Skocz do zawartości
IGNOROWANY

gwałtowny wzrost temperatury


spaweł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

proszę o pomoc w temacie który postaram się przedstawić poniżej w miarę swoich możliwości. nie znam się na działaniu kotłów, więc przedstawię problem według swoich obserwacji. prosze o wyrozumiałość.

Kocioł to termet ecocondens silver 20kW dwufunkcyjny. od jakiegoś czasu problem zaczął się z gwłtownym wzrostem temperatury w momencie gdy c.o. ma już zbliżoną temp do nastawionej czyli kocioł grzeje z małą mocą. Wówczas po przełączeniu na w.u. i ponownym przełączeniu na grzanie c.o. temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć (ok 5C/sek) oraz wentylator wchodzi na wysokie obroty. skutkiem czego jest przekroczenie ustawionej tolerancji temp i wyłączenie palnika. cykl powtarza się kilkakrotnie w odstępach ok 2 min. uruchomienie c.o. i stabilna praca możliwa jest dopiero gdy temp c.o. spadnie na tyle, że podczas takiego gwałtownego wzrostu nie zostanie przekroczona tolerancja temp. Dodam, że wentylator moduluje, pompa działa, filtr jest czysty i przepływ przez c.o. nie jest utrudniony. czujniki temp posiadają właściwą rezystancję. 

czy możliwym jest że pompa c.o. rusza z opóźnieniem? - tutaj jednak wydaje mi się to mało realne z uwagi na to że temp wzrasta bardzo szybko zaraz po starcie palnika

czy możliwym jest uszkodzenie czujnika temp lub ew uszkodzenie elektroniki przeklamującej odczyt z czujnika

czy ew możliwe jest zmiana nastaw pieca (których) aby wyeliminować ten problem

 

Bardzo proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno wcześniej tego nie było? Do pewnego stopnia jest to normalny mankament pracy kotłów dwufunkcyjnych. Jeśli po ponownym odpaleniu buchnie mocą startową 10KW w rozgrzany po pracy CW wymiennik to temperatura szybko rośnie i tryb CO wpada w pauzę wynikającą z tolerancji do przekroczenia temperatury. 

Mam kilka propozycji jak to zachowanie złagodzić.

P32- czas pracy na mocy startowej, fabrycznie ustawione na 30s, obniżenie na pewno pomoże, jeśli komin jest krótki 2-3m to nawet 5s wystarczy.


P14- wybieg pompy po cyklu CW, fabrycznie jest 30s, można wydłużyć np do 1-1,5 min i kocioł wystudzi  bardziej wymiennik  pchając dłużej wodę na instalacje i dopiero odpali CO


P11- tryb kontroli maksymalnej temperatury CW, fabryczna wartość 0 - sterownik zawsze dąży do tempertury wody 65stopni, 1- sterownik grzeje wodę tylko o 5 stopni cieplejszą niż ta nastawiona do odbioru. Zmiana tego powinna też pomóc bo nie bucha tak bardzo po odkręceniu CW żeby szybko osiągnąć 65 na wymienniku.


P09 - czas postoju po cyklu CO, fabrycznie 1 min, Co tyle ile jest tu nastawione będzie próbował  odpalać jeśli wymiennik nadal za gorący to się wyłączy, można to też nieco wydłużyć .


P03- Moc startowa, można spróbować ograniczyć ale to tylko z serwisantem

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Sprawdzę nastawy u siebie i zacznę próby. 

mogę potwierdzić, że na pewno piec nie działał w ten sposób od początku. Nawet teraz od czasu do czasu zdarzy mu się prawidłowo odpalić i przejść do stabilnej pracy po cyklu c.w.u. ze wzrostem c.o zaledwie o 2 -3 C po uruchomieniu palnika (tym bardziej jest to dla mnie zastanawiające)

co jeszcze zauważyłem, to że opisana wcześniej sytuacja (gwałtowny wzrost temp i wyłączenie palnika) zdarza się również gdy wcześniej nie korzystano z c.w.u.

całe to przesterowanie trwa zaledwie 3- 4 sek i wygląda następująco:

- odpalenie palnika, - gwałtowny wzrost temp (ok 10C), - wentylator zwiększa obroty (prawdopodobnie do max), - sterownik wyłącza palnik (po przekroczeniu tolerancji temp), - wentylator jeszcze chwilę chodzi na wysokich obrotach, - temp spada

i jak napisałem wczesniej, cykl powtarza się co ok 1 min aż do czasy gdy temp c.o spadnie na tyle, że podczs takiego uruchomienia nie zostanie przekroczona górna tolerancja ustowionej temp.

równoczenie z wytąpieniem tego zjawiska zauważyłem (ale nie mam tu 100% pewności) że przy stałym poborze c.w.u następuje falowanie temperatury. 

Jeszcze pytanie:

 - P-32 czas pr. na mocy startowej - czy można obniżyć do np 1 lub 2 sek. (co oznacza 0s)?

- czy jest parametr odpowiadający za wyprzedzające uruchomienie (jeżeli dobrze rozumiem - wybieg) pompy przed każdym uruchomieniem palnika przy grzaniu c.o?

P-03 moc startowa jak mnię zapewniano była ograniczona przez serwisanta - problem jednak pozostał nierozwiązany. Ale było to jeszcze przed tym jak zacząłem rozeznawać działanie pieca, więc sprawdzę jej ustawienie. 

jeszcze tak dla wyjaśnienia - zająłem się tematem po kilku płatnych wizytach serwisanta i braku rozwiązania problemu

bardzo dziękuję za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest takie losowe i zdarza się bez włączenia CW a czujnik NTC sprawdzony  to już pachnie jakąś usterką pompy lub ewentualnie coś pływa(może zapowietrzenie ?zanieczyszczenia?)  w instalacji i kiedy przepływa przez wymiennik ogranicza odbiór ciepła. Gdyby na 100% wykluczyć czy dzieje się to też także w  CO niepoprzedzonym CW to sprawa prostsza do rozwikłania.

Co do pytań

- może zadziałać,  ktoś kiedyś wspominał ze ma 1s , moim zdaniem lepiej chociaż te kilka sekund na stabilizacje płomienia zostawić
- parametru takie gonie ma , pompa w każdym kotle musi koniecznie ruszać razem z palnikiem a wręcz chwile przed żeby nie było ryzyka przegrzania wymiennika. Można ustawić jaki długi ma być ten wybieg po cyklu. Może warto osłuchać pompkę czy działa wraz z zapłonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.