Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł na pellet


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem przed instalacją kotła na pellet. Nie będę montował buforu ciepła z powodu braku miejsca. Obecnie mam instalację pod kocioł na ekogroszek : zawór 3d na zasilaniu reg. temp. na grzejniki, dla ochrony powrotu obieg kotłowy z pompą i sterowaniem. Przez 8 lat sprawdzał się przy kotle na ekogroszek. Czy mogę zostawić to rozwiązanie w przypadku montażu kotła na pellet, czy lepszy będzie 4d lub sprzęgło. Zaznaczam, że nie mam podłogówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o odpowiedzi na temat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy regulowana temp.na CO/wyzsza temp. kotla i powrot ochroniony,možno tak miec nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Rafał78 napisał:

Witam, jestem przed instalacją kotła na pellet. Nie będę montował buforu ciepła z powodu braku miejsca. Obecnie mam instalację pod kocioł na ekogroszek : zawór 3d na zasilaniu reg. temp. na grzejniki, dla ochrony powrotu obieg kotłowy z pompą i sterowaniem. Przez 8 lat sprawdzał się przy kotle na ekogroszek. Czy mogę zostawić to rozwiązanie w przypadku montażu kotła na pellet, czy lepszy będzie 4d lub sprzęgło. Zaznaczam, że nie mam podłogówki. 

Wygląda z opisu że wszystko może zostać ale łącznie z pompa przewałową dla ochrony powrotu ( lub wykorzystać 3d dla ochrony powrotu ) . Peleciak będzie trochę inaczej pracował bo nie ma sensu żeby pracował cały czas , najlepiej z mojego doświadczenia sprawdzają się termostaty na grzejnikach i termostat pokojowy w głównym pomieszczeniu + jakaś  ochrona powrotu dla kotła . Nie masz podłogówki to masz połowę problemu z głowy . Przy pracy z termostatem pokojowym kocioł będzie pracował w miarę potrzeb tylko aby utrzymać temperaturę w zakresie jaki ustawisz na termostacie pokojowym a w międzyczasie grzejniki będą zimne ( niektórym to przeszkadza ) .Możliwości jest wiele ale również sporo zależy od sterownika samego kotła co i jak obsłuży . Można kocioł ustawić na prace ciągłą na małej mocy ( o ile ster na to pozwoli ) i temperaturę na CO regulować za pomocą 3d ( jak masz w tej chwili ) pod warunkiem że zapotrzebowanie budynku będzie większe niż minimalna moc kotła bo inaczej kocioł i tak będzie się wyłączał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mec65 dzięki za info. Jeżeli chodzi o kocioł, to zastanawiałem się nad Stalmark Ecosilver 10kW lub Sas Bio Compact 10 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie mam m.w. taką instalację i zastanawiam się czy mogę to zostawić przy kotle na pellet.??

schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufora nie zmieszczę w kotłowni, ale zastanawiam się nad pozostawieniem zawór 3d, dodałbym tylko sprzęgło i zawór 3 drożny termostatyczny na powrocie. Obiegi na grzejniki i CWU wychodziłyby ze sprzęgła. Czy dobrze by tak było? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie ma szans na bufor. Pozostaje mi zastosować zaw. 4d lub sprzęgło. Dlatego mam prośbę o odpowiedź wdź na powyższy post. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obieg na wymiennik CWU też puścić przez sprzęgło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że na forum jest też taki schemat !!!!INSTALACJA PRAWIDŁOWA +naczynie wzbiorcze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Zerknij na mój schemat, czy ten zawór 3d mogę zostawić w takim ułożeniu.

Jakiej firmy sprzęgło polecasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie będzie dobre

afriso1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, czy mając piec na pellet używa się zaworu 3d celem obniżenia temp. na grzejniki. Skoro piec może pracować w trubie modulacji jest to chyba zbędne? Piec przecież może się włączać i po nagrzaniu pomieszczeń do zadanej temp. Wyłączać się. W przypadku kotłów na ekogroszek to co innego, ale w przypadku pelletu chyba nie ma takiej potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Kostrzewa?? (chociaż znajomy na i odradza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor to poleć sprawdzonego i bezawaryjnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.