Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czas spalania kotła zgazowującego drewno


aro37w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy mógłby ktoś doradzić jakiej mocy dobrać kocioł zgazowujący drewno do bufora 3000 L? Wiem, że im mocniejszy kocioł tym krótszy czas ładowania bufora ale zbyt duży też nie dobrze. Myślę, że w takim doborze znaczenie ma czas spalania pełnego zasypu w danym kotle. Wszystkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest zbyt wiele zmiennych aby odpowiedzieć jednoznacznie:

- wielkość zasypu/ waga drewna
- rodzaj drewna
- moc kotła
- sprawność
- odbiór budynku
- od jakiej temperatury do jakiej ładowany jest bufor

Używasz tego DC40GD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektuję dom o pow. użytkowej 170 m2. Planuję zakup DC40GD + bufor 3000 L. Taki minimalny bufor zaleca Atmos do tego kotła. Będę palił sezonowanym dębem. Myślę, że grzał będę bufor od 30 st. C do 90 st. C. Szukam odpowiedzi na pytanie jaką moc i jaką komorę załadowczą powinien mieć kocioł aby przy jednym- dwóch załadunkach zagrzać bufor do pełna. Czytałem różne wpisy, że taki kocioł pali się 3-3,5 godz. lub 4-6 godz., lub nawet 7-12 godz. Rozumiem rozbieżności pod względem wilgotności i gatunku drewna ale zawsze jest mowa o warunkach optymalnych czyli wilgotności 12-20% i twardości podobnej do drewna bukowego. Czas palenia pełnego załadunku ma znaczenie pod względem doboru mocy kotła. Jeżeli pali się 3-3,5 godz. to można zamontować kocioł 40 kW do bufora 3000 L, natomiast jeżeli pali się 7 godz. to lepszym rozwiązaniem byłby 25 kW. Co sądzicie o moim dylemacie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założmy że do 25GD włożysz 33kg dębu do 40GD włożysz 45kg dębu. (rodzice do DEFRO HG 93 litry wkładają 25kd dębu)
33kg dębu to około 100KWh więc do nabicia bufora będziesz potrzebował 2,5 wsada., 45kg dębu to 140KWH więc do nabicia bufora będziesz potrzebował niecałe dwa wsady. 
Bufor od 30 stopni do 90 stopni pomieści 210KWH.
W przypadku GD25 będzie to trwało co najmniej 8-9h, w przypadku GD40 około 5h. 

Tyle teorii.


Przy takim "kolosie" buforze lepiej pomyśl nad jego właściwą izolacją bo straty będą duże. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 3000l  super - izolacja  tylko i wyłącznie zasypać perlitem - wiem bo mam w wełnie i to jest nie to -tyle że grzeje mi skubany posadzkę ponad sobą  więc nie cała strata to strata. Wolałbym jednak sam decydować co ma być grzane. Wielkość kotła nie decyduje o czasie spalania wsadu bo komory są zapewne proporcjonalne do mocy, więc jeden i drugi spalą swoje wsady w podobnym czasie tyle że z mocniejszego pieca więcej ciepła z jego wsadu bo on go po prostu więcej zawiera.  8 godzin  dla 25 czy też 5 dla 40 kw to wtedy jakby kotły szły na maksymalnej mocy, w praktyce zawsze lepiej palić niżej aby ta moc w komin nie poszła. 200kwh trzeba  wyprodukować gdyby dom nic nie odbierał ale to rzadki przypadek grzanie od zera do bohatera gdy nic sie nie odbiera    ? .  Jeśli nie jest problemem częstsze rozpalanie to kocioł 40 -jesli można dłużej  utrzymywać kocioł w ruchu  to lepszy będzie 25  bo paradoksalnie rzadziej będziemy go rozpalać. Jeśli ma gasnąć codziennie bo przez noc nie dotrwa to i tak wybrałbym 25  bo na jego rozruch potrzeba mniej energii. Ale to moje zdanie -gościa  który pali węglem. Z drewnem to może być niekoniecznie tak samo bo np jest za darmo .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal uważam że 25 byłby w sam raz o ile nie wygeneruje naprawdę dużo  więcej  pracy. Jakoś mnie te 40 wydaje się wymaganiami komina i przekrojów rur spalinowych  za duże -łatwiej zgubić w  kominie kilowaty. Ale aż takim specem nie jestem coby to porównać oko w oko. Z drugiej strony zmniejszenie mocy prawie każdego kotła jest możliwe natomiast w druga stronę raczej blado. Wszystko więc będzie jak zawsze - to decyzja inwestora i jego pieniędzy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to ma do rzeczy ? Ja mam kocioł 18 i bufor 2000  a wolałbym mieć kocioł 14  i zapewne niebawem wymienię w moim palnik na ten od 14 tki tak aby komora załadowcza została a prędkość spalania spadła z powodów już wyżej przeze mnie opisanych. Trzeci tysiąc też chętnie przytulę i kocioł zostawię bo chciałbym palić jak najdłużej ze sporą mocą a teraz palę na 50 albo i mniej  proc przez dwa dni aby trzeciego nie rozpalać i potem znowu. Już chyba pisałem że w moim wypadku zapełnienie  bufora nie wystarczy na 40 godzin ogrzewania a tyle by trzeba aby jeden cały dzień  nie palić nawet w mrozy. Możliwe że kolega z buforem 3000l będzie miał taki komfort albo i większy -to kwestia ile dom zjada ciepła  - ja na dobę w mrozy ponad 100kwh potrzebuję to mój bufor akurat tyle mieści ale wtedy rozpalać musiałbym codziennie więc jest lipa(bo jestem leniwy ) -brakuje mi  16 godzin czyli noc i te godziny co jestem w pracy . Nadrabiam to paląc z mniejszą mocą ale dłużej więc kocioł jest w ruchu dwa dni  i gaśnie a na trzeci znów rozpalam. Gdybym go zagrzał na max w pierwszy dzień musiałbym zgasić kocioł- więc za 24 h znów rozpalić a moim systemem rozpalam rzadziej,  a to rozpalanie najbardziej mnie wkurza  zawsze,  no i straty z codziennego stygniecia kotła dwa razy mniejsze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2021 o 13:51, robert1991 napisał:

Tu jest zbyt wiele zmiennych aby odpowiedzieć jednoznacznie:

- wielkość zasypu/ waga drewna
- rodzaj drewna
- moc kotła
- sprawność
- odbiór budynku
- od jakiej temperatury do jakiej ładowany jest bufor

Używasz tego DC40GD?

O co chodzi w pozycji "odbiór budynku"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.