Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Graiwtacyjna Bufro ciepła


Alewalneło2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuję porady jak podłączyć bufor ciepłą oraz instalacje by całość działało na grawitacji.

Kiedyś Chris Zielonka zrobił mi taki schemat tylko:

1 Czy ta rura do naczynia wzbiorczego jest dobrze?

2 Po co mi tyle zaworków?

3 Po co mi zawór 3D skoro grzejniki są wysokotemperaturowe i jak nie mają min 70 stopni to w domu zimno?

4 Z tego co mi się wydaje to to obejście grawitacyjne bufa tak być nie może bo kocioł nie może być wpięty bezpośrednio do instalacji w myśl przepisów.?

5 Czy rury 2 cale wystarczą od kotła do bufora czy będzie za słaby przepływ wody  ? 

A i chce wywalić całkowicie bolier CWU z łazienki i zamontować wężownicę w buforze.

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym to tak widział, stawiam bufor obok kotła kupuję rurę 2cala kilka kolanek zawór zwrotny, trochę rurek do CWU i podłączam.

Ma to prawo działać czy za dużo zakrętów będzie.

 

P_20210216_105139_compress5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie no co jest nikt w dziejszych czasach nie zna się na instalacji grawitacyjnej?

Każdy tylko pompeczki montuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

Wężownica przepływowa jeśli ma grzać CWU to musi mieć ok 20 kW . Lepiej jest zbiornik CWU zamontować w buforze lub nabyć takowy ale jak wspomniałeś teraz wszystko pod pompki wiec i średnice przyłącza bufora będą problematyczne pod grawitacje . Drugie rozwiązanie to zasobnik CWU płaszczowy poziomy z zaworem klapowym na zasilaniu płaszcza po to żeby CO nie wyciągało ciepła z zasobnika po wygaśnięciu kotła . Jeśli instalacja etażowa to wystarczyło by zasobnik powiesić pod sufitem powyżej bufora i grzejników , wtedy odpowietrznik w najwyższym punkcie lub odpowietrzenie rurka do pionu do naczynia zbiorczego .

Jeśli układ piętrowy to dolne czy górne zasilanie , jak masz w domu ?

O jakiej mocy kotła rozmawiamy bo od tego zależą średnice rur  ?

Na Twoim rysunku ten zawór zwrotny na powrocie kotła jest zbyteczny a nawet niebespieczny w tym miejscu może sie zamulić i zaciąć a wtedy z kotła zrobisz parowóz . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mac65 napisał:

Jeśli układ piętrowy to dolne czy górne zasilanie , jak masz w domu ?

O jakiej mocy kotła rozmawiamy bo od tego zależą średnice rur  ?

Bufor  1000 albo 1500 litry będzie samoróbka więc przyłącza nie stanowią żadnego problemu.
Chyba dolny bo idzie zasilanie w piwnicy pod sufitem i do kaloryfera. 

Nie idzie tak jak, w niektórych domach najpierw na strych a dopiero potem do kaloryfera.
Moc kotła jakieś 15-20kW, raczej 20kw.

Aktualnie zasobnik CWU wisi w łazience nad kiblem i chcę się go z tam tąd pozbyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 20 kW  6/4 cala miedzy kotłem a buforem , dla 15 kW 5/4 cala ale patrz na wyjście z kotła , im większa średnica tym lepiej . Im wiekszy bufor tym wieksze naczynie wzbiorcze ok 8% całosci układu . Zasobnik CWU dał bym w piwnicy pod sufitem powyżej bufora , w lecie naładowany bufor bez odbioru przez grzejniki długo utrzyma ciepłą wodę w zasobniku . Na wyjściu z zasobnika na krany obowiązkowo zawór termostatyczny mieszający ATM 35-60 3/4 albo 1/2 ( zależy jakie masz wyjście na CWU) żeby woda nikogo nie poparzyła . Celowo pisze o zasobniku bo bufor z wężownica będzie wymuszał cyrkulacje wody wewnątrz samego bufora a przez to szybciej się wychładzał .

Kocioł -  bufor średnice jak wyżej ale żeby cały bufor wykorzystać grawitacyjnie  trzeba dół bufora  podnieść do wysokości rusztu kotła . Podłączenie powrotu kotła z dołem bufora musi przebiegać poniżej przyłącza ( powrotu )  do kotła z lekkim wzniosem ok 2% w kierunku do kotła Taka trochę pochylona litera U .

 Góra kotła w zasadzie tylko tak żeby wszystko włącznie z buforem  się odpowietrzało a co do średnic to parami miedzy węzłami i rozgałęźnikami .

Kocioł przy tak dużej ilości wody pasowało by wpiąć przez zawory kulowe z półśrubunkiem ( minimalne opory przepływu )   ale po ich otwarciu należało by zdemontować rączki żeby nikt przez przypadek ich nie zamknął . 

Przy kotle manometr i zawór bespieczeństwa na wypadek zamarznięcia naczynia wyrównawczego lud rur doprowadzających , Jeśli coś się bedzie działo manometr pokaże że ciśnienie wzrosło czyli coś zamarzło .

Ten zasobnik co masz w łazience możesz wykorzystać jesli jeszcze jest w dobrym stanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie źle zrozumiałeś , Rura do kotła ma sie wznosić , wtedy pod buforem można zainstalować trójnik z zaworem spustowym do odmulania układu .Przy wodzie z dużą ilością kamienia może sie przydać .Najlepiej by to było narysować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ta woda będzie grawitacyjnie płynąć jak bufor będzie niżej od powrotu kotła?

Bufor się w całości sam rozładuje grawitacyjnie na grzejniki bo kiedyś Sambor pisał, że potem jak już jest niska temperatura w buforze np.40 stopni to grawitacja wolno działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.