Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła


Signus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum i chciałbym się poradzić w sprawie kotła na ekogroszek.

             Planuję w wakacje wymianę kotła ze starego cichewicza logica 20-27 kW który okazał się słabą inwestycją ze względu na przewymiarowanie i słabą jakoś wykonania jak i dużą paliwożerność, na kocioł na ekogroszek. 

             Dom jest ocieplony, jednopiętrowy z podpiwniczeniem, kocioł zasila również C.W.U. instalacja grzejnikowa w tym kilka grzejników żeliwnych.

Wykonałem obliczenia w kalkulatorze z którego wyszło iż wymagana moc kotła to ok 15 kW. Czytałem sporo na forum oraz w internecie na temat kotłów jednak nie znam się na tyle aby jakiś wybrać. Dlatego chciałbym posłuchać waszych propozycji jaki kocioł najlepiej kupić. Przydała by się też opcja na dodatkowy ruszt (wiem że to nie jest legalne ale może jakaś firma by się zgodziła takie coś wykonać). dodam jeszcze iż chciałbym aby piec był małoobsługowy gdyż po wielu latach z kotłem zasypowym mam już dość użerania się z tym codziennie :). Z informacji które do tej pory uzyskałem skłaniał bym się w kierunku kotła z fabryki pleszewskiej, sterownik timel oraz analizator spalin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne są parametry budynku, jaka jest instalacja, jakie docieplenie.  Audyt ze strony Ciepłowłaściwie mile widziany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, klikając enter zamiast przejść do nowej linijki zakończyło post ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może link do tych wyliczeń ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętna moc grzewcza, to 5,2 KW.  Kocioł 15 KW jest policzony wraz z CWU, które nie ładuje się cały czas, więc to zbyt duża moc. 

Proponowałbym kocioł z palnikiem SV200.  To dobra konstrukcja, i sprawna nawet w okolicach 3KW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem mając kocioł 27 kW jest on tylko trochę przewymiarowany temp na nim to 55 stopni i spokojnie ogrzewa cały dom więc jak zamontuję piec 3kW to raczej nawet połowy nie nagrzeję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Signus nie zrozumiałeś kolegi, @pochłaniacz pisał o minimalnej mocy kotła (tego) na jakiej jest sens jeszcze palić, 15kW będzie ok tym bardziej jak się trafi kiepskie paliwo, 12kW też da radę - najwyżej będzie 20*C zamiast 22*C przy - 20*C...

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, skoro tak to faktycznie źle zrozumiałem kontekst zdania, to w takim razie skoro 15kw będzie ok to chciałbym się poradzić jaki kocioł dokładnie kupić? Jakiej firmy i czy na jakieś stronie czy w jakimś stacjonarnym sklepie? Dodam iż jestem ze świętokrzyskiego i tylko w te okolice mogę podjechać do stacjonarnego punktu. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam zdecydować, najlepiej jak by była możliwość obejrzenia pracującego, sprawdzasz czy tam gdzie będzie stać zmieścisz się do wszystkich istotnych technologicznie miejsc itp. 

Ja bym brał chyba Sv200 bo na razie nic ciekawszego i czystszego nie wyszło (poza peletem choć i tu bywają "czarne owce") reszta jak wyzej

Pozdrawiam RedEd 

Ps to nie jest mały wydatek więc można nawet do producenta podjechać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za sobą dwa sezony z kotłem skam pv 9kw, w którym jest palnik sv200 15.  Nie chcę tutaj robić reklamy, ale jestem zadowolony z tego kotła, z resztą jak zdecydowana większość posiadaczy. Ja mam niewielki metraż, to i kocioł mały, ale jest dostępny również Skamp pv13, który  bardzo ładnie pasuje mocą do Twojego domu. Posiada pionowy wymiennik, co jest dużym atutem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc skoro palnik sv200 to mam do wyboru albo kocioł Skamp pv13 albo technix 15kW. Czy mogli by Panowie wyjaśnić czym różnią się te kotły? I który z nich jest lepszy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy skamp pel 15 nie jest na pellet? 

Czy Pan @Pieklorz mógłby mi doradzić? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego @pochłaniacz

 

12 godzin temu, pochłaniacz napisał:

Ja mam za sobą dwa sezony z kotłem skam pv 9kw, w którym jest palnik sv200 15

czy mogę wiedzieć dlaczego masz u Ciebie w kotle 9 kw palnik SV200 -15 a nie SV200-10 która widnieje jako standardowe wyposażenie kotła o mocy 9kW ?

W Twoim  opisie metraż domu 80m2  ,  ja natomiast mam 100m2 i zaproponowano mi kocioł 9 kW z palnikiem SV200 -10.

pozdrawiam

plasticfun

 p.s 

doczytałem teraz ,że Ty masz kocioł Skamp pv 9 kW czy to pomyłka  bo nie ma takiego kociołka na stronie Sekom jest tyko Technix 9 kW

Możesz to potwierdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Posiadam kocioł Skamp , o mocy 9 kw. Palnik mam większy, bo planuję rozbudowę, i wtedy będzie większe zapotrzebowanie na ciepło. 

http://minertu.eu/produkt,40/skamppv-mini-9kw

U ciebie widzę dom dobrze docieplony, więc spokojnie ten kociołek sobie poradzi. U mnie docieplenie raczej słabe, więc miałem pewne obawy, i jak się okazało całkiem niesłuszne. 

5 godzin temu, Signus napisał:

Dobrze, więc skoro palnik sv200 to mam do wyboru albo kocioł Skamp pv13 albo technix 15kW. Czy mogli by Panowie wyjaśnić czym różnią się te kotły? I który z nich jest lepszy?

Skamp posiada pionowy wymiennik ciepła, Technix ma poziome półki.  Tutaj wygrywa Skamp.  

Technix 15 Pel. to kocioł na dwa paliwa. Można palić groszkiem, jak i peletem. 

W Skampie też tak się da, tylko nie wiem czy będzie wtedy spełniał normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pochłaniacz napisał:

Palnik mam większy, bo planuję rozbudowę

To wyjaśnia wszystko.

 

Na stronie Sekom nie ma w ofercie  tych kotłów o  mocy 9  kW  tylko dopiero od 13 kW  i dlatego zadałem Ci to pytanie.

W tym sklepie z linka który podałeś na zdjęciu widać logo Sekom na podajniku , ale wykonanie frontu jest inne.

I Ty masz w tym kociołku również pionowy wymiennik?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wymiennik jest pionowy. Mam dokładnie taki kocioł jak w linku,  nie licząc palnika  podajnika z koszem,  bo ten komplet jest od piętnastki. 

Widocznie jest nowa seria kociołków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Kolego @pochłaniacz

18 godzin temu, pochłaniacz napisał:

Widocznie jest nowa seria kociołków

Muszę to sprawdzić 

Pozdrawiam 

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając kotły niektórych ludzi na forum zauważyłem ze do domów 150m nowych potrafią wstawiać kotły 20kW i więcej. Teraz już sam nie wiem czy kocioł 15 kW na 200m + 200l CWU wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spalasz 6-7 ton węgla z łącznie z grzaniem wody CWU latem, to kocioł 15kW wystarczy. Jeżeli więcej, to trzeba się zastanowić nad 20kW. Jeśli ponad 9-10ton to 25kW będzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotly przewymiarowane sa pozostatkom doby wieksze-lepsze.Tež mam w piwnicy zbytno i nieekonomiczno monstrum zakupione dla starego zasypowca užywane do 60% jego mocy.W wiekszosci sezonu na 20%.Najpierwszej kupujemy,sprzedawca "odborno poradzi" i potym szukamy na forum,gdzie zrobilismy blad.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tak właśnie jest, nadal czekam aż ktoś wypowie się więcej na temat kotła technix i czy inwestować w sekom czy może inna firmę z palnikiem sv200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli jesteś zainteresowany kotłami z Sekom-u i potrzebujesz mocy około 15 kW to polecam kocioł Skamp PV 13 ze sterownikiem SKZP02 + zapalarka + analizator. Posiadam taki zestaw i jestem bardzo zadowolony. Oprogramowanie sterownika Timel w wersji 2.46 w połączeniu z analizatorem firmy Brager działa bardzo dobrze. W kotle jest dużo czyściej i stabilniej on działa. Ja teraz zaglądam do kotła raz na 5-7 dni aby dosypać ekogroszku,oczyścić kocioł z delikatnego pyłu i wyrzucić popiół.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie bardzo chciałbym skampa jednak martwię się że będzie trochę za mały a nie wiem czy jest możliwość zrobienia na zamówienie, napisałem do kolegi pieklorz więc jeśli mi odpisze to wszystkiego dokładnie się dowiem. Jeżeli nie z to zostaje kupno texhnixa 15 kw i tyle. 

Wiem że jest skamp 20kw jednak jest on droższy ze względu na to iż jest to kocioł dwufunkcyjny a takiego nie chce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.