Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spór o typ grzejników do nowej instalacji


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Przerobiłem już 5 hydraulików, jedni mówią aby zastosować grzejniki aluminiowe, ponieważ nie rdzewieją i są lepsze od płytowych, a drudzy mówią, że płytowe są lepsze. Teraz mam duży szum informacyjny jakie zastosować, ogrzewanie będzie oparte o gaz ziemny w budynku z lat 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowe są to grzejniki wysokotemperaturowe z bardzo małym zładem wody. Do tego ciężko je się czyści z kurzu, bo mają dużo zakamarków do których nie ma dojścia. Sam mam aluminiowe i raczej nie polecam. Kup normalne Purmo C22, albo C33 i tyle w temacie. Niby Purmo lepiej rozprowadzają ciepło, przyjemniej się czuje ciepło niż z aluminiowych - cokolwiek to znaczy... Wątpię, że aluminiowe są lepsze od stalowych Purmo. Aluminiowe też nie są wieczne - aluminium jest elekroujemne,  miedź jest elektrododatnia. Często łączniki żeberek są stalowe. Może dochodzić do wżerów korozyjnych - korozji elektrochemicznej. Grzejniki aluminiowe tak naprawdę nie są czysto aluminiowymi, to stop aluminium z miedzią, czy mosiądzem. Niby można łączyć z innymi metalami  w instalacji, ale to różnie bywa... To Twoja decyzja. Zdecyduj sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, emigrant napisał:

Aluminiowe są to grzejniki wysokotemperaturowe z bardzo małym zładem wody. Do tego ciężko je się czyści z kurzu, bo mają dużo zakamarków do których nie ma dojścia. Sam mam aluminiowe i raczej nie polecam. Kup normalne Purmo C22, albo C33 i tyle w temacie. Niby Purmo lepiej rozprowadzają ciepło, przyjemniej się czuje ciepło niż z aluminiowych - cokolwiek to znaczy... Wątpię, że aluminiowe są lepsze od stalowych Purmo. Aluminiowe też nie są wieczne - aluminium jest elekroujemne,  miedź jest elektrododatnia. Często łączniki żeberek są stalowe. Może dochodzić do wżerów korozyjnych - korozji elektrochemicznej. Grzejniki aluminiowe tak naprawdę nie są czysto aluminiowymi, to stop aluminium z miedzią, czy mosiądzem. Niby można łączyć z innymi metalami  w instalacji, ale to różnie bywa... To Twoja decyzja. Zdecyduj sam. 

Dziękuję za taką rzeczową odp. Tobie.
Cała instalacja będzie w miedzi, ale czytałem, że są aluminiowe grzejniki które można łączyć z miedzią, u znajomej są takie grzejniki z miedzią połączone i od 15 lat nic się z nimi nie dzieje. Może jakaś firma robi dobre grzejniki tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście brałbym stalowe dobrane tak by kocioł pracował na jak najniższej temperaturze choć nie wiem czy przy gazie nie będzie efektu taktowania który raczej zwiększa zużycie paliwa. Instalację bym zrobił bez termostatów i w przypadku odpowiedniego doboru do pomieszczeń zostałaby tylko niewielka korekta hydrauliczna (zaworami na powrotach), termostat tylko tam gdzie ma być grzane okresowo, a w pozostałym czasie temperatura "ekonomiczna". 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podam inaczej - dla temp zasilania 55C i 20C w pomieszczeniu 1mb grzejnika typu 22 prod Kermi ma moc 854W i zawiera 6,08l wody

Żeberka alu z Armatury Kraków dla tych samych parametrów zasilania mają dla 1 sztuki 56,7W oraz pojemność 0,41l.

Aby osiągnąć moc blaszaka potrzeba 15szt żeberek Alu , długość ok 1,2m a wody to wejdzie tyle samo ok 6,2l.

Wg producenta i norm EU alusy nie są z czystego aluminium, tylko ze stopu glin, krzem i coś jeszcze i nie korodują w instalacjach z miedzią, ani jej stopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor no własnię nie korodują z miedzianą instalacją jak to może kiedyś było, ale teraz już chyba takie robi, że nie wchodzą w reakcje z miedzią te alusy. Czytałem też, że szybciej się nagrzewają od blaszaków. Jakiej firmy polecacie grzejniki aluminiowe, albo konkretnie już ze wskazaniem na model do gazu?  Fajnie jakby miały dolne zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jedno co kupisz będzie dobre. Tyle ile ludzi, tyle opinii.

 

PS mam GF500, ale jakbym miał stalowe, też w niczym to by nie przeszkadzało.

 

 

 O qr... JONY SREBRA https://sklep.kfa.pl/katalog/produkty/grzejniki-i-armatura-co/grzejnik-g500f-z-jonami-srebra-3072.html

???

Marketingowcy od siedmiu boleści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zwalonygrat napisał:

Może jakaś firma robi dobre grzejniki tego typu?

U mnie są włoskie Fondital( https://www.fondital.com/pl/pl/_2 )Możne je łączyć z miedzianą instalacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, o6483256 napisał:

Wszystko jedno co kupisz będzie dobre. Tyle ile ludzi, tyle opinii.

 

PS mam GF500, ale jakbym miał stalowe, też w niczym to by nie przeszkadzało.

 

 

 O qr... JONY SREBRA https://sklep.kfa.pl/katalog/produkty/grzejniki-i-armatura-co/grzejnik-g500f-z-jonami-srebra-3072.html

???

Marketingowcy od siedmiu boleści...

Marketingowcy może maja i racjie z tym srebrem ze tak dziala  ale bakterie muszą mieć tez i wilgoc a w grzejniku raczej jej nie ma a alergików teraz jest tyle dla tego ze prowadzimy zbyt higieniczne życie jest to opinia zaprzyjaźnionego lekarza z długoletnim starzem i jestem skłonny się z tym zgodzić.

A tak wogole to  czy ktoś sprawdzi czy to srebro tam jest i ile?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiaki są ok jeśli pasują wymiarami do wymaganych parametrów grzania.
Jeśli grzejnik ma być krótszy / niższy / pracować na niższej temp - to stalowe.

Osobiście nie lubię grzejników wysokotemperaturowych - powietrze wysycha, łatwiej przegrzać pomieszczenie - zwłaszcza jak ktoś wstanie rozespany, walnie głowicę na full a potem wyjdzie i wracamy do sauny i kapcia w gębie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.