Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy w sprawie wyboru sterownika i przeróbki instalacji.


Pepis85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem od czego zacząć ;-). Mój piec z tego co się dowiedziałem, ponieważ został odkupiony od sąsiada to coś ala viadrus czeskiej produkcji ( żeliwny) około 27kW. Nie mam dokładnych informacji żadnej tabliczki itd. Instalacja w domu to starego typu plątanina ( grube ruły, jedna pompka na C.O i bojler i 12 grzejników panelowych bez jakichkolwiek zaworów czy termostatów). Czyli lipa ponieważ ile na piecu tyle na grzejnikach. Jestem już po rozmowach z fachowcem i na wiosnę planuję zamontować wszędzie termostaty na grzejnikach. Pytanie co dalej? Obecny sterownik to Geco g-403-p02 i jakoś nie szczególnie mi pasuje. Zastanawiam się nad SKZP-02 wraz z panelem pokojowym do mojego kotła czy to będzie dobry wybór? Obecnie ciężko ze spalaniem:

Aktualne ustawienia to:

Temp. zadana 55 stopni

5s. podawanie

25s. przerwa

10min podtrzymanie

10s. nadmuch w podtrzymaniu

Wentylator przysłonięty tak jak widać na zdjęciu

I teraz tak. Ciężko piec ma dojść do temperatury zadanej przy innych ustawieniach tzn jak wydłużę mu przerwę w podawaniu. Przy obecnych jest w miarę, ale robią się spieki, wcześniej przy tych lekkich mrozach miałem 5s podawanie 19s. przerwy i spieki się jakoś nie robiły tak mocno. Nie wiem już co robię nie tak. Na pewno powietrze mam jeszcze źle dobrane. Obecny ekogroszek to grizzly

Ostatnio miałem jeden wielki na całą retortę spiek dookoła i musiałem go zrzucić bo sam by nie spadł z retorty i przysłaniał wychodzący węgiel. Jedni piszą więcej powietrza lepiej dopala z kolei za dużo robią się spieki. I jak widać dużo sadzy jest. Czytałem jeszcze o deflektorze, który kupiłem nowy bo stary popękał z tym, że nie fabryczny i nie wiem czy nie jest za nisko( i tak nie mam regulacji wysokości) ? Wiem, że temperatura zadana jest za niska ale puki co nie mam wyboru przez brak termostatów na grzejnikach. Czekam na Wasze porady i z góry dzięki .

20210224_201319.jpg

20210303_210742.jpg

20210224_201326.jpg

20210221_115356.jpg

20210303_210706.jpg

20210303_211014.jpg

20210303_211006.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten deflektor wspomaga ci do spiekow,jest za nisko,trzyma žar palnika i stapi sa popiol.Liepiej,kiedy založysz blache niedrzewna kopiujaca kszalt tego ruszta,po bokach lekko wygnieta w dol i sczeline spalinowa tylko po stronach,by plomien docieral liepiej do bocznego szamotu,niž rowno w ten želiwny ruszt z chlodna wode na dole kotla.To jest generator sadzy-szybko schlodzič plomien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę to co piszesz. Jakiej grubości blachę zastosować i o jakiej średnicy takiej jak retorta czy mniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest kocioł produkcji raczej LAZAR

temperaturę na kotle ustawia się raczej 60-62 stopni do ekogroszku

podawanie 5 sec i 20 przerwy  (stosunek 1:4)

podtrzymanie 25 min

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przodu w zad blacha po calym tom brzuszku ruszta,tylko po bokach luz-droga na spaliny,w srodku kszalt kopiujacy brzuszka i po stronach troche w dol jak wrona malowana do wymieszania gazow(rozpolowie plomien lewo i prawo i po bokach skrzydlo wrony zwroci troche w dol i na okolo bocznej sciany szamotowej wejdzie do wymienika).Tak mialo by byc liepiej,niž rowno w ruszt z woda powrotowa.Co do grubosci blachy-cienka jest szybko nagrzana,co jest dobre-dla materiala i wytrzymalnosci zrobic,u mnia nad palnikom cienka miche niedrzewna i caly sezon jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jest tu gdzieś temat o deflektorach ja mam zrobiony z blachy normalny wygląd jak miska dla psa sprawdza sie rewelacyjnie. Co do ustawień to zmiana oczywiście dała by zyski bo skzp2 ma płynną modulację a każde wejscie w podtrzymanie lub za mocne dmuchanie generuje spieki. I tak jak kolega wyżej pisał deflektor jest za nisko powinien być około 15cm nad żarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za Wasze porady. Zacznę od wymiany deflektora i podstawa termostaty na grzejniki. Co do sterownika to się jeszcze zastanawiam tzn. chciałbym go, ale troszku $$$ trzeba dać za niego ;-). Jeszcze jedno czy dużo pomoże/zmieni na lepsze dodatkowa pompa na C.W.U?. Ta co mam teraz to chodzi i na C.O i na C.W.U czy ma sens stosować drugą w moim przypadku po założeniu termostatów na grzejnikach? Wiadomo trochę przeróbek by było z tym związanych. Czy robić coś w sprawie ochrony temperatury powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie przy braku termostatów pompka nie chodzi ponieważ mam wrażenie, że szybciej mi wychładza piec. Przy grzaniu grawitacyjnym ( bez pompki) piec dłużej jest w podtrzymaniu i to chyba dobrze? Jedyny problem to taki, że bez pompki grzejniki na piętrze dobrze grzeją lecz na parterze już tak sobie. Czy po włączeniu pompki jak już się temperatura ustabilizuje to uzyskam podobny efekt w pracy kotła jak bez niej?

11 godzin temu, Grzechotnik napisał:

jest kocioł produkcji raczej LAZAR

temperaturę na kotle ustawia się raczej 60-62 stopni do ekogroszku

podawanie 5 sec i 20 przerwy  (stosunek 1:4)

podtrzymanie 25 min

 

 

No może i Lazar też jest podobny. Temperatury puki co nie ustawie większej przez brak termostatów na grzejnikach. A podtrzymanie 25min też nic nie daje bo temperatura aktualnie na piecu spada w ciągu 10 min o zadaną histerezę 3 stopie i piec się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę nieco temat. Po rozmowach z kolegą co ma podobny piec sterownik jutro do mnie dotrze w full wersji. Sprawę termostatów puki co odkładam. Dojdzie mi zawór 4d z siłownikiem i zobaczę jakie będą efekty. Co do deflektora miska kupiona i dziś będzie montowana. Dzięki za pomoc. Będę tu opisywał jak się to wszystko u mnie sprawdzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.