Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie podłogówka plus grzejniki.


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Dom 126m2 dobrze ocieplony nowy. Kocioł gazowy immergas victrix tera 24. Ogrzewanie mieszane 4 pokoje na pietrze z grzejnikami i 2 łazienki z podłogowka i drabinkami plus salon i kuchnia z korytarzem otwarte. Piec jest zretowany przez sterownik tech przy rozdzielaczu i trzy termostaty tech w salonie i po jednym w lazienkach. Chciałbym usprawnic jakos system grzania aby podłoga nie robila sie zimna gdy słońce swieci i nagrzewa pomieszczenia przez okno. I w pokojach na pietrze aby nie było wiekszych wachań temperatury bo przy minus 15 na zewnatrz w łazienkach i salonie bylo cieplo a w pokojach juz duze wachania temp. Co moge poprawic zmienic? Na reszte pytan odpisze w trakcie rozwoju tematu. Z gory dzieki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostyganie podlogi to pomógłby sterownik z czujnikem temperatury podłogi. Tylko nie wiem czy masz możliwość zamontować go przy wykonczonych podłogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie czytalem o tym ale nie wiem czy zmiescił by mi sie w fuge miedzy płytki bo mógł bym wyskrobac fuge wsadzic czujnik i zafugowac tylko ile mm szerokosci ma taki czujnik?  Bo dom juz wykonczony i płytek nie chciałbym skuwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam czujnik jest mały, bo to termistor ntc tylko ze umieszczony jest w sporej miedzianej tulei. Jakby go wydłubać z tej obudowy, albo dowiedziec sie jaki dokladnie jest to model termistora i kupić taki to zabezpieczony koszulka termokurczliwa spokojnie by się schował w fudze. Ja niestety mam panele polozone i musialbym je zdejmować żeby umieścić go odpowiednio daleko od ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm moze kupie taki czujnik i spróbuję go rozebrac i pomysle nad montażem. A co ze sterowaniem grzejnikow? Bo mam przygotowane kable do kazdego pokoju aby poslaczyc pod sterownik pieca lub kociol termostaty i silowniki zamiast głowic termostatycznych tylko nie wiem czy to dobry pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam te kable pod termostaty, ale na razie mam tylko jeden podlaczony z sypialni, ktora jest najzimniejsza, a z reszty nie korzystam. Ustawilem na głowicach 3 a w sypialni max a i tak w pokojach jest cieplej. Problemem uzycia tych siłowników jest to, że może dojść do sytuacji, iż w jednym pokoju termostat poda sygnał do włączenia grzania i bedzie kocioł grzał jeden grzejnik. Po osiągnięciu temp zadanej wyłączy się i po chwili włączy się w drugim pokoju itd. czyli będą grzaly pojedyncze grzejniki i piec załączał i wyłączał. Glowice termostatyczne jednak trochę przepuszczają tej wody gdy temperatura w pomieszczeniu jest blisko zadanej. Same stosowanie termostatów w pokojach do włączania grzania to dobry pomysł, ale nie wiem czy odcinanie grzejników silownikami też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dawid555 napisał:

... aby podłoga nie robila sie zimna gdy słońce swieci i nagrzewa pomieszczenia przez okno. I w pokojach na pietrze aby nie było wiekszych wachań temperatury bo przy minus 15 na zewnatrz w łazienkach i salonie bylo cieplo a w pokojach juz duze wachania temp. Co moge poprawic zmienic? Na reszte pytan odpisze w trakcie rozwoju tematu. Z gory dzieki?

Przejść na sterowanie pogodowe bez uwzględnienia termostatów

Obieg grzejnikowy na swojej KG, obieg OP na swojej KG. Na grzejniki na wszelki wypadek można założyć głowice jako kagańce, w razie gdyby ciężko było ustawić temp. samą KG (bo np. niedokładnie zostały dobrane grzejniki). Obieg OP oczywiście na mieszaczu, nie głowicy temostatycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, swampshark napisał:

Ja też mam te kable pod termostaty, ale na razie mam tylko jeden podlaczony z sypialni, ktora jest najzimniejsza, a z reszty nie korzystam. Ustawilem na głowicach 3 a w sypialni max a i tak w pokojach jest cieplej. Problemem uzycia tych siłowników jest to, że może dojść do sytuacji, iż w jednym pokoju termostat poda sygnał do włączenia grzania i bedzie kocioł grzał jeden grzejnik. Po osiągnięciu temp zadanej wyłączy się i po chwili włączy się w drugim pokoju itd. czyli będą grzaly pojedyncze grzejniki i piec załączał i wyłączał. Glowice termostatyczne jednak trochę przepuszczają tej wody gdy temperatura w pomieszczeniu jest blisko zadanej. Same stosowanie termostatów w pokojach do włączania grzania to dobry pomysł, ale nie wiem czy odcinanie grzejników silownikami też

Tez myslalem nad ta opcja.wtedy w kazdym pokoju był by termostat pokojowy na scianie , a na grzejnikach głowice termostatyczne i tam gdzie termostat załaczy grzanie to i tak bedzie wszystko sie ogrzewac i nie powinno byc takiej sytuacji ze ktorys pokoj bedzie zimny. Dobrze cie zrozumialem?

 

2 godziny temu, mistalova napisał:

Przejść na sterowanie pogodowe bez uwzględnienia termostatów

Obieg grzejnikowy na swojej KG, obieg OP na swojej KG. Na grzejniki na wszelki wypadek można założyć głowice jako kagańce, w razie gdyby ciężko było ustawić temp. samą KG (bo np. niedokładnie zostały dobrane grzejniki). Obieg OP oczywiście na mieszaczu, nie głowicy temostatycznej.

 

Czyli do kotła musiał bym dołozyc czujnik pogodowy i piec non stop odpalony bez termostatow w pokojach ,a podłogówka na mieszaczu z zaworem trójdrożnym i sterowaniem pogodowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam jak by to finansowo wyszło gdyby piec chodził na zworce non stop. Temp na piecu mam ustawiona na 45 a jak były mrozy -8 -15 to ustawialem 55 na piecu i reszta sterowaly 3 termostaty od podłogówki a w pokojach jeszcze nie mam termostatow i rachunki srednio wychodza 300zl za grudzien i styczeń. Teraz place ryczałtowo co 2 miesiace 308zl za cwu i co dwie osoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dawid555 napisał:

Tez myslalem nad ta opcja.wtedy w kazdym pokoju był by termostat pokojowy na scianie , a na grzejnikach głowice termostatyczne i tam gdzie termostat załaczy grzanie to i tak bedzie wszystko sie ogrzewac i nie powinno byc takiej sytuacji ze ktorys pokoj bedzie zimny. Dobrze cie zrozumialem?

Tak, tylko że w pokojach, które nie wychłodziły się na tyle by termostat dwustanowy załączył grzanie głowice termostatyczne nadal wpuszcza nieco ciepłej wody do grzejnika uzupełniając na bieżąco straty w tych pomieszczeniach. Unikniesz sytuacji gdzie piec pracując z mocą np 3kW zasila jeden grzejnik o mocy 1,1kW taktując cały czas. Reszta mocy zostanie odebrana przez grzejniki z lekko uchylonymi głowicami termostatycznymi. Moim zdaniem najlepiej dać tylko jeden termostat w najzimniejszym pomieszczeniu i rozkręcić głowicę w nim na maks.

U mnie termostat chyba będzie tylko w sypialni, która najszybciej traci ciepło (3 ściany zewnętrzne, garaż pod spodem, duże okna) i w salonie do sterowania podłogówkami. Mam jednak chęć na ciepłe drabinki w łazienkach niezależnie od temperatury w sypialni...

Obecnie pracuję nad projektem sterownika, który będzie korzystał nie z termostatów, ale czujników temperatury. Jego zadaniem będzie włączać ogrzewanie gdy w którymś z pokoi temperatura spadnie poniżej zadanej i odcinać siłownikami grzejniki od pokoi, w których temperatura wzrośnie za bardzo. Poza tym takie czujniki z obudową kosztują 10zł a termostat bez możliwości temperatury dzień/noc od Techa 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dawid555 napisał:

 

Czyli do kotła musiał bym dołozyc czujnik pogodowy i piec non stop odpalony bez termostatow w pokojach ,a podłogówka na mieszaczu z zaworem trójdrożnym i sterowaniem pogodowym?

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mistalova napisał:

Tak.

A ile by mnie kosztowala taka automatyka z zaworem? Masz cos sprawdzonego? Wtedy podłogówka chodzi non stop czy wyłaczy sie po osiagnieciu temp w pomieszczeniu? Siłowniki na petlach zostaja?

3 godziny temu, swampshark napisał:

Tak, tylko że w pokojach, które nie wychłodziły się na tyle by termostat dwustanowy załączył grzanie głowice termostatyczne nadal wpuszcza nieco ciepłej wody do grzejnika uzupełniając na bieżąco straty w tych pomieszczeniach. Unikniesz sytuacji gdzie piec pracując z mocą np 3kW zasila jeden grzejnik o mocy 1,1kW taktując cały czas. Reszta mocy zostanie odebrana przez grzejniki z lekko uchylonymi głowicami termostatycznymi. Moim zdaniem najlepiej dać tylko jeden termostat w najzimniejszym pomieszczeniu i rozkręcić głowicę w nim na maks.

U mnie termostat chyba będzie tylko w sypialni, która najszybciej traci ciepło (3 ściany zewnętrzne, garaż pod spodem, duże okna) i w salonie do sterowania podłogówkami. Mam jednak chęć na ciepłe drabinki w łazienkach niezależnie od temperatury w sypialni...

Obecnie pracuję nad projektem sterownika, który będzie korzystał nie z termostatów, ale czujników temperatury. Jego zadaniem będzie włączać ogrzewanie gdy w którymś z pokoi temperatura spadnie poniżej zadanej i odcinać siłownikami grzejniki od pokoi, w których temperatura wzrośnie za bardzo. Poza tym takie czujniki z obudową kosztują 10zł a termostat bez możliwości temperatury dzień/noc od Techa 100zł

Wrzucisz link zebym sidzial jak te czujniki wygladaja? 

Dzisiaj o godzinie 14 właczyłem piec na stale za pomoca zworki z temp zasilania 40 stopni i zobacze ile gazu zuzywa. Podłogowka steruje sie za pomoca termostatow i sterownika a grzejniki przez termogłowice. Zobacze co z tego bedzie ale boje sie ze wciagnie wiecej gazu i rachunek bedzie sporo wyzszy o np 200-300 zl 

Zapomnialem napisac.w menu serwisowym pieca zmieniłem mu parametry ze podczas taktowania ma odczekac 10min a nie 2min jak bylo fabrycznie i po odpaleniu palnika moze przekroczyc ustawiona temp o 15 stopni przez minute i ograniczyłem moc max palnika do 23% czyli okolice 9kw chodzi na małym płomieniu.

A jego moc minimalna to 4,3kw

Tylko podczas uruchamiania palnika załacza sie z wieksza moca i dopiero po chwili moduluje a chciałbym zeby uruchamial sie z minimalna moca czy da sie to jakos ustawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci sprawdzilem i na właczonym piecu non stop wciągną 1m3 gazu od godziny 14 do 21. Myslalem ze bedzie wiecej.

14 godzin temu, mistalova napisał:

Przejść na sterowanie pogodowe bez uwzględnienia termostatów

 

 

Cos takiego na rozdzielacz? I termostaty z głowicami z rozdzielacza musze sciągnąc?

https://allegro.pl/oferta/silownik-zaworu-afriso-arm-343-sterownik-tech-i-1-7785152429

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli założę sonde pogodowa bez sterownika do mojego pieca to na piecu bede mogł ustawiac krzywą grzewcza?

https://allegro.pl/oferta/sonda-zewnetrzna-pogodowa-pogodowka-do-pogodowki-8799424023

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.