Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drugi obieg CO czy skręcać grzejniki ?


baba12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zamontowany piec na pellet i instalację CO na jeden dom. Podłączyliśmy drugi dom.

I teraz tak, narazie działa to tak, że drugi dom jest normalnie podłączony jak moje grzejniki, problem w tym że Ja mam lepiej ocieplony dom, u mnie 22 stopnie w drugim domu 19.

Żeby osiągnąć tą samą temp w dwóch budynkach muszę ustawić wyższą temp u siebie i skręcać grzejniki, generalnie to działa, dlatego pytanie czy jak zrobimy drugi niezależny obieg to coś zmieni ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a ten drugi obieg pewnie można ustawić na stałą temp, albo na regulator pogodowy.

Ponieważ mam regulator pokojowy ale bezprzewodowy, do drugiego domu jest ok. 15m, napewno zasięg nie złapie, więc najlepiej jakby to działało na pogodowym czujniku, albo puścić stałą temp na drugi obieg i regulować termostatami grzejnikowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, narysowałem swój układ odręcznie na szybko.

Znalazłem też schemat podobnej instalacji.

I teraz tak, kolega mówi żeby dać drugą pompę za zaworet 4D, na schemacie z internetu jest przed zaworem 4D.

Jak to zrobić, jeden obieg będzie szedł na grzejniki drugi na podłogówkę.

2-instalacja-z-pompa-co-mieszacz-silownik-cwu-cyrkulacyjna-cwu.jpg

image_55415491 (3).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Prościej będzie gdy zastosuje się sprzęgło z pompą obiegu kotłowego i dwa obwody CO z zaworami 3D i pompami na budynkach. Tak jak pisał Sambor będzie wtedy można niezależnie ustawiać temperaturę na budynkach a sprzęgło zrównoważy przepływy i zabezpieczy kocioł przed niską temperaturą powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sambor pisał o dodaniu tylko pompy tak jak to zaznaczył, tylko za zaworem 4d.

w tym schemacie jest podobnie tylko pompa jest przed zaworem 4d. 
 

Pytanie jak to dobrze zrobić żeby moc ustawic dwie niezależne temp.

instalacja jest nowa i chciałbym ja jak najmniej przerabiać.

 

Trochę poczytałem i nie bardzo już wiem jak działa ten zawór 4D, co go reguluje.

mam w ustawieniach pieca opcje temp co zależna od pogody, czyli jak jest 10 stopni na polu to zawór piszczą 40 stopni wodę, i wszystko jest Ok bo moge to regulować w sterowniku, i teraz jeżeli za zaworem dam dwie pomki i obie będą podłączone do dwóch czujników pokojowym to po prostu po dobiciu do zadanej temp dana pomka się wyłączy, dobrze to rozumiem ?

 

co do ochrony powrotu, chyba pompa korkowa powinna dac radę ?

ten drugi obieg to jakieś 45m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o takie najprostsze rozwiązanie chodzi,  tylko czy jak ten zawór 4d będzie regulował temp ?

czy nie będzie sytuacji ze w jednym domu osiągnę zadana temp i zawór się zamknie i drugi może być nie dogrzany. 
usłyszałem tez opinie ze dwie pomki mogą walczyć ze sb o ciepła wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o sprzęgle, tylko o prostym zaworku grzybkowym lub zasuwie na obiegu mniej wysilonej pompy, pozwoli to na wyrównanie poborów wody z zaw 4-D..

A jakby były pompy z regulacją płynną to nie potrzeba nic - po prostu jedną i drugą ustawia się tak jak trzeba i po kłopocie.

Oczywiście zaw 4-D musi być min 1" lub lepiej + pompa na powrocie między zaw 4-D a kotłem.

Jak masz kasę to można sprzęgło, dwie pompy na zasilania, pompa z zaw 3-D na powrót itd...

Ale efekt praktycznie będzie taki sam.

Kolega  eliks podał link, ale to bardziej dla odbiorów niż dla zasilań temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując, dokupuje druga pompę taka jak już mam wstawiam ja za zaworem 4d i powinno to chodzić ?

Pompę podłączam pod sterownik razem z czujnikiem temp, dokupuje dodatkowy sterownik pokojowy i steruje dwoma obcęgami niezależnie. 

mam pompę kotlowa wiec powinno powrót dobrze chronić.

967DADFC-636C-40D6-AFDE-CD4BF4F2EB79.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.