Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy ktoś mi wyjasni?


FOTOREAL

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z zasada pracy wymiennika przeciwprądowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, FOTOREAL napisał:

Dlaczego we wszystkich schematach i instalacjach gorąca woda do grzejnika , do zbiornika CWU itp. wchodzi górą i wychodzi dołem. Według mni to nie logiczne. 

Pozdrawiam dyskutantów.

Może niech najpierw kolega wyjaśni dlaczego wg niego to nie logiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzi o to jaka była by sprawność gdyby odwrócić kierunek przepływu.
Moim zdaniem wykonalne i nawet by to działało ale obawiam się doszło by skraplania wody w górnej części kotła.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, FOTOREAL napisał:

Dlaczego we wszystkich schematach i instalacjach gorąca woda do grzejnika , do zbiornika CWU itp. wchodzi górą i wychodzi dołem. Według mni to nie logiczne


Podobno nie ma głupich pytań, są tylko .....

Spróbuje sprostać temu zapytaniu. 
Kolego @FOTOREAL jeżeli zamienisz doprowadzenie ciepłej wody według Twojego zapytania, to zatrzymasz przekazywanie ciepła na drodze konwekcji.
Czyli przekazywanie energii ciepła, będzie następowało bez transportu materii.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgadzam - jak podamy gorącą wodę do ogrzewania bojlera od dołu może być większa sprawność wymiany ciepła - po prostu zimna woda przejmie więcej ciepła od czynnika grzewczego niż woda już podgrzana.

Generalnie podłączenie góra zasilaniem dół powrót wzieło się z obiegów grawitacyjnych, podobnie w kotle - gorąca woda zawsze jest na górze kotła, a nie na dole.

Jak ktoś ma grzejniki z zasilaniem bocznym to może się pobawić w zamianę zasilania z powrotem i może zda nam relację z tego eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sambor napisał:

- jak podamy gorącą wodę do ogrzewania bojlera od dołu może być większa sprawność wymiany ciepła - po prostu zimna woda przejmie więcej ciepła od czynnika grzewczego niż woda już podgrzana

Nie pasuje mi to. Chcesz powiedzieć ze wymiennik współprądowy osiąga wyższa sprawność niż przeciwprądowe?

1 godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

to zatrzymasz przekazywanie ciepła na drodze konwekcji.

To tez mi nie pasuje lub źle rozumuje. Czy kaloryfer nie odda ciepła konwekcyjne do pomieszczenia jeśli podłączymy go jak autorowi jest „logicznie”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sambor napisał:

Tu się nie zgadzam - jak podamy gorącą wodę do ogrzewania bojlera od dołu może być większa sprawność wymiany ciepła ,,,

Masz racje, ale to tylko przy wymuszonym obiegu medium.

Jeżeli, przyjmiemy naturalny ruch wody, spowodowany różnicą temperatury cieczy, to możemy "założyć", że będzie to tylko przekazywanie ciepła poprzez przewodzenie ciepła.

Nie potrafię to w tej chwili obrazowo opisać. Po prostu w najwyższym punkcie zbiornika znajduje się "naturalny" zawór odcinający.
  

15 minut temu, PioBin napisał:

,,, To tez mi nie pasuje lub źle rozumuje.

Czy kaloryfer nie odda ciepła konwekcyjne do pomieszczenia jeśli podłączymy go jak autorowi jest „logicznie”?

Mówimy o dwóch różnych zjawiskach.

Ja nie rozpatrywałem zjawiska przekazywania ciepła przez "kaloryfer" do otoczenia, tylko "przemieszczanie ciepła wewnątrz kaloryfera" dostarczonego do tegoż kaloryfera, poprzez układ zasilania grawitacyjnego.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie  . Kaloryfer odwrotnie podłączony w identycznych warunkach pracy nigdy nie odda takiej samej ilosci ciepła jak kaloryfer tej samej wielkosci poprawnie podłaczony . Ciepło idzie do góry wchodząc z dołu tworzy odwrócony stożek i zanim odda ciepło już znika w zaworze górnym . W sytuacji zasilenia ciepłem od góry musi wypełnić cały grzejnik zanim wyjdzie dołem . Dlaczego wiec zasilanie od góry i powrót od dołu bo przy tej samej wielkości grzejnika ten z zasilaniem od góry wykorzysta całą powierzchnie wymiennika a a ten drugi musiał by być 2x wiekszy aby osiagnąć tą samą moc . Wędrówka ciepła w górę  wykorzystuje się w grzejnikach z dolnym zasilaniem ale wtedy i powrót również jest na dole . Oczywiście można doprowadzić do sytuacji że dwa takie same grzejniki podłączony w dwa różne warianty bedą grzały podobnie ale będzie się to wiazało z niepotrzebnym zwiększeniem przepływu przez grzejnik odwrotnie podłączony o komforcie użytkowania takiej instalacji nie wspominając .

Co do bojlera CWU  jest to samo tylko wymiana pomiędzy innymi środowiskami .

Najzwyczajniej układy podłączone zgodnie z prawami fizyki są efektywniejsze , tańsze, prostsze w projektowaniu i przewidywalne w działaniu i nie ma tu nic nielogicznego dla  kogoś  co wie co to termodynamika cieczy .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mac65 napisał:

Ale kombinujecie ,,,

No właśnie zmęczenie i wieczorna dawka alkoholu nie sprzyja nigdy myśleniu.

Dziś o poranku "eureka". Już wyjaśniam co miałem wieczorem na myśli. 


Porównajmy kaloryfer z odwrotnie podłączonym układem zasilania, do naczynia wyrównawczego w układzie grzewczym otwartym.
Oczywiście woda w tym naczyniu także po bardzo długim czasie się nagrzeje, ale możemy przyjąć, że przepływ ciepła w rurze wzbiorczej będzie następował tylko na zasadzie przewodzenia ciepła (brak ruchu wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostuje zapytanie. 

Ogólna " prawidłowa zasada " swobodnego przepływu  ciepła jest zrozumiała. A problem moim zdaniem jest przy wymuszonym obiegu - jak wspomniał "sambor" . Chodzi mi o to ,że w zbiorniku CWU są conajmniej dwie strefy cieplej i chlodniejsze wody. Co stało by sie gdyby wpuszczac ciepło dołem ? Czyz nie byłoby jednej cieplej strefy w zbiorniku, takiej o podobnej a nie zróznicowanej temperaturze? 

I : dlaczego kaloryfery o góry są zawsze cieplejssze niz u dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przeciwprądowo jest zawsze lepsza sprawność jak współpradowo a na dodatek przy bojlerze mamy szybciej dostępną wodę cwu.po odpaleniu źródła ciepła.np zbiornik warstwowy który jest grzany bezpośrednio wymiennik jest na zewnątrz zbiornika po odpaleniu kotla np gazowego masz błyskawicznie ciepłą wodę do dyspozycji bo trafia ona cala na górę zbiornika gdzie masz pobor cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FOTOREAL napisał:

Sprostuje zapytanie. 

 

I : dlaczego kaloryfery o góry są zawsze cieplejssze niz u dołu?

Bo kaloryfer to wymiennik ciepła ciecz /powietrze . Ciecz napływająca z instalacji ma oddać/wymienić  energię cieplna do otoczenia/ z otoczeniem . Jak dużo tej energii odda zależy od wielkości przepływu ( prościej szybkości z jaka ciecz przepływa przez wymiennik /kaloryfer )i powierzchni wymiany( parametr graniczny dla każdego wymiennika)  .  Gdy ta wartość jest mała może oddać cała energie cieplna aż do wyrównania temperatur z otoczeniem ( zimny powrót ) . Zwiększenie prędkości przepływu czynnika powoduje zmniejszenie różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem ( w skrócie grzejnik " grzeje" z większą mocą)  . 

Już się prościej chyba nie da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądnij do materiałów o wymiennikach ciepła. Wspolpradowych oraz przeciwpradowych. Zapoznaj się z charakterystyka rozkładu temperatur. Znajdziesz tam odpowiedz (również sprawność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, FOTOREAL napisał:

Jak rozkładaloby sie ciepło w płaskim kaloryferze?

To zależy od szybkości przepływu medium (wody).

Załóżmy, że jest odpowiednio duży. 
Jednocześnie jest na tyle mały, by nie powstawały efekty uboczne w postaci szumów.

Jeżeli nie będzie na kaloryferze żadnych zaworów regulacyjnych temperaturą w pomieszczeniu, to możemy założyć, że temperatura na powierzchni kaloryfera będzie miała taką samą wartość.
Czyli taką ja źródło zasilania.  

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha no chyba i Bogdan wie że nie tędy droga . Zasilanie dołem można dać jak najbardziej tylko i powrót trzeba dać na dole tak jak w drabinkach łazienkowych . Można nawet dać z jednej strony byle na dole i z zastosowaniem odpowiedniej armatury . Fizyka zrobi resztę .

Przykład

https://www.caleffi.com/sites/default/files/file/01051_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.