Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa tryb automatyczny vs ciągły


Mari0

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

Jak w temacie chciałbym poruszyć temat różnicy pracy kotła Kostrzewa EEI Pellets 12KW w trybie ciągłym i automatycznym .

Kocioł do tej pory pracował w trybie ciągłym z termostatem pokojowym EcoSter (w ustawieniach jest podpięty/wpisany do mieszacza1 - wybór termostatu). Gdy temp spadła na termostacie to kocioł włączał się i pracował tak długo aż uzyskał temp zadaną na nim, w między czasie kocioł włączał się również gdy temp samego kotła spadła poniżej wartości minimalnej - tych rozpaleń krótkich jest dość sporo. Do tej pory ta praca mi pasowała gdy temp na zewnątrz była niska, kocioł sam utrzymywał swoją temp a gdy zaszłą potrzeba oddawał ją na obieg. Teraz gdy temp na zewnątrz jest coraz wyższa chciałbym aby kocioł włączał się tylko gdy termostat pokojowy mu wskaże bez tych krótkich rozpaleń.

Czytając instrukcję takie ustawienie powinienem uzyskać w trybie automatycznym, więc przełączyłem na tryb automatyczny i na wyświetlaczu w miejscu zadanej temperatury kotła pokazało się 7st.C. Ustawiłem dodatkowo w ustawieniach kotła- wybór termostatu mój EcoSter T1, min temp kotła na 58st.C a max 78st.C, histereza na 4st.C.

No i czekałem kiedy w pomieszczeniu gdzie jest termostat spadnie do zadanej. W końcu temp spadła do zadanej a kocioł się nie włączył i spadała coraz niżej i nic ....jakie było moje zdziwienie kiedy kocioł włączył się dopiero gdy spadła na samym kotle temp poniżej min wartości 53st.C ... ale co dalej ... kocioł moduluje sobie pracę palnika nie na 100% ale na 20% czyli jak mam 13KW max to miał koło 4KW pyrkał sobie temp mu rosła powoli osiągając temp 60st.C otwierał na pomieszczenia pompy CO tak na kotle mam ust włączanie pomp. Proces ten powtarzał się aż do uzyskania temp zadanej kotła 58st.C w tym momencie zaczął się wygaszać a temp zadana na termostacie nie została osiągnięta - dla mnie to bez sensu czy ktoś może mi wytłumaczyć co zmienić. Dlaczego nie słucha kocioł termostatu pokojowego w trybie automatycznym tylko w ciągłym?

Na forum ktoś już pisał o podobnym problemie ale nikt nie odpisał więc ponawiam temat.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb auto - temp kotła utrzymywana przez sterownik. Temp kotła ustawiona przez użytkownika nie jest brana pod uwagę. 

Tryb ciągły  - temp stała, czyli praca kotła przy określonej temp przez użytkownika. 

Ustaw pracę ciągłą i histerezę kotła ustaw na 20. Żeby nie czekac, aż temp na pokojowym spadnie żeby zobaczyć czy się odpali, to podnieś na nim temp. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nic z tego nie rozumiem. po ustawieniu w trybie ciaglym histerezy na 20st.C z 4 a ust.min kotla 50 max 70. To dalej wlacza sie kociol przy 50st.C. Totalny bez sens gdy histereza była 4st.C kocioł również włączał się przy 50st.C..o co tu chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem instrukcje Twojego starownika i jest jasno napisane, że ponowne odpalenie kotła będzie o ustawioną histerezę kotła. Jeżeli zadana kotła jest na 70st, a histereza jest ustawiona na 20 st, to ponownie odpali się przy 50 st.  

Ustawienie temp min kotła nie jest brane pod uwagę, tylko temp zadana - ( minus) histereza kotła. 

Sterownik nie bierze pod uwagę temp w pomieszczeniu, tylko odpala palnik, ponieważ spadła temp kotła o ustawioną histerezę. 

Tak to pewnie działa, ale zadzwoń do serwisu i się dopytaj. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.