Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka podłogówek z zaworami RTL.


Konfik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Przy okazji wymiany kotła przerabiam instalacje małych podłogówek w łazienkach.

Wcześniej były na RTLach teraz będą na osobnym obiegu z kotłowni (rury pozjeżdżane pod sufitem w piwnicy i do kotłowni). Chciałbym zapytać czy obieg będzie funkcjonował poprawnie jeżeli odkręcę RTL na max (lub inną uśrednioną wartość) i ściągnę głowicę. Czy zawór dalej będzie blokował przepływ dla pompy? Czy np. odkręcić na max, ściągnąć głowicę i do obiegu pompy założyć zawór temp. Które rozwiązanie było by najlepsze dla układu.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podepniesz obieg podłogówki wprost do instalacji (bez żadnych zaworów mieszających) to pomimo zastosowania RTL-a w końcu popękają płytki w łazienkach.

O ile taka podłogówka jest podłączona do powrotu grzejnika, to wtedy temperatura jej zasilania jest niższa niż ta z kotła (bo przecież grzejnik wystudzi tą wodę o kilka/kilkanaście stopni). Natomiast jeśli podepniesz podłogówkę wprost do zasilania z kotła, to w pętle pójdzie gorąca woda i zanim RTL na powrocie zamknie obwód to może już być po płytkach.

Jeśli chcesz mieć to poprawnie zrobione, to musisz dołożyć grupę pompową z zaworem mieszającym + rozdzielacz 2 sekcyjny (jeśli masz dwie łazienki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj zmieniam zasilanie z pionów grzejnikowych na bezpośrednio z kotłowni. Kiedyś przy remontach łazienek już sobie rury przygotowałem i powypuszczałem przez deką do piwnicy. Przy pompie oczywiście dołożę zawór temp. ręczny natomiast pytanie zasadnicze czy jeżeli odkręcę RTLa na max i zdejmę głowicę to on dalej będzie pracował i ograniczał przepływ czy też pójdzie jak przez zwykły zawór czy też zwykłą głowicę przy grzejniku. Po prostu żeby go nie wykuwać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.