Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem początkującym palaczem koksu i mam taki problem. Po rozpaleniu pali się pięknie natomiast po kilku godzinach palenia rusztuje przed dołożeniem na noc i wówczas gaśnie mi koks.

Czy można paląc koksem utrzymać piec przez noc aby rano dokładając koks była ciągłość palenia ?

Jak długo można palić koksem bez wygaszania pieca ? Zdaje sobie sprawę że jest problem ze szlaką z koksu.

Będę wdzięczny za fachową pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

koks potrzebuje ostrej jazdy,trzeba niestety szybciej dokładać jak węgiel póki jeszcze żar odpowiedni, możesz spróbować drobniejszy lub mieszać z węglem, a pali się oczywiście na okrągło

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość ADIAS

KOKS potrzebuje cugu tak jak w kuzni jak dmuchasz powietrzem masz temp i sie wypala niema wiatru niema palenia :angry: sprubuj z weglem mieszac albo dmuchac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temperatura zapłonu koksu to 500-600 st. Pali się tylko na ruszcie , praktycznie niema żadnego płomienia a jest tak dlatego, że ma on aż 98% stałego składnika palnego. Dla dobrego spalania potrzebuje maksymalnego podania powietrza pod ruszt. Dlatego kocioł musi pracować z pełną mocą a nie zawsze się tak da :angry:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam,

Jestem początkującym palaczem koksu i mam taki problem. Po rozpaleniu pali się pięknie natomiast po kilku godzinach palenia rusztuje przed dołożeniem na noc i wówczas gaśnie mi koks.

Czy można paląc koksem utrzymać piec przez noc aby rano dokładając koks była ciągłość palenia ?

Jak długo można palić koksem bez wygaszania pieca ? Zdaje sobie sprawę że jest problem ze szlaką z koksu.

Będę wdzięczny za fachową pomoc.

Witam!

Palę koksem pierwszy sezon po przerwie kilkuletniej ceny w dół nareszcie.

Po dolożeniu do pieca wystarczy raz na 6 godzin przerusztować i dolożyć opału.

Zauważyłem że duży wpływ na spalanie koksu ma wielkośc brył.

Najlepiej się wypala groszek 25 - 45 mm.

Grubsze kawałki nie są w stanie sie przepalić i kocioł szybko gaśnie.

Sprawdzone praktycznie. Oczywiście miarkownik ciągu ustawiłem o 10 stopni większą temp. niż chcę uzyskać na piecu. Musi być cug. Klapka z drzwiczek też nie szczelina po zamknięciu przez miarkownik 2 mm lecz 5 mm.

Całą noc wytrzyma bez problemu czyli od ok 21 do 5 rano.

Jak narazie działa choć piec nie był zasypany do końca tylko ok. 1/4 objętości - mniej nie ma sensu dlatego że ten opał wymaga usypania jakiejś kupki która będzie trzymała żar. ( Camino 3).

A więcej też nie za bardzo bo na dworze jest jeszcze za ciepło.

Ten typ opału nie za bardzo nadaje się do przepalania w dni kiedy tylko wieczory są chłodniejsze raczej jest to paliwo do palenia na okrągło.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Po dolożeniu do pieca wystarczy raz na 6 godzin przerusztować i dolożyć opału.

Zauważyłem że duży wpływ na spalanie koksu ma wielkośc brył.

Całą noc wytrzyma bez problemu czyli od ok 21 do 5 rano.

Czy po przerusztowaniu ci nie gaśnie ?. Jak dużo opału jest w piecu przy rusztowaniu ?

Może mój błąd polega na tym że rusztuje jak jest już mało koksu a i koks nie jest drobny.

Czy rano jak dokładasz to czy dużo zostaje koksu że jest ciągłość palenia ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dokładnie tak jest,musisz szybciej dokładać bo jak temp.żaru zejdzie za nisko to kaplica,ewentualnie możesz szufelkę drobnego węgla rzucić i poczekać aż się rozżarzy i na to dopiero koks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czy po przerusztowaniu ci nie gaśnie ?. Jak dużo opału jest w piecu przy rusztowaniu ?

Może mój błąd polega na tym że rusztuje jak jest już mało koksu a i koks nie jest drobny.

Czy rano jak dokładasz to czy dużo zostaje koksu że jest ciągłość palenia ?

Pozdrawiam

Po przerusztowaniu zostaje jakaś warstwa żaru ok 10 cm. Kolor żaru jasnopomarańczowy i wtedy tylko dożucam koksu na górę i po sprawie.

Jak kolor jest za ciemny łopatka węgla na początek i później koks.

Spróbuj rozbić parę brył koksu na mniejsze kawałki i tym zapal gwarantuję że żar będzie trzymał się dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Czy macie doswiadczenia w paleniu tzw. koksiku (czyli koksy bardzo drobnego, wygląda tak jak miał)?

Podczas palenia koksikiem, gasł mi, podejrzewam, że nie za drobny, aby powietrze sie "przecisło"

Koksik moge kupic po 750, a koks po 850 na koksowni

stosuje dmuchawę w swoim Camino3

Czy jak koks sie pali jasno niebieskim płomieniem (krótki) czy to dobrze?

Edytowane przez genesis72

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez gege1310
      Witam serdecznie.
      Posiadam nowy kocioł sas nwt 17kw ze sterownikiem optima eco 3 + pid (dom nowy jeszcze nieocieplony,powierzchnia ogrzewana ok.240mk).Przeczytałem wszystkie tematy na temat tego kotła jak i palenia w nim.Pierwsze palenie wykonałem z dmuchawą i funkcją pid zalecaną przez producenta,co zauważyłem to:dużo dymu z komina, przy delikatnym otwarciu drzwi zasypowych w piecu pełno dymu ,brak żaru jakby się węgiel kisił.
      2 sposób palenia polegał na paleniu z miarownikiem ciągu metodą kroczącą czyli : na dno trochę węgla orzech przysypany groszkiem na to drzewo (czyli palenie od góry) po wypaleniu węgla został żar który przepchałem do tyły kotła i ponownie zasypałem piec węglem ,
      to co zuważyłem  to : bardzo mała ilość dymu z komina tylko przy rozpalaniu i to co najważniejsze że po otwarciu drzwi zasypowych niema
      wybuchu z pieca ,węgiel się nie kisi tylko pali żywym ogniem i jest żar.Może jednak da się w tym piecu palić bez większych przeróbek typu zatkanie cegłą szamotową górnego przelotu.
      I tu moje pytanie czy przy paleniu na miarowniku ciąg trzeba demontować dmuchawę ?
    • Przez Cragmite
      Witam,

Zima się zbliża wielkimi krokami, a ja stanąłem przed zadaniem wymiany kotła na nowy, gdyż stary niestety (stety?) wyzionął ducha.

Nie znam mocy poprzedniego kotła, był to bardzo stary, żeliwny kocioł górnego spalania. Z pomocą znajomych i internetowych kalkulatorów oszacowałem moc potrzebną na ogrzanie domu na około 15-16 kW. Piec ma służyć do palenia węglem typu orzech i być sterowany mechanicznym miarkownikiem ciągu. Ciąg kominowy jest bardzo dobry, nie znam dokładnej wysokości komina, ale jest baaardzo szeroki (pozostałość po dawnej kuźni).

Naczytałem się mnóstwa nieprzychylnych opinii na temat górniaków, więc raczej zdecyduję się na kocioł DS, tylko... nie wiem na jaki.  :(

Cena maksymalna (do której jednak wolałbym się nie zbliżać...) to 4000 zł. Obecnie mam dylemat spośród 3 modeli:

1. KSGW Zgoda (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/ksgw-zgoda/)

2. MPM DS (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/)

3. Dakon DOR (http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/dakon-dor/)

Wiem na razie tyle, że KSGW Zgoda nie ma ceramicznego palnika, co mają pozostałe, a MPM DS nie ma opcji mocy idealnej dla mnie - są albo ciut za mocne (17-19 kW) albo ciut za słabe (12-14 kW).

Pomożecie z wyborem? A może doradzicie inny kocioł?

Pozdrawiam!
    • Przez badaczkotłów
      Witam

czy ktoś się orientuje na bieżąco jak wygląda sytuacja z montażem w instalacjach ciśnieniowych układu zamkniętego - kotłów na eko groszek ?
      Norma 303-5 przewiduje taki montaż w przypadku posiadania w kotle wbudowanej chłodnicy czyli wężownicy do odprowadzenia awaryjnego nadmiaru ciepła. 

Paru instalatorów i projektantów powołuje się ciągle na zapis w jakim rozporządzeniu ,że nadal jest zakaz montażu  kotłów c.o na paliwa stałe w takich instalacjach, musi być układ otwarty.

W instytucie powiedzieli mi, że wymóg posiada wężownicy bezpieczeństwa czy chłodnicy dotyczy tylko kotłów zasypowych a nie automatycznych, w których podawanie paliwa może być przerwane.
      Ma ktoś info bo można naprawdę zgłupieć
    • Przez polo1
      Witam

Jestem posiadaczem pieca SAS UTW 23, jest to piec wg instrukcji dolnego i górnego spalania.Jako młody palacz ( czyt. 2 lata) przejąłem technike palenia po teścia czyli palenie od dołu, no i tak paliłem cały czas do soboty.

Srednio na dzień schodziło mi 15kg węgla orzech (kopalnia PIAST) i 15 kg flotokoncentratu(wrzucane w 3 porcjach- rozpalanie, dołożenie po 4h i ponowne dołożenie po 4h). Temperatura na piecu ustawiona 52 st. C, dmuchawa obroty na 2,przedmuchy 10 sek. do 10 min. brak zaworu mieszającego.

Paliło się mniej więcej 12-14h.

Po przeczytaniu setek wątków o paleniu od góry i wypaleniu zapasów opału, kupiłem tym razem sam węgiel orzech z PIASTA i postanowiłem palić od góry.( zasypanie komory na 3/4, na góre suche drzewo i papier)

Efekty moim zdaniem bardzo marne:

Sobota: okolice Myślenic temp. -7, załadunek ok 45-50kg czas palenia 19h

Niedziela: temp. -10 ten sam załadunek czas palenia 19h

Poniedziałek : temp. -1 ten sam załadunek czas palenia 21h

Wnioski:

1t flotu i 1t orzecha - paliłem ok. 3 miesiące-od dołu ( 1 220 zł)

2t orzecha spale - 1.5 miesiąca -od góry ( 1 440 zł)

taka wesja wydarzeń strasznie nie podoba mi się

Proszę o poradę w sprawie palenia od góry, może coś robię źle

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.