Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom nieocieplony, jakie macie zużycie gazu?


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wypowiedzenie się osób ogrzewające nieocieplone domy gazem, jakie macie zużycie gazu przy takiej temperaturze jak obecnie w Polsce, jaka temperatura w domu i jaka powierzchnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idonut

zajrzałem do Twoich postów  i wywnioskowałem że obecnie w użyciu jest kocioł węglowy. Jeśli znasz zuzycie opału sezonowe w tym kotle to można policzyc ilośc potrzebnych KWh a w konsekwencji koszt ogrzania tego domu gazem. tak będzie najprościej i nie będziesz gdybał tylko poznasz przybliżony koszt dla tego konkretnego budynku bez zastanawiania sie czy policzyc z metra czy z kubatury czy jeszcze innego wskaźnika.

zatem ile kg węgla poszło ? policzymy KWh, założymy sprawność i przełożymy na paliwo gazowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można założyć ze zużywam 5 ton węgla na rok na samo ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja spróbuje.

 

5 ton x 7000kwh = 35000kwh 

35000kwh / 0,6 sprawność pieca średnioroczna = 21000kwh przybliżone zapotrzebowanie budynku

210000kwh x 0,15gr( taryfa w3 )= 3245zł plus 660zł opłat stałych(całorocznie)= 3900zł za gaz

Jest to szacunek dość ostrożny, może być ciut więcej lub ciut mniej w zależności od innych czynników (instalacja , jakość obecnego paliwa i spalania itd) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było do tej zimy, ten rok raczej będzie inny. Ciężko mi w to uwierzyć że cena będzie porównywalna do ceny węgla. Licząc sprawność pieca węglowego na 100% wychodzi 5910zł. W to raczej bardziej bym uwierzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilku użytkowników wypowiadało się ostatnio że tak właśnie jest,  koszty ogrzewania gazem wyszły im podobnie lub nawet nieco taniej niż węglem, u mnie również tak było. Cóż, cena gazu spadła w ostatnich latach a realna sprawność piecy węglowych jest jaka jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by tak było to bym wziął dotacje i założył sam gaz, bez pieca węglowego i zrobił ocieplenie, jednak zostaje to ale.... jak zabraknie gazu co wtedy?

Może ktoś jeszcze się pochwali jakie ma zużycie przy nieocieplonym domu, przy jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma co mieszać innych budynków i instalacji bo to tylko masa niewiadomych. Ze zużycia węgla które podałeś wychodzi mniej więcej ile trzeba zużyć gazu żeby w tym budynku mieć tak samo ciepło. Myślę że zanim kocioł się zepsuje to gazu nie zabraknie ani nikt nie zakaże.

Ocieplenie oczywiście warto zrobić, a palnik gazowy potrafi się do takiej zmiany bezstratnie dostosować, u mnie po zrobieniu ścian i stropu spalanie  spadło o połowę. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idonut

Pisałem jakiś czas temu o swoich kosztach- temat w dziale opał (zamknięty ostatecznie żeby nie powielać dyskusji). Zajrzyj sobie i zdecyduj czy po podanych tam informacjach jesteś w stanie oszacować koszty.

Policzył @Lolekx86 całkiem całkiem. Ja bym nie zakładał aż tak wysokiej sprawności. wziąłbym jednak pod uwagę że zazwyczaj przy kotłach "śmieciuchach" nie pali sie ciagle. Zatem różnica w sprawności zostanie pokyta przez czas ogrzewania. ogrzewając kotłem zasypowym często rozpala się w wychłodzonym domu. Kocioł gazowy bedzie pracował non stop i uzupełniał straty. Ja bym tą wielkość zaokrąglił do 22000KWh i dodał jakieś 200KWh miesięcznie na CWU+ kuchnia gazowa czyli łącznie jakieś 24400~24500KWh zuzycia przez 12 miesięcy.

koszt 1KWh przywołany tez jest realny w taryfie W3 a w taką trafisz przy zapotrzebowaniu na takim poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że liczyłeś tylko ogrzewanie ? 

ja zaś wolałem dodać dla pełnego obrazu kosztów po zmianie paliwa. Żeby potem nie było - mówili tyle a wyszlo wiecej. Wolę jak sie na końcu okaże że stówka czy 2 w kieszeni jednak zostaną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Dom blizniak wys.parter 83r.bud.sciany-sup24,pustka5,sup12.Duze okna.Dach plaski zuzel +10CM styr. Piwnica mieszkalna . Pow.ogrz.ok175m2, nie grzany garaz oraz kotlownia jakies 30m2, Kociol Junkers Ceraclass 14-2 atm,temp.5-23 20,6st.C reszta 19st.C ale sie nie wlacza nawet przy mrozach. Proba zostawienia na c.dobe 20.6st.C skutkuje jeszcze wieksze zuzycie.Zyzycie np.grudzien 2020r.364m3. Styczen 2021r. 427m2.Do 13-go lutego 221m3 zuzyte w koncu mrozy. Koszt przyjmujac 2zl/m3 z wszystkimi kosztami abon. W tym zuzyciu jest CWU i kuch.gaz. Kuj-Pom. Pozdrawiam

P.S.

Kiedys palone weglem, piwnjca czarna i tona szla na m-c jak nic i od 16-j do nocy rozpalane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2021 o 14:57, ldonut napisał:

Przy jakiej temperaturze?

W domu +23C, na zewnątrz okolice -8C. Przeszedłem z węgla na gaz i koszta sa podobne przy nieporównywanie lepszym komforcie. KWh z gazu kosztuje teraz zaledwie 15-18 groszy ze wszystkimi opłatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.