Skocz do zawartości
Pawel1984

Jaka maksymalna długość kanałów nawiewnych i wywieranych.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam projekt instalacji z uwzględnieniem umiejscowienia anemostatów jak i przepływów jakie mają na nich być.

Jednak nie mam nic o rurach nawiewnych i wywiewnych.

Chcę wykonać praktycznie całą instalację od rekuperatora do czerpni i wyrzutni ze sztywnych rur spiro fi200 Izolowanych.

Tylko że tutaj mam problem bo centrala będzie w piwnicy a czerpnie planuje w ścianie bocznej budynku na wysokości stropodachu wentylowanego zaś wyrzutnia będzie w dachu (płaskim).

Wyliczyłem że długość do wyrzutni była by ok ok 15mb. 

A do wyrzutni może być ok 14mb.

Czy planując rekuperator firmy o3ozon model:

https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwk-600200-jon16-przeciwpradowa-mozliwosc-podlaczenia-klimatyzacji-p-224.html

Który według producenta ma:

• Wydajność centrali 600 m3/h
  • Ciśnienie do 600Pa

Da radę to obsłużyć taka długość kanałów?

Był bym bardzo wdzięczny za sugestie, pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Pawel1984 napisał:

,,, Chcę wykonać praktycznie całą instalację od rekuperatora do czerpni i wyrzutni ze sztywnych rur spiro fi200 Izolowanych. ,,,

Moim zdaniem ta średnica jest za duża, wystarczy 160 mm.

10 godzin temu, Pawel1984 napisał:

,,, Który według producenta ma:

• Wydajność centrali 600 m3/h
  • Ciśnienie do 600Pa ,,,,

Raczej nie będziesz używał takich wydajności wymiany powietrza, może okazjonalnie.
Zresztą sam producent rekuperatora pokazuje na wykresie maksymalną wydajność na poziomie 500 m3/h.

Minimalna wymiana powietrza w budynku mieszkalnym to 20 m3/h na jedną osobę.

Przejdźmy więc do Twego zapytania.
Spadek ciśnienia przy wydajności, 500 m3/h
- dla rury 200 mm to około 1,3 Pa/m przy prędkości przepływu powietrza około 4,5 m/s.
- dla rury 160 mm to około 3 Pa/m przy prędkości przepływu powietrza około 7 m/s.

ps.
Napisałem około, ponieważ dane odczytywałem z wykresu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję bardzo za zainteresowanie.

Czyli mimo króćca na wyjściu z centrali 200mm sugerujesz by to zredukować na 160?

Gdybym jednak nie redukował tylko rozprowadzał wszystko na rurach 200 (czerpnia, wyrzutnia, do rozdzielaczy nawiewnych i wywiewnych) czy tak duże odległości nie spowodują że ustalają będzie działała nie efektywnie (źle)?

Dziękuję raz jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

15m to jest znaczna długość. Jeśli  w linii prostej (powiedzmy z jednym kolanem po drodze) można zaryzykować kanał 160. Ja mam  centrale  podobnej wielkosci i dałem spiro 200 i jest spokoj. Sam zdecydujesz, myślę że ważniejsze jest szczelne izolowanie tych kanałów. Radzę ci je dobrze zaizolować (rękaw min. 5cm grubości) bo inaczej będzie ci się rosić i skraplać woda - wtedy to może być duży probem.

Edytowane przez pepoz
poprawa pisowni

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi