Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotla


Przmmo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  stoję przed wyborem kotła  zastanawiam się  24kw czy 15kw  Biadała ekopel dwupaliwowy. Może pomożecie naświetle jak to u mnie wygląda dom lata 90 dwa mieszkania osobne wejścia dół nie ocieplony pustak beton-szlaka coś takiego górne mieszkanie na poddaszu cegła dziurawka ocieplony 15 cm styropian dach bez specjalnego ocieplenia na poddaszu wata szklana. Góra powierzchnia 88m2 dół też około 90m2 grzejniki z tym że góra miedź dół stal bojler 150l pomożecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najpierw poprosimy admina o przesuniecie Twojego pytania w odpowiednią szufladkę a Ty podaj jeszcze czym i jak palisz do tej pory i ile tego paliwa potrzebujesz . Może strona z kalkulatorem pomoże Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać (cieplowlasciwie.pl) w ocenie zapotrzebowania a potem wrócimy do tematu mając więcej danych .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć przepraszam ale podczas jazdy czytam i pisze tak więc do tej prry kocioł no name drewno i węgiel zwykły ok 5,6 ton rocznie chciałbym na ekogroszek. Wg obliczenia w ww linku wyszło 14-16 kw już jestem zdecydowany na Defro lux tylko nie wiem czy 15kw czy 20kw nie będę brał jakichś wynalazków podobno ten Biadała to jakiś składak nie ma go w żadnej dystrybucji tylko wysyłką od producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij też na listę opublikowaną przez UOKiK czy kocioł jest zgodny z aktualnymi wymaganiami. W okresie maj-grudzień 2020 przebadali 658 kotłów i w 248 przypadkach były uchybienia formalne lub emisyjne względem tego co deklarował producent, a faktem rzeczywistym. Chyba do kotłów Defro nie było za bardzo zastrzeżeń.

Informacja UOKiK: 

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17218

Lista  w pdf dostępna pod tym linkiem:

https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=25277

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dziękuję znalazłem tylko defro komfort eko lux 15 kw że jest ok ale nie ma na liście 20 i 25 ale myślę że będzie to samo. A propos mojego zapytania czy 15kw nie będzie za mały? Wg szacunków na stronie z linku i wpisaniu wszystkiego wyszło 14 do 16 kw. Zamówiłem fachowca żeby sprawdził i z tego co mu powiedziałem przez telefon powiedział że min 20 kw a jeszcze lepiej 25 kw ale to już na miejscu mi powie. Nie wiem co mam zrobić program tak fachman inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/
https://sekom-pleszew.com.pl/skamp-pv-15-pellet/
https://sekom-pleszew.com.pl/technix-bio/
Bierz kocioł od Jareckiego. Wyżej masz trzy propozycje. Pierwsza ekogroszek,druga i trzecia kotły dwupaliwowe. Oczywiście moc tak jak koledzy radzą do 15 KW.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj na "rady" fachowcow.Zamontuj 15KW.Ja zpeprzylem sie na 25 i max.odbior z tego kotla u mnia jest 12-14 KW.Wiecej,niž 3/4 sezonu tracim na sprawnosci,bo grzeje okolo 5 KW,jescze meczenie zo sterowaniem spalania na tych mocach z powodu zbyt dužego palnika i to užywam slabego wegla 17MJ .Dom nie ocieplony 200m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc max. jaka Ci wychodzi dotyczy temp. -20 utrzymującej się przez całą dobę nawet przez kilka dni. Nawet jakby Ci nie dogrzało w nocy bo będzie -25 i temp w domu spadnie o 0,5-1 stopień, to w dzień jak będzie cieplej np. -14, to bez problemu kocioł dogrzeje do zadanej w domu.

Jeszcze możesz pomyśleć p SKAM-PV 13kW na SV200 od Jareckiego też jest fajna (wersja na ekogroszek). Bez problemu pójdzie też na 15kW. Poza tym możesz też mieć większą płytkę palnikową (w zasadzie z większą ilością otworów, bo wymiary płytki te same). Część osób nawet zmniejsza liczbę otworów na okres przejściowy, aby obniżyć moc. Do tego sterownik SKZP-02 czy 05 z pełnym dostępem do neta i zapalarką, która działa na ekogroszku.

Dopytaj też Jareckiego, bo chyba też w prosty sposób można ją dostosować do pelletu, ale papierów na pellet chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek007 dziękuję za pomoc poszukam popatrzę. Jutro przyjeżdża majster się okazało że rodzina obluka wszystko i coś doradzi. A jeszcze dzwonił do mnie inny monter i radzi mi założyć Tilgner 25kw bo z tego co mu opisałem taka moc będzie dobra wg niego można spróbować 20kw ale nie obiecuje jak będzie działać. Mówił że 25kw spali mniej groszku niż 20kw. Poczekam zobaczę co jutro wymyśli jak to wszystko zobaczy. Na pewno napisze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przmmo

Wszyscy Ci radzą, 15 KW to max, a Ty nadal chcesz 20 - 25. 

Jak taki zamontujesz będziesz za chwilę pisał, "koledzy pomóżcie, za dużo pali". 

Ja na ponad 200 m2 mam zainstalowany kocioł 17 KW, dom średnio ocieplony i on w te mrozy które były (w moim regionie - 20 max) pykał sobie na połowie mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowci stale sa zawieszani w mocach kotlow reczno ladowanych,gdzie jest cykliczne palenie-rozpalanie,wygasanie.Tam trzeba troche zapasu mocy do wygrzania wychlodzonego domu.Przy automatu grzejemy stalo,mniejsza temperatura grzejnikow,4d wentyl najliepiej sterowany pogodowo,lub termoglowice na grzejnikach i ochrone powrotu kotla-tylko uzupelniamy straty budynku,nie gonimy pauzy w grzaniu.24/7 cieple grzejniki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1234....a czy przy zakupie samochodu garaż jest w komplecie? Odpowiedz...nie nie ma.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nikt Ci nie wytłumaczył że chodzi o moc minimalną kotła. 25KW startuje od 8KW, 15KW pewnie od 4-5 i to jest właśnie kluczowe jeśli chodzi o ilość spalanego węgla, czystość i sprawność kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć monter był i z tego co powiedział to ekogroszku nie poleca bo za 3 do 5 lat będzie usunięty z kategorii 5 klasy ekologicznej bo to węgiel zaproponował pelet ew gazowe. Jutro sam z nim pogadam i się dowiem bo już mam mętlik w głowie od tego wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko monter musi wiedzieć, że kotły które są polecane to Ecodesign czyli taka 5klasa z poprawioną emisyjnością i je nadal można będzie używać po 2027 roku. Dlatego podałem link wcześniej do listy z kontrolowanych kotłów, które Ecodesign spełniają np. ten SKAM PV13 od Jareckiego i wiele innych. Nie wiem jak w Twoim województwie, ale u mnie w woj. śląskim do końca 2027 roku mają zniknąć kotły gorszej klasy niż 5. 5klasa i Ecodesigna nadal mają być używane. Dlatego przy wyborze kotła kupuj ten tylko w wersji ECODESIGN. Niektórzy sprzedawcy sprzedają kotły, które mają w nazwie EKODESIGN i wprowadzając kupujących w błąd.

Sam jest w trakcie wymiany kotła. Posiadam Ogniwo EkoPlus 25kW (4 Klasa). Przy okazji ogrzewam trzy poziomy 230m i tak naprawdę wersja Ogniwa Eko Plus 16kW wystarczyłaby mi z powodzeniem. Dom pustak żużlowy + pustak pianowy i coś włożone pomiędzy nie, ale to nie styropian ani wełna. Niestety nie wiem co nie ja ten dom budowałem. Dach docieplony wełną w sumie 15 cm (10+5).

Tak kiszę mój kocioł przez większą część sezonu. Na szczęście jak przyjdzie taka zima jak w ostatnim miesiącu, to kocioł popracował sobie na 50-65% mocy. Poniżej wykres mocy kotła przy szacowanej sprawności 65%.

Sezon.thumb.JPG.ac7f78b3b3ffe56625a34b6c2ebc2eb9.JPG

 Byłem już przekonany na tego SKAM PV13 z zapalarką i sterownikiem SKZP-02 teraz kupiłbym SKZP-05. Do tego Barger BCA-02 (sonda lambda), Sondę już użytkują przy obecnym kotle. W planach docieplenie budynku i wtedy ten SKAMPV byłby za duży. Obecnie zapotrzebowanie wg ciepłowłaściwie 17kW i spalanie 6,3t groszku. W rzeczywistości spalam 6-6,1 tony na sezon z użytkowaniem ciepłej wody użytkowej przez cały rok dla pięciu osób. temp. w domu 22,5-23 stopnie bez obniżania czasowego.

Jednak przy obecnej cenie gazu z sieci, wiem bo użytkujemy dwie kuchenki, to koszt gazu wychodzi  u mnie 0,18 groszy za kWh. Przy groszku kupowanego w cenie 830 zł za 26MJ i sprawności 70% daje to 15 groszy za kWh. Chyba zakupie kocioł gazowy prawdopodobnie Termet gold 20 lub 25 kW obie wersję mają moc minimalną 2,8-3,1 kW i ten sam palnik. Wersja 25kW ma tylko większy wymiennik, więc przy kondensacji jakieś małe procenty będzie miał lepszą sprawność.

Tak przy okazji zawsze możesz skorzystać z czystego powietrza i otrzymać 30% dofinansowania na kocioł groszkowy ECODESIGN czy kocioł gazowy. Jak nie masz przyłącza gazowego, to dofinansowanie na kotłownię i kocioł gazowy sięga 45%.

Aha policzyłem dokładnie i obecne szacowane koszty kWh z groszku 26MJ w cenie 830 zł za tonę wynosi przy odpowiedniej sprawności:

70% - 16,41 groszy
65% - 17,68 groszy
60% - 19,15 groszy

Dlatego zdecyduję się na gaz. Poza tym w jakiej cenie jest groszek u ciebie, bo jak masz płacić po 900zł za tonę, to w ogóle bez sensu iść w węgiel. Dość, że się narobisz i to drożej wyjdzie. Jak masz blisko kopalnie i płacisz 650 zł za tonę, to ekonomiczniej wyjdzie na pewno groszkiem. Podaj też ile spalasz węgla w sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podobnie do mnie. Przy czym je nie wygaszam kotła cały rok. Chyba, że zapomnę dorzucić opału do podajnika. W takim razie 15kW Ci wystarczy. Tej zimy miałem kilka pików po 12kW mocy chwilowej.  A ile płacisz za opał i o jakiej kaloryczności?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.