Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co zamiast tłokowego pieca Spyry


nesiasps

Rekomendowane odpowiedzi

Straszą mnie ludzie z gminy, że na wymianę pieca mam czas do końca 2023 (śląskie) - gmina ostatni rok dopłaca 5tyś/połowa kosztów kwalifikowanych do węglowych , ten co mam jest za duży zdecydowanie jak na parterowy 110 m2 podłogówki, bojler 140l, trzy osoby. Teraz pytanie - czy faktycznie ten rok to kres tego pieca bo wytrzyma zdecydowanie dłużej i jeśli tak to jaki obecnie brać? Bojler dwupłaszczowy i piec z 2009 roku - szkoda tego. Gaz nie- bo brak, pompa ciepła nie - bo mnie nie stać, te 50% bym dopłacił - ale co by obecnie brać? Ekogroszek 24Mj/kg po 600 zł luzem do piwnicy przez okno - to parę minut roboty, czasu mam sporo na obsługę i mi go nie żal - jakie jest Wasze zdanie? proszę o głos rozsądku... i z góry dziękuje za okazaną pomoc.

ciepło wlasciwe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić jak w twojej okolicy kształtują się ceny paliw,jak jest z dostępem do nich. Pisałeś że masz ekogroszek po 600 złotych tona. Jesli w podobnej cenie masz pellet to idź w to paliwo, będzie czyściej. Natomiast jak jego cena będzie się zbliżać do kwoty 900-1100 to myślę że aspekt ekonomiczny przesądzi że wybierzesz ekogroszek. Są na rynku kotły dwupaliwowe. Głównym paliwem jest pellet,ale można szybko przerobić go na ekogroszek w przypadku gdyby pellet wychodził za drogo. Oczywiście na oba paliwa jest atest.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę te ceny - dziękuję za informacje - a może ktoś mi poleci coś dobrego do zakupu? Czy ten podwójny kocioł w razie przejścia na groszek z pelletu to muszę coś dokupić czy to kwestia demontażu i zmiany nastaw? Ten program czyste powietrze coś też z 3000 podobno można dostać, ale nie wiem czy to się łączy czy wyklucza z gminnym programem niskiej emisji / ponoć też od podatku można coś odliczyć - za dużo danych za mało wiedzy:(

Te ceny to bliżej 1000 ? okolice Bielsko-Biała, śląskie. Ktoś tu prowadzi sprzedaż serwis kotłów na pellet Kostrzewa, jest tam jakiś mini bio lexury B 12-21kW za 13 tyś - No ale to tylko pelletowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta norma EN 303–5 o której mowa w wymogach to jak się ma do tych przed klasami jak na tabliczce pieca poniżej
 

 

E59C8C9C-B954-4C62-80EB-1CF25AE4ACFA.jpeg

Bo nie wiem czy to kopciuch pozaklasowy czy nie i czy podlegam tym dotacjom. Coś doczytałem że sprawność minimalna powinna być dla 25kW - 88,40% - i temu klasy 5tej nie spełnia - to trochę śmieszne się wydaje...bo we wniosku czyste powietrze nie ma informacji o poprawce 2012 tylko ”oświadczam że budynek...... nie jest wyposażony w źródło ciepła na paliwo stałe nie spełniające wymagań 5 klasy wg normy EN 303-5” to sam nie wiem jak to interpretować jak na tabliczce jest zgodna norma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sekom-pleszew.com.pl/
W linku wyżej masz stronę internetową polecanego tu na forum producenta kotłów. Ma w ofercie kotły dwupaliwowe. Co do ich przystosowania z pelletu na ekogroszek to firma dostarcza wraz z kotłem wszystkie potrzebne części/elementy. Sam mam od niego kocioł na ekogroszek. Tu na forum jest przedstawiciel tej firmy kolega@Pieklorz. Więc pisz do niego lub dzwoń do firmy i na pewno coś doradzi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ekogroszek polecam Skamp-Pv 13 z zapalarką. Pellet ma maks 19 MJ/kg więc musiałby być po  około 475 zł / tonę żeby ogrzewanie nim było porównywalne cenowo, no i trzeba mieć o 100% więcej suchego miejsca na składowanie.

Bierz z gminy 5 tys bo to więcej niż z Czyste Powietrze, a programy się nie łączą.

Obecny kocioł masz bezklasowy, więc dotację dostaniesz jeśli spełniasz inne wymogi np. brak kominka i innego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic innego nie mam... chyba tak zrobię

https://globenergia.pl/czyste-powietrze-2-0-polacz-dofinansowanie-z-dotacja-z-gminy/  spytam w gminie czy to się da..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z kolegów doświadczenia, to jaka jest średnio żywotność takiego kospela z płaszczem 140l ? Jest od 2009r.anody tam nikt nie wymieniał (nie wiem czy nawet tam siedzi) bo tak poziomo umieszczony  10 cm od ściany / od strony anody że po prostu nie byłoby możliwości jej wymiany.... Do tego Skamp-Pv 13 jaki warto by kupić bojler na 3 osoby?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zerknąć na te moje malowidło, w związku z tym że muszę puszczać wodę non stop przez bojler, żeby powrót był cieplejszy oraz mam problem ze skokami temperatury na zasilaniu podłogówki 23-32 stopnie w zależności od schłodzenia wody w bojlerze / tak przypuszczam/ to muszę coś zmienić - czy wstawienie zaworu zwrotnego w kierunku zaporowym z powrotu CWU na powrót z CO oraz zaworu trójdrożnego z siłownikiem sterowanym przez np termostat pogodowy będzie współpracowało lepiej celem trzymania temperatury w podłogówce? Co dobrze by było zmienić w czasie wymiany pieca na ten polecany SKAMP? 

9B63F257-C5EC-4583-B28C-DF63DB072C8A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @nesiasps w tytule Twego tematu widnieje kocioł tłokowy, natomiast na tabliczce znamionowej widnieje, że jest to kocioł z automatycznym podajnikiem opału typu retorta.

Ponadto, te roczne zapotrzebowanie na ciepło do celów grzewczych, przy tym metrażu i ociepleniu, wydaje mi się zbyt duże. Na dodatek masz tylko podłogówkę, więc to jest duży plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zatem  wszystkie piece wyposażone w podajnik, zasilane węglem kamiennym to kotły retortowe  - tyle że to typ podawania tłokowy (zapewne nie ślimakowy) - wynik wyszedł po wpisaniu parametrów budynku..na to nie mam wpływu - pokrywa się z dokumentacją projektową - natomiast obecnie przegrzewam dom i zużywam 50% opału niepotrzebnie w komin - dlatego chce to zmienić nieco na lepsze póki są jakieś dopłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega nesiasp gdzieś z moich rejonów. Mieszkam w Brzeszczach i też mam identyczny piec 25 kw od spyry i również z 2009 roku. Mój dom to budynek nowy piętrowy ok 160 m z porothermu 25+12 styropianu stropodach dobrze docieplony trochę gorzej podłogi nie mam piwnic. Na dole podłogówki ganek hol łazienka i kuchnia reszte na grzejnikach. Do pomocy koninek 14kw bez płaszcza i rozprowadzeń. Moje zapotrzebowanie na ciepło 11kw. Też zastanawiam się nad wymianą pieca. Sekom 13 ale biorę pod uwagę również sekom 9 kw w razie ostrej zimy pomogę kominkiem. Palę cały rok. Gdyby kolega pieklorz coś doradził może do dwóch osób by nawet podjechał zobaczyć co i jak oczywiście nie za darmo..☺️

U mnie wymiana raczej w przyszłym roku chyba że kocioł padnie muszę jeszcze sprawdzić czy gmina daje dotację jeżeli tak to może być w tym roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bestwinie dają 5 tyś dotacji... czekam na dniach ma być rozstrzygnięcie, do tego czyste powietrze 3 tyś - pytałem i można łączyć - to ostatni rok gdzie piece na węgiel dotują - także spiesz się bo warto brać póki jest - też myślę o tym 9kW bo ja mam podobnie,  a dom 110 m2 - tym bardziej by to miało sens - Pieklorz wysłał namiary na pobliski punkt w Kętach z którym współpracują - ale faktycznie warto by sprawdzić czy ten 9kW nie jest szyty na miarę - tyle że ta 13tka to sprawdzony i pewny produkt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można namiary tej firmy z Kęt?. Poczytałem jeszcze o piecu skamp-15 pelet na lato można palić peletem w zimie ekogroszkiem i jak zlikwidują ekogroszek to zostanie pelet☺️ i papiery znaczy certyfikat będzie. Sv13 też można przerobić na pelet ale koszty ok 1500 i więcej. Natomiast 15 może być przewymiarowana i tu już jest konieczna konsultacja z pieklorzem co i jak co się bardziej opłaca i który piec będzie lepiej odpowiadał moim warunkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych stronach jakoś nie mam obaw przed węglem z 10 lat najbliższych... co do  przyszłości to wszystko może być droższe i prąd i gaz i pellet i węgiel - wzrośnie cena jednego to poleci wszystko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ale węgiel będą chcieli zlikwidować aby się uni przypodobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz w unii też już jest trujący i kary te same- ciężko biec w parze ze sprawnym jak kręgosłup połamany

Elektrownie węglowe ponoć przerabiać chcieli na gaz, a że gaz jest już nie dobry to może na atom, tyle że atomowe elektrownie na zachodzie zamykają - to ciekawi mnie skąd mają prąd jak auta na prąd, domy ogrzewane na prąd, elektronika w każdej dziedzinie na prąd - OZE z wiatru, wody i słońca? Ciężko takiej północy grzać jak na południu tak jak ciężko operatorowi pługa do śniegu zarobić na życie w Hiszpanii - ale że Unia nakłada kary to wszyscy się oszukują że coś zmieniają - tyle że kary są za produkcje energii bez względu czy truje elektrownia, ciepłownia czy Kowalski - jak Kowalski truje to nie da zarobić na przesyłach i ma za miło - to trzeba Kowalskiemu homonto nałożyć i klapki na oczy żeby nie widział kto tu kogo chce wyrolować. Brak alternatyw ale ustawy i ograniczenia terminowe są - teraz to Bareja by seriale kręcił:((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.