Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet + bufor ciepła. Prośba o dobór kotła


Arek911

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Niedawno pytałem o pellet i fotowoltaikę. Naprowadziliście mnie na bufor ciepła. Po znajomych znalazłem bardzo fajne rozwiązania, które sprowadzają się do dużych oszczędności. Chciałbym je zastosować u siebie. Generalnie wszystko co chciałbym zrobić obrazuje poniższych schemat: 

651282292_Schematpelletbuforfotowoltaika.thumb.jpg.34c1c781c1e6995f75297e1ed8dfafc6.jpg

 

na schemacie opisałem też pokrótce dom. Prośba natomiast o dobór kotła. Nawet nie tyle mi chodzi o markę co o moc takiego kotła by radził sobie w tym zaproponowanym schemacie. Z góry dzięki 

 

PS. Dodam także, że rozważam również mniejszy bufor tj. 500 l - tutaj też proszę o radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor kupuje się pod zapotrzebowanie cieplne domu a kocioł dobiera się do bufora i przyjmuje się 1kw mocy kotła na 24-34 litry wody w buforze .

Więc najpierw musisz znać zapotrzebowanie cieplne budynku a później reszta, a wtedy kocioł mniej ważny jaki bo i tak pracuje na mocy max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinieneś mieć ujęte w projekcie jakie  zapotrzebowanie cieplne, jak będzie poprawnie wybudowany twój  dom, ewentualnie możesz sobie jeszcze tutaj sprawdzić https://cieplowlasciwie.pl/ .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#protip Im mocniejszy kocioł, tym krócej ładuje bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora kocioł musi mieć większą moc niż zapotrzebowanie maksymalne. Inaczej przy takim zapotrzebowaniu kocioł nie da rady załadować bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz wybrać kocioł który Ci to wszystko obsłuży. To chyba schemat z kanału Afriso?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zainspirowany tamtym schematem. Co do samego domu te 140 m to jest powierzcnia parteru i poddasza, a nie samego parteru, zabrakło tam przecinka. 

 

Muszę wybrać kocioł, który mi to wszystko obsłuży. No to teoretycznie bez bufora mógłbym wybrać kocioł o mocy minimalnej 3kw i nominalnej 10kw. Nie mam jednak pojęcia czy tak samo postapić z buforem. Nie jestem fanem przewymiarowania kotła, bo miałem taką sytuację u brata, który przy podobnej kubaturze i ociepleniu miał kocioł z minimalną 5 lub 6 kw i urządzenie dostarczało wielu problemów. Zaznaczę jednak, że on nie miał bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zapotrzebowaniu 8kW trzeba szukać coś z kociołków 10-12kW. Mniejszych jest już mały wybór.

Sama podłogówka ma pewna akumulacje ciepła, nie ma sensu do tego dokładać dużego bufora. Pewnie z 350 litrowym by to ładnie pracowało. Nie ma sensu dokładać np. 200 litrów bufora żeby zamiast 4 włączeń na dobę osiągnąć 3 włączenia na dobę.

Przewymiarowanie przy buforze to musi być w przypadku kotła zasypowego, bo problematyczne jest obsługa kotła.

Zależnie od wielkości kotłowni i środków radzę poszukać bufora 350-500l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kult5 napisał:

Przy zapotrzebowaniu 8kW trzeba szukać coś z kociołków 10-12kW

Do bufora stanowczo za mało. Zwłaszcza przy takim maksymalnym zapotrzebowaniu. Może Kolega sobie dobrać według rad powyżej. Ale potem będzie sobie sam pluł w brodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przykład ze swojego podwórka.

Kocioł 12 kW. Ustawiony na 11,6. Bufor 300L. Zapotrzebowanie w ostatnie mrozy to jakieś 3 kW. Odliczając straty, spalanie około 20 kg na dobę. Jedno ładowanie bufora to 1 godz. i 25 do 35 min. Przy zapotrzebowaniu 8 kW i jak dojdzie do tego jeszcze CWU to taki kocioł bufora nie załaduje przez cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Chwile ktoś Ci elektrownie atomową zaproponuje do kotłowni. 

Wg mojej skromnej opinii powyższa propozycja to przerost formy nad treścią.

1. Instalacja podłogowa mogła by się obyć nawet bez bufora

2. Bufor będzie służył jako sprzęgło oraz jako zapas energii dla grzejników, w mniejszym stopniu dla podłogówki.

3. Jedyny minus niższej pojemności bufora jest taki ze może wystąpić sytuacja że po wygaszeniu kotła dopiero uruchamia się pompa na podłogówkę i dosyć szybko go rozładowuje.

4. Osobiście to bym zainstalował kocioł 12 kW i ustawił pracę w zakresie 8-9 kW.

5. Mrozy jak tegoroczne to zjawisko raz na 5lat. Zapotrzebowanie Twojego domu przeważnie będzie się wahać od 2 do 5 kW

6. Bufor przy kotle automatycznym może nigdy nie być załadowany do końca i w niczym to nie przeszkadza. Skąd w ogóle pomysł że trzeba go załadować?

Propozycja Outsidera jest dobra jeśli wstawisz te graty w takich samych pieniądzach i nie masz problemu z miejscem w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.