Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak dołożyć obieg na poddasze ?


kondziopl3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Posiadam układ ogrzewania piecem pelletowym, indentyczny jak na załączniku tylko zamiast podłogówki mam grzejniki. (ok 100m2)

Panuje remont poddasza na którym będzie podłogówka(ok.50m2) oba obszary nie będą połączone, będzie zamknięta klatka schodowa.

Temp, na grzejniki steruje regulatorem pokojowym, zaworem 4D steruje czujnik zewnętrzny. Sterownik Estyma Igneo Touch.

Czy jak za zaworem 4D położę drugą pompe CO, i na poddasze dam drugi regulator pokojowy to będzie to działać ?

Z moich obserwacji wynika że może to działać.

Mam dwie teorię, proszę o opinie, generalnie nie chciałbym dość mocno ingerować w układ i pchać się w koszty, ale jeżeli jest to konieczne to to zrobię.

1. Mogę np ręcznie ustawić zawór 4D np na 50stopni, wyregulować pierwszą pompkę CO w ten sposób aby się wyłączała jak osiągnie zadaną temp na grzejnikach, a drugą drugą pompkę ustawić na pompe stałą i założyć zawór RTL (podłoga)

2. Nic nie dokładać i wpiąć w układ podłogę za zaworem 4d, ustawić 4D np na 50stopni, pompkę na CO w trybie pompa stała, a do podłogi dołożyć zawór RTL,  jak dobije mi zadana temp na grzejnikach to zawór 4d się przymknie o wyznaczoną histerezę która i tak pozwoli dogrzać podłogę (np 30stopni).

3. proszę o podpowiedzenie możliwych scenariuszy, ewentualnie jakie są plusy/minusy poszczególnych ?

Schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz schemat poglądowy jak to mniej więcej ma wyglądać. Musiałbyś zrobić odejście za zaworem 4D z dodatkową pompą i zawodem 3D którym byś sterował temperaturą wody w podłogówce. Przy podłogówce stała praca pompy. Tak samo w obiegu grzejnikiem. 75073f1771ebc12dbc5dc55d208c742c.jpg&key=0ca6d3be4c634467261fd4b6d9d5dca3c4bd4007f6b10468771e6a758fcd45ba

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz obniżyć temperaturę na podłogówke jak na grzejniki będziesz musiał w mroźny dzień podać temperaturę np. 50 stopni?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu zawór zwrotny ? już na wyjściu pod termometrem ?

 

Dokładnie zawór 3D tutaj spełni swoją funkcję, chyba spróbuje to pierwsze podłączyć na jednej pomce CO. 

Dam stałą pompę, i powinno to chodzić, duże metrów nie ma.

 

Mam jeszcze pytanie do was, jak piec dobija mi do np ustawionej 75S, i się wyłącza. Pompka CO pracuje ale Pompa kotłowa się wtedy nie włącza, i zauważyłem że temp powrotu potrafi spaść do 40S, czy to normlane  ? Jeżeli piec moduluje to temp powrotu jest trzymana na 50S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawiam się czy jak ten zestaw pompowy założę bez pompki, tz. pomka byłaby przed zaworem 3D.

Czy to zda egzamin ? Bo jak zawór osiągnie zadaną temp, to zamknie się na wejściu ciepłej wody. 

A dalej nie ma co pchać tej wody, chyba że ruch i tak będzie na wodzie z powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kondziopl3 napisał:

Jeszcze zastanawiam się czy jak ten zestaw pompowy założę bez pompki, tz

to nie będzie zestaw pompowy , i podłogówka nie będzie działać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.