Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł automatyczny czy z buforem


Nojsza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Zastanawiam się nad zakupem kotła na ekogroszek.

Zapotrzebowanie domu przy -20 = 8,4kW

Zapotrzebowanie domu przy 0 = 4kW

Zapotrzebowanie cwu = 4kW

Zastanawiam się nad kotłem metalach eko 15kW z automatycznym rozpalaniem.

Chciałbym ogrzewać CWU, do tego 1 sterownik na piętrze i 1 na parterze utrzymujące zadaną temperature 22st. 

Ogrzewanie w pełni podłogowka plus kaloryfery w łazienkach.

Jaki piec na ekogroszek wybrać aby w pełni zautomatyzować ogrzewanie domu? - cena do 15000 za sam kocioł. Kocioł musi mieć samoczynne rozpalanie, wolę za to dopłacić.

Z drugiej strony

Zastanawiam się nad wykorzystaniem bufora 1000l i kupić piec, który nagrzewa 1000l na pełnej mocy, następnie wygasa, gdy temperatura na buforze spadnie do 35st, piec się włącza, działa na pełnej sprawności, nagrzewa bufor do 85st i wygasa

Proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałaś nad pelletem? Dołożysz około 1000zł i masz w pełni automatyczny kocioł z optymalizacją procesu spalania, automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, z kompresją popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor świetna sprawa. Zwłaszcza przy podłogówce. Ale pchać się w syf węglowy i wszelkie problemy i upierdliwości związane z podajnikowcem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę pelletem A2 w cenie 750zł za tonę więc nie jest jakoś strasznie drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Nojsza napisał:

Właściwie całe życie paliłem w zwykłym kotle drewnem latając co godzinę, a syf z węglem to żaden problem, więc tego nie rozważam, tylko cenę przemawiającą na ekogroszek

Paliłem podobnie. Drewnem i weglem. Potem ekogrochem. Teraz pelletem i multisplitem. Kocioł podajnikowy był najgorszym co miałem. I prędzej wróciłbym do jakiegoś dolniaka niż podajnikowca. Wejdziesz w to ok. Ale wspomnij kiedyś moje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nojsza napisał:

Witam Zastanawiam się nad zakupem kotła na ekogroszek.

Zapotrzebowanie domu przy -20 = 8,4kW Zapotrzebowanie domu przy 0 = 4kW Zapotrzebowanie cwu = 4kW

Zastanawiam się nad kotłem metalach eko 15kW z automatycznym rozpalaniem.

Przy takim zużyciu ekogroszku pociągnie tyle samo co pelletu, chyba, że z zapalarką ekogroszkowca weźmiesz.

To nie lepiej kocioł kondensacyjny na gaz, albo pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu brak

Straszną hipokryzją byłoby kupowanie pelletu, gdy mam 10ha lasu ?

Pozostańmy przy kotle na ekogroszek ( kupie 3t na sezon), myślę że będzie wystarczająco.

Myślicie że warto zastanowić się nad kotłami o mocach 11kW od defro czy zostać przy tej 15?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Nojsza napisał:

Gazu brak

Straszną hipokryzją byłoby kupowanie pelletu, gdy mam 10ha lasu ?

A co to ma do tego, sprzedasz drewno opalowe, kupujesz za to pellet. 

A może zafunduj sobie rębak i kocioł na zrębki?

Na ekogroszek  już bym ni brał,  sam chcę się tego pozbyć.

Chcę wstawić powietrzną PC z ogniwami FV i mały kociołek na pellet na mrozy i do CWU zimą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Nojsza napisał:

Gazu brak

Straszną hipokryzją byłoby kupowanie pelletu, gdy mam 10ha lasu ?

Pozostańmy przy kotle na ekogroszek ( kupie 3t na sezon), myślę że będzie wystarczająco.

Myślicie że warto zastanowić się nad kotłami o mocach 11kW od defro czy zostać przy tej 15?

 

Jeśli już ekogroch to może zastanów się nad hybrydą od @Pieklorz, Skamp-PV PELLET. Zimą palisz grochem a w okresach przejściowych pelletem.  

A swoją drogą mając własne drewno może kocioł zgazowujący drewno+bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.