Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy w układzie otwartym


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że większość kotłów montuje się w układzie zamkniętym (wyjątek np. ACV), ale czytając forum spotkałem się z instalacjami w których pracuje np. Junkers Cerapur Smart i się sprawdza.

Wiadomo że  tracimy gwarancję. Ile taki kocioł wytrzyma np. w połączeniu z piecem węglowym w starej instalacji?

Niektórzy montuję też prze wymiennik kocioł gazowy, jakie są straty wtedy?

Fajnie jakby wypowiedziały się osoby mające zamontowane tak kotły. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ldonut napisał:

Niektórzy montuję też prze wymiennik kocioł gazowy, jakie są straty wtedy?

Uściślij, o jakich stratach piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 08:59, ldonut napisał:

Fajnie jakby wypowiedziały się osoby mające zamontowane tak kotły. Dzięki.

Nikt rozsądny nie montuje tak kotła kondensacyjnego, gdyż parametry zasilania taki wymiennik muszą być wyższe niż wymaga tego instalacja.

Ponadto który z "Jasiów" potrafi prawidłowo dobrać elementy takiej instalacji i ją prawidłowo wyregulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mahony napisał:

Uściślij, o jakich stratach piszesz?

O ile procentowo mogą być droższe koszty ogrzewania, wykorzystując wymiennik w stosunku do kotła wpiętego bezpośrednio w układ zamknięty?

@sambor Wypowiadałeś się o montażu przez wymiennik. A mógłbyś wypowiedzieć się o montażu kotła gazowego bezpośrednio w układ otwarty, jakie są konsekwencje i co ty o tym uważasz. 

Ile wytrzyma wbudowany wymiennik takiego kotła narażony na kontakt z powietrzem i większą ilością kamienia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne ile wymiennik kotła wytrzyma, ważne że kotła nie uruchomisz przy obiegu otwartym, przeważnie musi być min 0,5 bar lub więcej - zależy od producenta i stosowanej automatyki.

Oczywiście automatykę można obejść, ale tracisz gwarancję na kocioł.

A trwałość wymiennika zależy od jego konstrukcji i materiału z jakiego jest zrobiony.

Oczywiście też od jakości wody w układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi konkretnie o Junkers Cerapur Smart 24kW,  instalatorzy tu na forum i poza instalują takie kotły w układzie otwartym, naczynie na wysokości 5m daje przynajmniej w teorii ciśnienie 0,5 bara. A gwarancja nie mam pojęcia jak to instalatorzy - serwisanci załatwiają skoro nic nie wspominają o utracie gwarancji.

To dla mnie najtańsze rozwiązanie wpięcia w układ, pozostawiając piec węglowy w układzie grawitacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Idonut, tu masz Ci link do tematu na elektrodzie 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19144563#19144563

tak z grubsza, różnica pomiędzy ukladami wymiennika od 8-10 stopni, zaś pomiędzy samym wejściem i wyjściem zasilania tylko 7 stopni.

Abstrahując od wypowiedzi na tamtejszym forum, zwróć uwagę na wymiennik jaki jest wsadzony w układ w opisywanym temacie. Ma on tylko powierzchnię wymiany 0,36m2. Pytanie jak by zachował sie układ gdyby został wsadzony wymiennik o mocy co najmniej 2 razy większej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  @mahony dzięki popatrze.

@sambor A czy stosowanie separatora powietrza w takim układzie ma sens?

A tak na marginesie

Odcinając kocioł węglowy i naczynie wzbiorcze(gdy nie palimy w węglowym) nie mamy swego rodzaju układu zamkniętego -  jakoś nie jestem w stanie tego pojąć jak to wtedy działa, jakby mi ktoś to wytłumaczył byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zmieści mi się, ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.fa64695857678fb09d23a9db4685ea28.png

 

Znalazłem taki układ.

1) jeżeli jest duży zład wody w instalacji to raczej trzeba dodatkowe naczynie przeponowe, gdzie je zamontować przed zaworami odcinającymi?

2)czy powrotu nie trzeba zamykać, przy paleniu gazowym, woda nie będzie przechodzić przez piec na naczynie przelewowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Semia condens Saurnier duval chodziła w otwartym układzie z kotłem podajnikowym  węglowym przez 10 lat. Na powrocie filtr ( nawet nie magnetyczny ).

Wysokość słupa wody nad kotłem 6 m. Kocioł pokazywał 0,6 bara i nie przeszkadzał mu otwarty układ c.o.

Teraz pracuje dalej, już w układzie zamkniętym, z pompą ciepła monoblok.

Układ zalany roztworem glikolu - kocioł miał się rozciec wg. instalatorów bo "uszczelki nie wytrzymają glikolu" . Po roku działa dalej.

Tak, że lubię czytać te bajania o gwarancjach i zniszczeniach.

Ps .

Podajnikowiec od Spyry działał 16 lat, z jedną regeneracją podajnika przez 16 lat. Z temperaturą na zasilaniu 49 stopni, i temperaturą powrotu często około 30 stopni. Poza sezonem grzewczym wyłączany. Na początku kariery pracował na wilgotnym miale 19 z Piasta. Może dlatego, że nie wiedział co to zawory czwórdrożne i takie tam ochrony powrotu. We wrześniu 2020 pojechał sprawny na złom.

Paniee....,  bo dawniej, to były kotły.

 

23 godziny temu, sambor napisał:

Nie ważne ile wymiennik kotła wytrzyma, ważne że kotła nie uruchomisz przy obiegu otwartym, przeważnie musi być min 0,5 bar lub więcej - zależy od producenta i stosowanej automatyki.

Fizyka szkoła podstawowa, ciśnienie słupa wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co jest lepsze jak głównie będzie używany kocioł gazowy, węglowy sporadycznie ale będzie.

Kombinować z naczyniem żeby było jak najwyżej, czy zrobić na zaworach?

A przy okazji może ktoś odpowie na moje pytanie z postu #13, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda

embed.php-2.jpg.337d8d42c670f27dcbf17bf89b2e0f8f.jpg

Zamontowanie zaworów odcinających na przewodach zasilających wychodzących z kotła na paliwo stałe jest niebezpieczne.

embed.php-3.jpg.3a9100aa18dabc3676bf7df3b406809a.jpg

Aby zamknąć przepływ wody przez kocioł, wystarczy zamknąć zawór odcinający na przewodzie powrotnym.

embed.php-4.jpg.cfc083cb9969b4e7cb9897bc379d22c5.jpg

Najwygodniejsze rozwiązanie – instalacja z kotłami: na paliwo stałe i gazowym, olejowym lub elektrycznym zabezpieczonym dodatkowym przeponowym naczyniem wzbiorczym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, sambor napisał:

Takie instalacje to się tworzyło 20 lub więcej lat wstecz , sam tak miałem DS-a 32kW  z kotłem gazowym atmosferycznym i 10 lat hulało.

A kocioł kondensacyjny czemu nie będzie w takim układzie chodził jak np. 3 schemat, możesz normalnie wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy,  wole 10 razy zapytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.