Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawijasy od sprzęgła do grupy pomp-mieszającej i rozdzielacza


jrakus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Instalacja ma być zrobiona jak na schemacie: rozdzielacz do podłogówki z grupą pompową-mieszająca i rozdzielacz do grzejników, bez mieszania. Obydwa zasilane ze sprzęgła z tzw. wkładką do kierowania przepływów. Schemat narysowałem tak, jak elementy mają być faktycznie rozłożone na ścianie.

Jest ciasno żeby sprzęgło zamontować jakoś inaczej, musiałbym zaraz za sprzęgłem dać:
1. kolano w lewo
2. kolano w dół
3. odcinek rury pionowo ok. 30 cm (zejście na tą samą wysokość co rury sprzęgło-kocioł)
4. kolano w lewo
5. odcinek rury poziomo ok. 1 metr
6. kolano w górę
7. odcinek rury pionowo ok. 30 cm i wchodzimy w zawory pod rozdzielaczem podłogówki

Sprawa rozchodzi się o to czy takie "zawijasy" od sprzęgła do podłogówki nie będą powodowały jakiś problemów?

Przechwycenie obrazu ekranu_2021-02-17_21-56-16.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki "zawijas" o odpowiednich wymiarach jest zalecany przez firmę ESBE jako zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą wody/pary dochodzącą do termostatycznych zaworów mieszających VTA 370 i VTA 570.

Ja tak mam już kilka lat i nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych. Tylko w odcinkach dolnych wykonaj awaryjne spusty do wody. Może się czasami przydać ( trójnik + zawór spustowy). No i oczywiście odpowietrzniki.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Masz tak zrobione dokładnie między sprzęgłem a rozdzielaczem? Jakie średnice rur? I czy w związku z tym, że obraz jest wart więcej niż 1000 słów mógłbyś wrzucić jakąś fotkę?

Odpowietrzników na sprzęgle już nie rysowałem na schemacie, ale samo sprzęgło które mam na oku ma oczywiście ma króćce 1/2 do osprzętu. Tylko tak się zastanawiam: przy takim rozłożeniu elementów jak na moim schemacie, powietrze ze sprzęgła właściwie uleci do góry do rozdzielacza od grzejników i tam zostanie usunięte przez odpowietrzniki. Miejscem gdzie mogłoby się ewentualnie zebrać są właśnie te dwa kolanka na drodze do rozdzielacza podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jrakus napisał:

Dzięki za odpowiedź. Masz tak zrobione dokładnie między sprzęgłem a rozdzielaczem? Jakie średnice rur? I czy w związku z tym, że obraz jest wart więcej niż 1000 słów mógłbyś wrzucić jakąś fotkę?

Odpowietrzników na sprzęgle już nie rysowałem na schemacie, ale samo sprzęgło które mam na oku ma oczywiście ma króćce 1/2 do osprzętu. Tylko tak się zastanawiam: przy takim rozłożeniu elementów jak na moim schemacie, powietrze ze sprzęgła właściwie uleci do góry do rozdzielacza od grzejników i tam zostanie usunięte przez odpowietrzniki. Miejscem gdzie mogłoby się ewentualnie zebrać są właśnie te dwa kolanka na drodze do rozdzielacza podłogówki.

Zamontuj na rurach separatory powietrza i zanieczyszczeń. O ile dasz radę je tam wcisnąć. Zobacz kanał Glob Energy i separator. Ten rysunek jest poglądowy, ale czy u ciebie sprzęgło ma leżeć? Bo tak jeszcze nie widziałem, a instrukcja do mojego mówi jasno, że ma być pionowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mkwapisz napisał:

Zamontuj na rurach separatory powietrza i zanieczyszczeń. O ile dasz radę je tam wcisnąć. Zobacz kanał Glob Energy i separator. Ten rysunek jest poglądowy, ale czy u ciebie sprzęgło ma leżeć? Bo tak jeszcze nie widziałem, a instrukcja do mojego mówi jasno, że ma być pionowo.

Wiem, że "domyślnie" sprzęgła montuje się pionowe ale właśnie mnie bardziej pasuje sprzęgło poziome - przystosowane właśnie do pracy w takim położeniu, z wkładką kierującą przepływy. Na oku mam takie https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-hydrauliczne-kolektor-2dc-condens-55kw-10182356668 lub takie https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-hydrauliczne-2w1-wkladka-poziome-condens-9354157763

Jeśli chodzi o separator, to też jest w planie, ale na rurze powrotnej od sprzęgła do kotła. Między sprzęgłem a rozdzielaczami go nie wcisnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zaznaczonym zawijasie tak dla świętego spokoju dałbym jakieś odpowietrzanie. U mnie na jednym z  obiegów pompa pompuje w dół. Chyba z pół roku pozbywałem się powietrza. Na szczęście pompa ma funkcję odpowietrzania, która pozwalała przepchnąć mi powietrze do sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.