Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 drogowy, temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mam problem z ustawieniem obiegów w instalacji C.O.

Konkretnie chodzi o temperatury na zaworze 4D, jak to jest możliwe że ustawiam zawór między 2 a 3 (20, 30% procent na instalacje reszta z powrotem do kominka) a rozkład temperatur wynosi:

Wyjście z płaszcza wodnego: 55

Powrót do kominka: 39

Wyjście na instalacje: 36

Powrót z instalacji: 33

Żeby nie było: lewa strona zaworu to rurka wychodząca z kominka, górna to rurka odchodząca na instalacje, prawa to powrót wody z instalacji, a dolna to powrót do płaszcza wodnego w kominku.

Z obliczeń wychodzi że przy temp 55 na wejściu z kominka i 33 powrotu z instalacji i ust zaworu na 20-30% woda powinna mieć na powrocie do kominka 48, a na zasilaniu do instalacji 39 stopni.

Jaka może być przyczyna że te wartości się nie zgadzają? Na odejściu z zaworu 4D (czyli "górne" wyjście z zaworu) po około 50cm jest zamontowana pompa obiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie matematyka rządzi tymi temperaturami, tu decyduje fizyka a konkretnie przepływy w obiegach.

Może trzeba poprawić niektóre przepływy.

PS

Charakterystyki przepływów przez zaw 3, 4-D wcale nie muszą być liniowe, jakby to chciała matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, cenne uwagi, sprawdzę to odcinając CO a otwierając CWU, ten obieg ma mniej niż 10m do baniaka i z powrotem i jedną pompę, czyli bez żadnych odejść trójników ani innych komplikacji. Czyli takie temperatury mogą występować przez zbyt duży przepływ po stronie grzewczej? Czy wyłączając pompę obiegową te temperatury powinny się jakoś zbliżyć do wartości teoretycznych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tež nie opomiec,u mnia zawor esbe w okolicju 13-15% jest jescze zatwartym.Szkala zawora jest raczej katomierzom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozmniejszałem przepływy rotametrami, ustawiłem pompki które są przy rozdzielaczach, zaraz za mieszaczem 3d, na minimalną "moc" i funkcje stałego ciśnienia (nie jestem pewien czy dobrze nazywam tę funkcję gdzie jest mini wykres i linia na nim jest pozioma). Mieszacze przy rozdzielaczach odkręcone, ale nie maksymalnie, myślę że tak na 3/4, bo skoro ten zawór ma mieszać wodę między 20 a 43 stopni to te 3/4 powinno dać ponad 30... Pompa obiegowa CO na 2, jest to jakaś pompa imppumps (wygląda identycznie jak ta w załączniku). Do zaworu 4D rurki miedziane z wej i wyj z płaszcza są podobno minimalnie większe niż króćce... Na "schemacie" brakuje tylko zaworów zwrotnych, są one za pompami CO i CWU oraz filtrów (takie jakby "Y") są one bezpośrednio przed pompami CO i CWU.

Na kominku ustawione 65 stopni, po osiągnięciu tej temp. kominek przechodzi w tryb mocy minimalnej natomiast temp. na powrocie to 49 (tak udało mi się wycyrklować zaworem 4D), a na zasilanie CO 28,8 (powrót 26,9) stopnia, pompa CWU i ogólnie grzanie wody przez kominek wyłączone.

Co można spróbować/wymyślić żeby poprawić te osiągi, bo w tym momencie podłogówka nie grzeje w ogóle (oczywiście grzejniki zimne, już dawno je pozakręcałem bo nie działały, zostawiłem odkręcony tylko jeden mały płytowy) i żeby było choć trochę ogrzane muszę otwierać wszystkie drzwi w domu to wtedy lekko temperatury się podnoszą dzięki temu że kominek generuje sporo ciepła przez szybkę.

ps. proszę się nie naśmiewać z mojego mało profesjonalnego schematu ?

NMT_MINI.jpg

IMG_5476.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle wpięty w instalację zasobnik CWU nazwany u ciebie POMPĄ CIEPŁA. Nie może on być zasilany z zaworu 4D
Poprawiłem na schemacie jak to powinno być podłączone.4132a58bf4d20a4fd5f39950d50459d6.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, rozumiem, ale to akurat chyba nie zmieni sytuacji, ponieważ w tym momencie testuje wszystko z wyłączoną na stałe pompą do CWU, czy się mylę i ma to znaczenie nawet gdy ta pompa jest wyłączona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz też źle podłączone zasilanie podłogowki. Pompy OP wyciągają wodę,która pcha pompa CO, są w szeregu. A powinny wyciągać wodę z zaworu 4D. Tu masz schemat jak to powinno wyglądać. Brakuje tam jeszcze tzw. pompy ochrony powrotu.828d7f89817cc2481e7c47e333e4eb61.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za taki szybki odzew i wykazanie błędów ? natomiast chciałbym jeszcze doprecyzować czy dla instalacji w układzie zamkniętym i z kominkiem z p.w. to też się będzie zgadzało, pytam bo na schemacie widzę jakby otwarte naczynie i kocioł a nie kominek, a w ostatnim czasie się o tym dużo naczytałem i wszystko mi się już miesza... nie wiem czy w moim przypadku to nie będzie robiło jakiejś różnicy. W razie wątpliwości, to nie ja robiłem tą instalacje i w ogóle się na tym nie znam ?

Ale cieszę się, bo jest teraz jakaś nadzieja że da się tą instalacje jeszcze uratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tu jest schemat z otwartym naczyniem. Użyłem go aby pokazać jak powinny być zainstalowane pompy. Jeśli twój kominek jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym to może tak zostać. Jeśli nie to musisz to poprawić.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, dziękuje bardzo za poświęcony czas.

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.