Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe niedopalone czastki węgla w popiele


Piotr451

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , nie jestem laikiem w temacie ustawień i zrozumienia procesu spalania w kotle z podajnikiem retortowym, ale  już kończą mi się pomysły, może wy mi coś doradzicie.

Mam kocioł Eko duo Defro 20kW ze sterownikiem PID typu  K1P . Spalanie ok - zero spieków. Palę w ramach testów 3 rodzaje ekogroszku Sobianek Gold, J30 oraz EKO Premium wszystkie wysokokaloryczne powyżej 27MJ/kg . Z każdego popiól bardzo podobny, różni się jedynie ilością. Producenci podają 5% a  nawet poniżej 3% popiołu. Natomiast mnie wychodzi od 8 do 10%. W kotle 0 sadzy jedynie osadza się brunatny obsypujący się pyłek. Problem polega na tym, iż przyczyną zwiększonej ilości popiołu są maleńkie drobinki ok 2-3mm niedopalonego węgla. Tak jakby brakowało powietrza do spalenia. Drobinki są nadpalone podobne jakby pochodziły z pokruszonego węgla drzewnego używanego potocznie do grila. Część z nich powstaje podczas pracy dmuchawy wtedy małe drobinki jak pchełki odskakują od węgla i pozostają w popiele, część pozostaje na retorcie jako niezupełnie spalone. Niespalone części stanowią ok 50% popiołu. Zmniejszenie podawania węgla nie przyniosła rezultatu (kopiec się zapada, a i tak pozostają drobinki niespalonego węgla), zmniejszenie  ilości powietrza - pozostaje jeszcze więcej i większe drobinki, zmniejszenie podawania  z 7 s i 1 na 4 s i czasu max czasu przerwy podawania z 100 na 60 s  - nie widzę żadnej różnicy.  Zmniejszenie mocy kotła (mam max. możliwość do 30%)  - nie przynosi rezultatu. Kanał powietrza czysty - czyściłem wraz z odkręcaniem wentylatora, komin czysty- jest ciąg bez zastrzeżeń. Zwiększenie temperatury na kotle z 65 na 70 st. C - też nie daje efektu. Kocioł pracuje w trybie  PID.

Co zrobić aby uniknąć tego niezupełnego spalania, mieliście może taki przypadek jak mój:)?

 

 

img_20210201_150904.jpg

img_20210201_151119.jpg

img_20210201_151102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu doszedłem. Ustawiłem dmuchawę na 38% i teraz jest OK na razie w normalnym trybie, zobaczę czy kocioł da radę z tym powietrzem w trybie PID. Okazuje się, że zbyt dużo powietrza porywało cząsteczki rozżarzonego węgla, który nie zdążył się całkowicie wypalić. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.