Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór palnika ????


KarolKKK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich, mam taki dylemat i nadzieję, że może ktoś z tego forum mi trochę podpowie. Mianowicie posiadam kocioł SasGroEko z podajnikiem szufladowym, jednak sposób sterowania i podawania paliwa w tym kociołku są mało ekonomiczne. Zdecydowałem, że go przerobię, wywalę podawanie szufladowe i zamontuję ślimak z porządnym sterownikiem na pełnym PIDzie. No i teraz mój dylemat - jaki palnik wybrać, zawsze myślałem że zrobię to na zwykłej retorcie z talerzykiem, ale widzę, że są też palniki typu APPMd. No i jestem głupi... ktoś doradzi którego warto brać? Z góry dziękuję za każdą pomoc. Pozdrawiam Karol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Są też sv200 ale czy tarto to musisz sam przeanalizować bo kupno palnika to od 2000 do 2800zł ale też w miarę dobry sterownik kosztuje ponad 1000 zł chyba że elster z pid-em to około 600 zł i tu robi się już nieciekawie bo 3500 zł około oczywiście nie załatwiasz niczego poza lepszym spalaniem ale już kocioł dalej pozaklasowy a znając pęd rządzących to wprowadzą pewnie w całej PL wymianę kotłów poniżej 5 klasy , ja na twoim miejscu jechałbym sezon lub nawet dwa na tym co masz a składał kasę na porządny kocioł 5 klasy i nie piszę tego złośliwie tylko po to aby nam $$$ nie ubywało zbyt szybko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w zupełności, tylko że moja sytuacja jest nieco inna, potrzebuję kocioł na 6 lat, po tym czasie będę ogrzewał gazem, mam tego Sasa praktycznie nowego, pracował 3 zimy dopiero, jest w stanie no prawie idealnym, tylko, że spala mi około 1,5 tony groszku na 30 dni. Nie robiłbym nic z tym, gdybym nie widział spalania u sąsiada na poziomie 25 kg na 30 godzin palenia. Generalnie palnik to wydatek od 1650 do 2400 zależy jaki, sterownik począwszy od Argosa na PID do powiedzmy IRYDa to przedział między 450 a 900 zł. Roboty nie liczę bo zrobię to sam. Więc przedział 2100 - 3300 za wszystko, myślę że realnie w okolicach 2500 dał bym radę to zamknąć. Oszczędność to jakieś 750 kg paliwa miesięcznie, zakładając że palę 5 miesięcy rocznie to daje 3,7 tony licząc po 900 zł to inwestycja się zwraca pierwszej zimy. Dlatego chcę to zrobić, poza tym mieszkam na terenie wiejskim, więc do końca 2035 roku będę mógł ogrzewać węglem i jego pochodnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego poszukaj na olx zwykłej fajki . Ja trafilem komplet czyli palnik ,rura,kosz,slimak z reduktorem . Koszt 800 złotych . Lata to jak trzeba ,wreszcie pale jak koledzy ?

miałem rynne wcześniej i nie żałuję zmiany . Zyski latem okolo kilogram dziennie na samym cwu . Wcześniej szlo 5 kilo bartex gold , teraz jakis slabiak i według sterownika spalanie od 2,3 do 3,3 doba tak że licze kilo jak nic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał palnik Batory-10, który pracuje u mnie od marca 2020 roku. Kupiony jako nowy. Z racji, że otrzymałem dofinasowanie na wymianę kotła (obecnie mam OEP25kW - 4klasa z 2013r), to po sezonie zmienię na nowy kocioł.

Pewnie palnik i część gratów będę odsprzedawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cię interesuje palnik SV200 15kW to szukaj tu na forum kolegi Kijasr,wiem że będzie chciał sprzedać taki palnik w dobrej cenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za propozycje ale mam już na oku retortowy z zasobnikiem i dmuchawą za 700 zł tylko tak się zastanawiam czy retorta jest najlepszym pomysłem czy nie lepiej założyć ten żeliwny, ale wszystkie znaki i opinie mówią jasno, że retorta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj konkretniej co to za palnik . Zwykla okragla retorta dobrze trzyma powietrze to jak byś chciał kupic analizator spalin bardzo ważne . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFAŁ kolega ma tu palnik,zasobnik i dmuchawę za 700 złotych,więc wątpię aby wydał 590 złotych na Bragera

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko niech wpadnie mu w oko skzp to i brageru pomyśli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego trzeba dojrzeć...znam to z autopsji

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SV 200 w moim przypadku nie jest dobrym wyborem, mam SasGroEko który miał z tyłu podajnik szufladowy, po zdemontowaniu tego co miałem gdybym założył sv200 palnik będzie mi walił centralnie na drzwiczki popielnika... więc raczej słabo. Wchodzą w grę tylko palniki promieniujące ciepło w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem używkę na zwykłej retorcie, pomierzylem i co prawda na styk ale powinna wejść, chcę do tego założyć jakiś przyzwoity sterownik i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy palniku palącym w górę musisz mu zapewnić miejsce nad palnikiem , te 40 cm minimum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od talerzyka do rur plomieniowych na które do tej pory był kierowany płomień będzie w granicach 35 - 37 cm, zastanawiam się czy nie zamontować jeszcze do nich deflektora, ale z tym to pokombinuje na spokojnie jak wspawam retorte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.