Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka maksymalna długość kanałów nawiewnych i wywiewnych.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam projekt instalacji z uwzględnieniem umiejscowienia anemostatów jak i przepływów jakie mają na nich być.

Jednak nie mam nic o rurach nawiewnych i wywiewnych.

Chcę wykonać praktycznie całą instalację od rekuperatora do czerpni i wyrzutni ze sztywnych rur spiro fi200 Izolowanych.

Tylko że tutaj mam problem bo centrala będzie w piwnicy a czerpnie planuje w ścianie bocznej budynku na wysokości stropodachu wentylowanego zaś wyrzutnia będzie w dachu (płaskim).

Wyliczyłem że długość do wyrzutni była by ok ok 15mb. 

A do wyrzutni może być ok 14mb.

 

Czy planując rekuperator firmy o3ozon model:

https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwk-600200-jon16-przeciwpradowa-mozliwosc-podlaczenia-klimatyzacji-p-224.html

 

Który według producenta ma:

  • Wydajność centrali 600 m3/h
  • Ciśnienie do 600Pa

Da radę to obsłużyć taka długość kanałów?

 

Był bym bardzo wdzięczny za sugestie, pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pawel1984 napisał:

,,, Chcę wykonać praktycznie całą instalację od rekuperatora do czerpni i wyrzutni ze sztywnych rur spiro fi200 Izolowanych. ,,,

Moim zdaniem ta średnica jest za duża, wystarczy 160 mm.
 

10 godzin temu, Pawel1984 napisał:

,,, Który według producenta ma:

  • Wydajność centrali 600 m3/h
  • Ciśnienie do 600Pa ,,,,

Raczej nie będziesz używał takich wydajności wymiany powietrza, może okazjonalnie.
Zresztą sam producent rekuperatora pokazuje na wykresie maksymalną wydajność na poziomie 500 m3/h.

Minimalna wymiana powietrza w budynku mieszkalnym to 20 m3/h na jedną osobę.

Przejdźmy więc do Twego zapytania.
Spadek ciśnienia przy wydajności, 500 m3/h
- dla rury 200 mm to około 1,3 Pa/m przy prędkości przepływu powietrza około 4,5 m/s.
- dla rury 160 mm to około 3 Pa/m przy prędkości przepływu powietrza około 7 m/s.

ps.
Napisałem około, ponieważ dane odczytywałem z wykresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za zainteresowanie.

Czyli mimo króćca na wyjściu z centrali 200mm sugerujesz by to zredukować na 160?

Gdybym jednak nie redukował tylko rozprowadzał wszystko na rurach 200 (czerpnia, wyrzutnia, do rozdzielaczy nawiewnych i wywiewnych) czy tak duże odległości nie spowodują że ustalają będzie działała nie efektywnie (źle)?

 

Dziękuję raz jeszcze

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15m to jest znaczna długość. Jeśli  w linii prostej (powiedzmy z jednym kolanem po drodze) można zaryzykować kanał 160. Ja mam  centrale  podobnej wielkosci i dałem spiro 200 i jest spokoj. Sam zdecydujesz, myślę że ważniejsze jest szczelne izolowanie tych kanałów. Radzę ci je dobrze zaizolować (rękaw min. 5cm grubości) bo inaczej będzie ci się rosić i skraplać woda - wtedy to może być duży probem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię na kanałach sztywnych spiro 200.

Wężyk będzie szczelne i izolowane dobrze a nawet bardzo dobrze.

Tylko na odcinku który podałem wychodzi mi  4 kolana 90.

Od centrali 1,5m , kolano 90, 5m prostego odcinka kolano 90, 7m prostego odcinka, kolano 90, 1,5m odcinek i kolano 90stopni.

Tak to niestety wychodzi bo centrala jest w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15m to jest znaczna długość. Jeśli  w linii prostej (powiedzmy z jednym kolanem po drodze) można zaryzykować kanał 160. Ja mam  centrale  podobnej wielkosci i dałem spiro 200 i jest spokoj. Sam zdecydujesz, myślę że ważniejsze jest szczelne izolowanie tych kanałów. Radzę ci je dobrze zaizolować (rękaw min. 5cm grubości) bo inaczej będzie ci się rosić i skraplać woda - wtedy to może być duży probem.
Sugerujesz jakiejś konkretnej firmy spiro? Pytam, bo też będę wstawiał 3 takie po 160 grawitacyjne na poddaszu. Z tego co patrzyłem, to nie wiem czy producenci podają grubość izolacji. A to co napisałeś wydaje mi się bardzo istotne. A tak przy okazji, jeden pokój będzie korzystał z komina murowanego. Pytanie, czy ta część komina która będzie nad stropem też ma być ocieplona? Bo np te co są teraz niezaizolowane w zimie się na nich skrapla woda. Chyba że pisałeś o takim rękawie?
https://allegro.pl/oferta/rekaw-izolacyjny-z-welna-50mm-do-rur-spiro-160mm-8649708981 do zwykłej spiro 160mm. Taki rękaw naciągnie się na każdą 160mm? Czy też jakieś sugerujesz żeby jakiegoś badziewia nie kupić.
Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi tematu polecałem taki właśnie rękaw do kanałów spiro . Tobie także radzę zaizolować ale tylko w miejscu gdzie bedzie narażony na działanie niskich temperatur bo inaczej w. grawitacyjna nie zadziala. Nie pamiętam producenta moich kanałów, ale na pewno są ocynkowane jak te: https://allegro.pl/oferta/rura-spiro-200-mm-sztywna-kanal-wentylacyjny-3mb-8687613905

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję. Sugerujesz żeby jednak kupić sztywne? Myślałem o zwykłych aluminiowych-elastycznych, tylko obawiam się że będzie problem z naciągnięciem rękawa. Na te najtańsze pewnie tak, ale myślę że na takie powinno się udać: https://allegro.pl/oferta/rura-spiro-aluflex-150-mm-3-metry-aluminiowe-4991760771
Chodzi mi o to, że jeden z nich będzie połączony z wyjściem komina z piwnicy, który kończy się deko nad podłogą w pokoju i trzeba go pociągnąć wyżej na dach.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale z tego co napisałeś wynika że nie masz rekuperacji więc u Ciebie nawet 20mm ociepenia wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Jaka maksymalna długość kanałów nawiewnych i wywiewnych.
  • 4 tygodnie później...

Witam Szanownych Panów. Przepraszam że nie w temacie ale nie wiem gdzie skierować pytanie i pomyślałem o tym wątku.

Otóż, chodzi o skraplanie się wody przez anemostat w trakcie opadów deszczu. Kilka dni temu, pewien inwestor wezwał mnie na teren swojej budowy z informacją że firma sprzątająca znalazła kałużę wody pod anemostatem. Moja pierwsza myśl- z doświadczenia, że może coś źle zabezpieczone przy centrali, źle zasylikonowane czy źle oblachowane. Ale po konsultacji z przełożonym, okazuje się że ten anemostat jest podłączony do centrali która znajduję się na poddaszu. Dodam jeszcze że instalacje jest nie uruchomiona. 

Jak myślicie w czym może być problem?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pojęcie duży rekuperator, to jest taki modułowy z instalacją chłodniczą i grzewczą.
Natomiast wspomniałeś w swym pierwszym poście, że centrala znajduje się na poddaszu, więc raczej wyklucza to zestaw modułowy, bo te montuje się ze względu na gabaryty przeważnie dachach lub czasem na ziemi.

Każda z tego typu central ma na czerpni i wywiewie mechaniczne przepustnice.
Nawet gdyby były w pozycji pracy (otwarte), to wątpię by przez nie wpadło do centrali jakieś znaczące ilości wody.
Zresztą w centrali są zamontowane syfony do odprowadzania skroplin.

Moja sugestia jest taka, by sprawdzić czy przy nie pracującej centrali nie dochodzi do naturalnego (grawitacyjnego) ciągu powietrza przez centrale.
Taki powolny ruch wilgotnego powietrza, przy jednocześnie chłodnych ściankach przewodów wentylacyjnych będzie powodował wykraplanie się wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

bo te montuje się ze względu na gabaryty przeważnie dachach lub czasem na ziemi.

Tak tak, taka ciekawostka to  montowaliśmy również centrale modułowe na atresolach ale to są przemysły na globalną skalę. Rurociągi liczone w kilometrach.. 

43 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

Moja sugestia jest taka, by sprawdzić czy przy nie pracującej centrali nie dochodzi do naturalnego (grawitacyjnego) ciągu powietrza przez centrale.
 

Pójdę tym tropem i zacznę od sprawdzenia czy wyrzutnia i nawiew są zamknięte.

 

Dziękuje bardzo za pomoc :) 

42 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu nic nadzwyczajnego jeśli budynek byl ogrzewany a anemostaty nie pozaklejane  to nie musi być wielkiego przepływu aby się coś wykroplilo wydzialem juz takie przypadki gdzie rury w 1/3objetosci były wypełnione wodą i była to wodą z budynku ktora wykraplala się na zimnej rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.