Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mała Kawalerka - I Etap Przebudowy.


Creek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wprowadzenie:

 

Przy okazji remontu swojej kawalerki stanąłem przed problemem wymiany systemu CO jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. W kawalerce (36 m^2) w łazience zamontowany był gazowy piec przepływowy, w kuchni elektryczny podgrzewacz przepływowy a w piwnicy pod mieszkaniem gazowy piec CO. Piwnica (16m^2) jest raczej formą sutereny bo chowa się w gruncie jedynie do połowy wysokości i ma sporawe okna. Planuje z czasem połączyć „piwnice” z mieszkaniem.

 

Jako, że jestem zielony w projektowaniu tego typu instalacji bardzo by się przydało forumowe wsparcie.

 

Cel:

 

- Zainstalować jedno (2 funkcyjne) źródło ciepła ( piec, kocioł) na paliwo gazowe zainstalowane w piwnicy.

- Zminimalizować długie czekanie na ciepłą wodę w kuchni i łazience i potrzebę zlewania wody zimnej z rur.

- Zapewnienie jak najmniejszego zużycia gazu.

 

Szczegółowe informacje:

 

Powierzchnia do ogrzania – 36 m^2 (2 duże grzejniki + drabinka w łazience) + w przyszłości suterena 16m^2

Wysokość pomieszczeń – mieszkanie ok 3m, suterena 2,3m

Izolacja termiczna – Brak. Kamienica jest zbudowana z cegły pełnej. Mur zewnętrzny ma 45 cm grubości. Mieszkanie należy raczej do typu zimnych z wyczuwalną wilgocią.

Długość rur pomiędzy „piecem” a zlewem kuchennym – ok. ~ 11 m

Długość rur pomiędzy „piecem” a prysznicem w łazience – ok ~ 13,5m ( ok 3,5m wcześniej jest umywalka)

 

Wymiary wyliczone na podstawie rzutów pietra i piwnic.

 

Pomysły, Pytania, Problemy:

 

- Pierwszym problemem jest dobór pieca/kotła. Prosił bym o jakieś sugestie.

 

- W tym roku kalendarzowym chciałbym jedynie zrobić układ CO. Jak podłączyć piec 2 funkcyjny tymczasowo do samego obwodu CO? Bo wiem jedynie, że trzeba jakoś sparować wejścia/wyjścia …. dawno temu ktoś mi to tłumaczył ale nie byłą wtedy mi ta wiedza potrzebna.

 

- Wymyśliłem aby zrobić może jakiś układ cyrkulacyjny wody użytkowej. Były by dwie pętle z rur. Jedna łazienkowa a druga kuchenna. Np. wraz z zapaleniem światła łazience (łazienka bez okien) lub też odkręceniu wody otwierał by się elektrozawór, załączała się pompa i woda ciepła zaczęła by krążyć w pętli. W kuchni myślałem nad guzikiem dzwonkowym zamiast zapalania światła. Wszystko było by sterowane jakiś „sterownikiem”. Przypuszczam, że w takim podejściu potrzebny będzie zbiornik CWU. Ale jak duży? A może starczy zbiornik w piecu? To mieszkanie nadaje się dla 1 max 2 osób. Nie chciałbym aby w wyniku nie ekonomicznego projektu zużycie gazu było nadmierne.

 

Piszę o tym tutaj teraz wyłącznie ze względu na dobór typu pieca. Bo szczegóły na pewno kwalifikują się już raczej na nowy wątek

 

Za wszystkie sugestie z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do montażu kotła w piwnicy

1. Jeżeli chcesz przerobić istniejącą instalację gazową, to musisz uzyskać zgodę ZG i administracji (wykonać projekt zmian)

2.Pomieszczenie przeznzczone do montażu kotła musi posiadać :

- sprawnie działającą wentylacje grawitacyjną (kratka wyciągowa + kratka nawiewna)

- posiadać minimalną wysokość 2,2 m ( stare domy jednorodzinne 1,9 m) oraz kubaturę- 8m3 dla kotła z otwartą komorą spalania i 6,5 m3 dla kotła z zamkniętą komorą spalania

3. Przy tak dużych odległościach pomiędzy miejscem montażu kotła a punktami poboru cwu, jakie opisałeś nie jest dobrym pomysłem stosowanie kotła dwufunkcyjnego. Lepszym rozwiązaniem jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem cwu ( wtedy można wykonać układ cyrkulacji cwu)

4. Nie ma możliwości stosowania cyrkulacji w kotle dwufunkcyjnym!!!

Innym rozwiązaniem problemu może być montaż kotła np w łazience lub kuchni( warunek pomieszczenie nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi) zamontować kocioł dwufunkcyjny przepływowy lub z wbudowanym zasobnikiem ale to wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń (podejrzewam w w tak małym mieszkaniu kuchnię od łazienki oddziela ścianka 12 cm chyba że mieszkanie posiada tylko aneks kuchenny wtedy kuchnia odpada). Kocioł dwufunkcyjny tylko na CO? Gdybym to ja miał uruchamiać taki kocioł to raczej zgody bym nie wyraził, może pod warunkiem wypełnienia wodą i odcięcia zaworem ( a właściwie jaki jest sens takiego rozwiązania podłączenie jednego punktu poboru to już naprawdę nie problem)

Jaki kocioł? Jeżeli chodzi o producenta to niestety twój wybór. Zwróć uwagę na dostępność i koszty serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do montażu kotła w piwnicy

1. Jeżeli chcesz przerobić istniejącą instalację gazową, to musisz uzyskać zgodę ZG i administracji (wykonać projekt zmian)

 

Wszystkie zgody mam w w formie pisemnej. Wykonałem projekt, złożyłem pełen wniosek do starostwa/urząd dzielnicy i czekam.

 

2.Pomieszczenie przeznzczone do montażu kotła musi posiadać :

- sprawnie działającą wentylacje grawitacyjną (kratka wyciągowa + kratka nawiewna)

- posiadać minimalną wysokość 2,2 m ( stare domy jednorodzinne 1,9 m) oraz kubaturę- 8m3 dla kotła z otwartą komorą spalania i 6,5 m3 dla kotła z zamkniętą komorą spalania

 

Ja wszystkie kratki mam. 2 tygodnie temu kominiarze dokonali kontroli czy wszystko jest tak jak powinno być. Jak już nadmieniłem moja piwnica ma 2,3m wysokości i 16 metrów powierzchni.

 

3. Przy tak dużych odległościach pomiędzy miejscem montażu kotła a punktami poboru cwu, jakie opisałeś nie jest dobrym pomysłem stosowanie kotła dwufunkcyjnego. Lepszym rozwiązaniem jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem cwu ( wtedy można wykonać układ cyrkulacji cwu)

 

OK.

 

4. Nie ma możliwości stosowania cyrkulacji w kotle dwufunkcyjnym!!!

 

OK

 

Innym rozwiązaniem problemu może być montaż kotła np w łazience lub kuchni( warunek pomieszczenie nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi) zamontować kocioł dwufunkcyjny przepływowy lub z wbudowanym zasobnikiem ale to wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń (podejrzewam w w tak małym mieszkaniu kuchnię od łazienki oddziela ścianka 12 cm chyba że mieszkanie posiada tylko aneks kuchenny wtedy kuchnia odpada).

 

Mieszkanie ma aneks kuchenny który jest oddalony od łazienki. Rura z łazienki do aneksu miała by ok ~ 19m. Ciepła woda była już w tym mieszkaniu prowadzona do aneksu z łazienki. Ale Taki system system kompletnie się nie sprawdzał i już w latach 70 został zlikwidowany.

 

Kocioł dwufunkcyjny tylko na CO? Gdybym to ja miał uruchamiać taki kocioł to raczej zgody bym nie wyraził, może pod warunkiem wypełnienia wodą i odcięcia zaworem ( a właściwie jaki jest sens takiego rozwiązania podłączenie jednego punktu poboru to już naprawdę nie problem)

Jaki kocioł? Jeżeli chodzi o producenta to niestety twój wybór. Zwróć uwagę na dostępność i koszty serwisu.

 

Ja się nie upieram. Porostu mi się wydawało, że jak piec ma obsłuchiwać i CO i krany to musi być dwu funkcyjny.

 

Reasumując powinięć być piec jedno funkcyjny i zbiornik CWU. Obawiam się, że przy dużym (100 – 120L) zbiorniku CWU dużo energii będzie marnowane na stygnięcie wody przy urzytkowaniu całego systemu przez 1 osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze podgrzewacze cwu mają 80l. Trzeba jednak, przy wyborze zasobnika, uwzględnić pojemność rury wodnej i cyrkulacyjnej (pare litrów wody tam się zmieści). Do pompy cyrkulacyjnej proponuje zainstalować wyłącznik (taki najprostrzy włącz/wyłącz) i włączać pompę cyrkulacyjną wtedy gdy jest to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.