jakieś 180 metrów, remont instalacji miałem jakieś 5 lat temu wiec grzejniki są całkiem nowe, dom stary z lat 80, ocieplony.

Jasne. Węgiel był jest i będzie najtańszym źródłem ciepła. Myślę, że nie zabronią go zupełnie nie maja prawa tym bardziej ze gdy jest prawidłowo spalany w najnowszym kotle to nawet emisja jest porównywalna z piecem gazowym. A gdzie koszty pieca gazowego a tego na ekogroszek a samo paliwo. Łoo od drugiego sierpnia druga podwyzka cen gazu o 12%. Warto zasilać dobry kociołek energetycznym węglem. Ja po długich poszukiwaniach wsypuję Sztygara bo ma najwyższą moc opałową dostępną na rynku. Znajdziesz go w większości sklepów budowlanych. Automat w kotłowni nie wymaga mojej interwencji raz w tygodniu trochę popiołu wyniosę. Zrobiłem remont instalacji i komina i trochę, dociepliłem dom. Dostałem zwrot z Czyste Powietrze ponad połowę tego co wydałem także się opłaca. Polecam wymianę starych gruchotów.

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 21.07.2021 o 14:46, Pionierme napisał:

Od nowego roku nie dostaniesz dofinansowania na ekogroszek wiec sie spiesz.

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez vasteq
      Witam. Buduję dom podpiwniczony. Powierzchnia parteru 120 m2, piwnica pod całością więc ma również 120m2. Do tego poddasze ok 70m2 (dach kopertowy). Razem ok 300m2. Myślałem o kotle gazowym bo mamy z sieci z tym że dość daleko od drogi i czas oczekiwania na przyłącze to ok 2 lat, więc muszę i tak zakupić kocioł na paliwo stałe. Wobec czego mam pytania. Ogrzewanie podłogowe, grzejniki tylko w łazience.
      1. Piwnicy nie chciałbym chwilowo ogrzewać ani poddasza. Możliwe że kiedyś. Kotłownia znajduje się w piwnicy. Jak w takim razie dobrać wielkość pieca który będzie teraz grzał 120m2 a kiedyś możliwe że wszystko czyli ok 300 m2? Z tego co już słyszałem to kotły na pellet mogą być przewymiarowane.
      2. Czy Przy tak dużej powierzchni opłaca się pellet i gaz z sieci? Dzwonił do mnie przedstawiciel kotłów Marciniak i powiedział że dla takiej powierzchni pellet drogo wyjdzie. Chyba że chciał wcisnąć swoje piece na ekogroszek. A ja właśnie myślałem o pellecie. A z czasem przejść na gaz.
      3. Jaką średnicę komina wybrać? Czy prawdą jest że za duża średnica komina zmniejsza sprawność grzania? Jeśli będę grzał tylko 120m2 to czy stosuje się jakieś regulatory ciągu?
      4. Jeśli nie chciałbym grzać piwnicy to musiałbym odciąć murami i szczelnymi drzwiami piwnicę i poddasze żeby ciepło nie uciekało? Czy w tym przypadku kotłownia również powinna być szczelnie zamknięta żeby ciepło z niej nie ogrzewało piwnicy?
    • Przez dos
      Dzień dobry,
      Obecne zapotrzebowanie to 12-15 kw wg ciepłowłaściwe. Do ogrzania nieocieplone około 50-60m2 z domu 120m (na razie parter, docelowo docieplone 120m, wtedy zapotrzebowanie 8-9kw).
      Instalacja to grzejniki + CWU.
      Moje oczekiwania to:
      1. Kocioł powinien spalić pellet od lokalnego producenta, co prawda niby w klasie A1, bez mdf i innego syfu ale wiadomo jak to bywa 🙂
      2. Możliwe ładowanie zasobnika raz na tydzień więc pojemność minimum 200kg.
      3. Możliwość sterowania zdalnie przez internet to będzie duży plus.
      No i to chyba tyle, czyszczenie raz na tydzień to dla mnie żaden problem, teraz mam zasypowca 🙂 Zabawę ze sterowaniem też w razie czego ogarnę.
      Już wiem, że są fajne kociołki i biorę je pod uwagę:
      1. Blackstar 16 KW, fajny, ale drogi, rozbudowana elektronika trochę mnie odstrasza, coroczne serwisy
      2. Edilkamin Laguna 12-18kw, cena podobna ale mały zasobnik, pytanie czy można łatwo dorobić dodatkowy zasobnik
      3. Ferroli biopellet pro 12kw, cena super, ale mały zasobnik i jak wyczytałem musi mieć dobry pellet, podobno ma też jakieś wady o których jeszcze nie doczytałem 🙂

I teraz moje główne pytanie: czy jest jakiś inny kociołek spełniający moje oczekiwania, w cenie 10-15 tyś na który warto zwrócić uwagę?
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.

• Przez remontblizniak
      Dobry wieczór
      Na początku przygody z forum przyznam się, że trafiłem na Was przypadkiem i jestem laikiem w  temacie pieców gazowych. Do to tej pory podpierałem się (uczyłem się) opiniami na różnych stronach. Ale od początku...w październiku odbieram własne 4 kąty i mam mały problem dotyczący  wyboru pieca. Nieruchomość typu bliźniak o pow. 139 mk (w tym garaż 25 mk.); ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze plus po jednym dodatkowym grzejniku w łazienkach. Piec umiejscowiony jest na parterze w pomieszczeniu gospodarczo/biurowym. Łazienka na parterze w odległości ok 5-6 metrów w linii prostej od pieca. Łazienka na piętrze tuż nad pomieszczeniem z piecem. Liczba osób 4 (w tym dwójka dzieci). A teraz do meritum....developer wstawia w bliźniakach i szeregówkach na osiedlu piec dwufunkcyjny Viessman viedotens 50 24 kw oczywiście bez zasobnika. I tutaj rodzi się pytanie czy ten model wystarczy na takie warunki, czy też lepiej wymienić na coś innego np viessman videotens 100 z zasobnikiem. Nie ukrywam ze zależy mi na miejscu i ten zbiornik średnio mi pasuje. Jeśli nie ma innego wyjścia to będę musiał go tam wpasować. proszę o podpowiedz, rozwiązanie poradę ..co zrobić?? zostawiać będący w standardzie videotens 50 czy zmieniać na coś ze zbiornikiem ? z drugiej strony dzisiaj doczytałem się modelu videotens 111-w z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 47 litrów...moze to coś pomoże...Jeszcze raz proszę o pomoc/poradę. Pozdrawiam serdecznie
    • Przez tomoplw
      Witam. Muszę stworzyć w całości instalację c.w.  i  c.o.. Wcześniej mieszkanie w domu wielorodzinnym było ogrzewane piecami kaflowymi które zostały zlikwidowane. Kubatura pomieszczeń to 56m2. Poszukuję obecnie pieca na pellet aby ogarnął tą przestrzeń 😂. W mieszkaniu zrobił podłogi i będę rozkładał podłogówkę. Jaki piec proponujecie? 
    • Przez kondud
      Witam wszystkich
      Godziny już przesiedziałem na Waszym forum, youtubach, stronach sklepów internetowych itd.  i nadszedł czas na założenie tematu.
      Potrzebuję wybrać dla rodziców kocioł na pellet, będą wymieniać starego kopciucha.
      Nie proście mnie o wyliczenia z cieplowlasciwie, ponieważ dom rodziców to mieszanka różnych materiałów, ścian murowanych, drewnianych, w części ocieplony styropianem, w części watą. Wprowadziłem tam moje dane, w większości były pewnie bardzo niedokładne, wyszło mi 8,3kW ale trzeba wziąć na ten wynik bardzo dużą poprawkę i dlatego szukam kotła o mocy 10-12kW.
      Wybierając kocioł patrzyłem również na certyfikaty Ecodesign i wszystkie podane kotły mają cząstki stała <20mg/m³, więc rodzice mogą liczyć od 1 lipca na zwrot 45% z czystego powietrza.
      Kryterium był też komin, będzie wkład ale max co możemy włożyć, będzie i tak potrzebne frezowanie, to kwasówka 150mm około 6m wysokości. Część kotłów odrzuciłem, ponieważ miały czopuch 160mm i miałbym problem z odbiorem kominiarza, ponieważ zabronione są redukcje średnicy komina za czopuchem. 
      Do ogrzania jest 90m2 (7 grzejników panelowych) + CWU jakieś 120-140 litrów. Generalnie jest mały wybór kotłów 10kW bo taki byłby chyba najlepszy, dlatego biorę pod uwagę również 12kW.
      Oto moje wybory, bardzo proszę o porady i argumenty za/przeciw wybranymi modelami:
      Defro Smart Ekopell 12kW
      Lazar SmartFire 11kW
      Pereko KSP Spark 12kW
      Stalmark Pelled Vegas 10kW
      Tekla Draco Bio Compact F II 12kw
      Tekla Drako Bio Compact F II GP (ma wbudowany cały układ hydrauliczny)
      Kostrzewa Pellets EEI 12kW
      Kostrzewa Mini Bio NE 10kW
      Osobiści najbardziej jestem za Stalmarkiem i Teklami ale proszę Was o porady do Wy byście kupili.

Ostatecznie możemy wziąć pod uwagę kotły z cząstkami stałymi >20 i liczyś na dopłatę 30% ale wtedy musiałby to być kociołek naprawdę sprawdzony, polecany, niezawodny i też tani, aby zrównoważyć mniejszą dopłatę i najlepiej 10kW z czopuchem max 15cm.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i wszystkie rady. 

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.