Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik Jednowężownicowy c.w.u. dwa źródła ciepła


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć, postanowiłem napisać nowy temat.

Chciałbym w instalacji dać zbiornik jedno wężownicowy, nie chcę dwu ponieważ nie będzie wykorzystany praktycznie wcale. Cały czas wodę będę grzał gazem. Chciałbym mieć jednak możliwość ogrzania wody piecem węglowym w nagłych sytuacjach. Nie chcę drugiego zbiornika. Chciałbym żeby piec gazowy grzał bezpośrednio zbiornik.

Czy taki układ jak poniżej może działać, czy można to lepiej rozwiązać? Czy ta pompa zaznaczona strzałką jest potrzebna czy można się bez niej obejść?

1111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem to inaczej, wydaje mi się że lepiej. Może się ktoś wypowiedzieć czy dobrze? Dzięki.

2222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło ponieważ będzie instalacja mieszana( jak napisane na schemacie tylko nie dorysowane z przepływem powyżej 1200l).

Schemat poprawiłem coś jeszcze brakuje?

 

2222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak:

Przy przy grzaniu z wymiennika powinna pracować albo jedna albo druga pompa za wymiennikiem - czyli tak samo jak kocioł gazowy - albo grzeje CO albo CWU.

Przełączanie pomp za wymiennikiem albo ręcznie albo termostatem w bojlerze.

Pompa od grzania CW powinna chodzić na innych parametrach niż ta od sprzęgła.

Nie wiem czy nie trzeba dodać jeszcze czegoś np ZZ na zasilaniu, ale to wyjdzie w praniu ( w działaniu)

 

forum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał:

Nie wiem czy nie trzeba dodać jeszcze czegoś np ZZ na zasilaniu, ale to wyjdzie w praniu ( w działaniu)

O ten zawór ci chodzi czy na zasilaniu z pieca gazowego? Zawór zwrotny na wyrost w czymś szkodzi?

Czy lepiej rozwiązać to na zaworach odcinających?

Jeszcze jedno mnie ciekawi.

Jak palę w piecu węglowym to odcina mi palnik z gazowego. A jak bym miał grzanie c.w.u tylko z gazu to da się to jakoś przestawić na sterowniku żeby odcinało grzanie tylko na grzejniki jak palę w piecu węglowym a gaz grzał c.w.u?

poprawiony.jpg.41b0fe7d12103fa3cee633b18e093ec7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy - przynajmniej taki jaki planujesz - grzeje albo to albo to.

Czyli jak ustawisz kondensat na grzanie tylko CW - to tak będzie.

Moim skromnym zdaniem tworzysz jakieś paranoidalne pomysły - kompletnie bez sensu praktycznego.

Zrób jedną porządną instalację a nie goń 10 strok za ogon.

Bez obrazy , ale 

Widząc jaką masz wiedzę i podejście do tematu- to nic z twoich pomysłów nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy w temacie nie mam żadnej, jestem zupełnym laikiem. Instalacje będzie robiła firma. Dlatego pisze na forum, przy okazji coś się nauczyłem, czego wcześniej nie wiedziałem. Nie chciałbym poprawiać gotowej już instalacji, dlatego rozważam każdą opcję. Z tego co widziałem u kolegów i też na forum dużo jest instalacji w których ktoś coś zepsuł.

Miałem zastosować zasobnik dwu wężownicowy, ale będzie niewykorzystany w 99%, chyba że tak lepiej to założę.

Kocioł węglowy w układzie otwartym ma być na wszelki wypadek, używany będzie głownie gazowy.

Instalacja będzie albo grzejnikowa albo mieszana, jeszcze nie wiem na co mnie będzie stać.

Nie wiem co w tym jest bez sensu? Jaka to jest porządna instalacja?

Może i moje pomysły są bezsensu, ja się nie obrażam.

Jeżeli możesz mi pomóc do bardzo ci za to będę wdzięczny(może być i w walucie), a jeżeli uważasz że takim laikom jak ja nie ma sensu pomagać to trudno przeżyje jakoś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam możliwość instalacji w drugim pomieszczeniu, obecnie jest tam podgrzewacz gazowy.

Pewnie sam gazowy byłby lepszym i tańszym rozwiązaniem, zgadzam się w 100%. Ale przy braku gazu np. w zimie nie będę miał ani ciepła ani ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.