Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na ekogroszek


jan1133

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Proszę o pomoc w doborze mocy kotła.Posiadam dom
około 170m2.Dom bez docieplenia .Ciepło właściwe około
100w/m2.Z wyliczeń wynika ,że piec powinien mieć moc
20kw.Pragnę zakupć piec z palnikiem sv200.Teraz pytanie czy szukać piec o mocy 20 kw,czy może 24 kw -tak sugeruje instalator,a może 15 kw.W przyszłym roku
mam zamiar docieplić dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To w takim razie max 15 kw , na pewno wystarczy na teraz i zimą nie zmarzniesz a jak docieplisz to na lajcie pojedziesz ,po co ci 20 kw ?? to bez sensu . taką powierzchnię ogrzewam kotłem 10 kw a dom z 1936 roku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki dom jak u ciebie z dużymi oknami i kilkoma dużymi mostkami cieplnymi ganiam kotłem 24kw po zmniejszeniu rusztu do 1/3 pierwotnego. Że spalania węgla w mrozy wychodzi mi max 30-35kg na dobę przy -15 do -20 całą dobę. To wychodzi 7-8kwh na godzinę. Dom ma 10cm styro i 25-30cm wełny na dachu. Sprawdź czy Twój przyszły smoluch da radę schodzić z mocą do poziomu 3-4kw średniej w sezonie, oczywiście po ociepleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie wymieniłem kopciucha 24kW na piec Technix z palnikiem sv200Pellet 15kW i temperatury (22-24) w domu mam takie same jak przy poprzednim piecu przy zmniejszonym spalaniu, spalałem ok 80 kg ( jeden zasyp ok 50kg starczał na ok 113-15h przy obecnych temp.-3 do +7) a teraz mam spalanie 45-50 kg pelletu na dobę. 

Dom pow. całkowitej 220m2 (niski parter-piwnica + strych) ale ogrzewane ok 140m2 na 2 piętrach. nieocieplony z lat 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest na przyszły rok planowane ocieplenie, to patrz na kocioł 15kW

Nawet jak jeden sezon będzie mocno ganiać, to da sobie radę.

Ja mam 270m słabo z izolacją, palnik SV200 kocioł SEKOM, od stycznia palę pelletem. W moim domu przy mrozie w nocy i za dnia okolice 0 teraz wychodzi 45-50kg pelletu no name. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedź. Myślałem też o piecu 15kW - jest to dla mnie pierwszy taki piec i jestem kompletnie zielony. Powiedzcie mi z jaką mocą powinien pracować żeby było najbardziej efektywnie? Zastanawiam się nad piecem na dwa paliwa ale nie wiem, czy jest to uzasadnione ekonomicznie. Chciałbym zimą palić ekogroszkiem, a w sezonie letnim peletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób wywiad w swojej okolicy. Zapytaj znajomych, sąsiadów,  sprawdź czy może jakiś zakład stolarski nie produkuje pelletu. Można kupić przyzwoity i zareczam że jak trafisz na taki, to węglem nie będziesz chciał palić.

W moim starym domu jak liczyłem zakup pelletu do 750zl za tonę ma sens i nie wychodzi wówczas drożej jak ekogroszek. U mnie dobry kosztuje od 890 do 940zl tona. 

Z pelletem czyściej, fajniej, mniej czyszczenia, mniej pracy a odpalenie pelletu to średnio jakieś 40sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Popatrz na Skamp-PV 15 Pel i sprawdź ceny pelletu z drewna [nie ze słonecznika czy przemielonych ram okiennych] na OLX bo może się okazać, że masz dostępny jak w moich okolicach pellet bukowy po 500 zł / tonę co wychodzi znacznie taniej niż ekogroszek [800-1000 zł / tonę] a ilość popiołu jest znikoma.

Jak masz suche miejsce na przechowywanie pelletów i dostępne je w dobrej cenie odpuść sobie ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.