Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno 5 kl. do ogrzania 240 m2 - jaki wybrać?


drtomee

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

znalazłem to forum poszukując optymalnego rozwiązania kotłowni w moim domu. Powierzchni grzanej będzie około 250m2 plus CWU, instalatorzy oczywiście jednym głosem, że musi być 27 KW, według wyliczeń na cieplowlasciwe.pl wystarczy połowa tego... https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ak7p

Na razie wiem tyle, że chcę kocioł, w którym da się palić drewnem wraz ze zbiornikiem buforowym. Poza tym same pytania bez odpowiedzi, mam prośbę o opinię bardziej doświadczonych osób. Usystematyzuję może moje wątpliwości w kilku punktach:

1. Jaką pojemność bufora zastosować? Wg powyższych obliczeń powinno być minimum 2100 L. Mam człowieka, który wykona taki zbiornik w kształcie elipsy, żeby przeszedł przez otwory drzwiowe. Jeśli ma to jakieś znaczenie - wysokość kotłowni 2,2m.

2. Jaką moc kotła dobrać do takiego bufora, aby grzanie trwało jak najkrócej? Na moją logikę czy dam 14 KW czy 27 KW to nie ma wielkiego znaczenia, różnica będzie jedynie w czasie nagrzewania bufora.

3. Wybrać kocioł zasypowy (niby na węgiel) i palić drewnem ze świadomością niepełnej mocy czy kocioł zgazowujący drewno? Jakieś wady/zalety obu rozwiązań?

4. Jaki konkretnie model kotła wybrać? Co jest w tej chwili godne polecenia a od czego trzymać się z daleka? Przykładowo obdzwoniłem dzisiaj producentów kotłów zasypowych bez podajnika z Pleszewa i okolic (kotły BIADAŁA) i zawsze usłyszałem, że one się do drewna nie nadają. I nie wiem czy mówili tak bo nie wiedzieli kto dzwoni a piec jest dopuszczony na węgiel czy faktycznie drewno się nie nadaje. Na moje oko konstrukcja pozwala na palenie drewnem, ale może się mylę. W załączeniu obrazek jak to wygląda. Z drugiej strony wszyscy producenci piszą, że kocioł jest na węgiel, a na forum zdążyłem znaleźć filmik o paleniu drewnem w Viadrusie i nie widziałem żadnych problemów...

Kto może niech coś doradzi ?

 

KOCIOL-PIEC-ZASYPOWY-NA-WEGIEL-5-klasa-27-kW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz większej mocy do bufora bo jest większa komora zasypowa w   14kw to będziesz rąbał i ciał drewno na wielkość zapałki a w 27kw wejdą ci całe grube pół metrowe polana.

Do drewna bierz tylko i wyłącznie kocioł zgazowujacy HG (Atmos,Vigas,Thermolux,Attack,Blaze) , pod żadnym pozorem nie bierz kotła na węgiel on kompletnie nie nadaje się do planie drewnem.

Kocioł węglowy ma małą komorę zasypową, wchodzą małe polana drewna, drewno się zawiesza, palenie w nim drewnem powoduje masę problemów typu, zawieszanie opału, smoła, dymienie z komina, brak możliwości nabrania temperatury zadanej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus przestał produkować kotły, nie dostaniesz do niego żadnych części zamiennych.

Po za tym w cenie tego Viadrusa masz typowy kocioł  HG do drewna , który jest napewno lepszy od tego Viadrusa...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponujesz jakichś producentów, u których warto poszukać? U22 25kW jest na allegro za 5970zł. Ciężko znaleźć coś zgazowującego w tej cenie o mocy 20-27 kW. Ja dopiero zacząłem poszukiwania i jeszcze niezbyt dobrze orientuję się w rynku producentów. Wiem, że MPM ma niedługo wprowadzić do oferty piece zgazowujące typowo na drewno i szacowana cena będzie w przedziale 5200-5800 za 25 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na te MPM już dobry rok ?

z tańszych to masz Atmos dc25s, a z droższych to już około 10k cichewich, Lazar, thermoflux i jeszcze parę innych. Ot taki to wybór w kraju wungla.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz žadnych niezgazowujacych i pseudozgazowujacych kotlow.Realnozgazowujacy ma calkowo oddzielone komory zgazowywania i spalania.Na gorze zasypowa zgazowujaca i na dole pod nia  spalowacia.Potym možno porownywac sprawnosc,rozmiar komory zasypowej,regulowatelnosc mocy i podobne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.