Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały przepływ na rotametrach


Kkyniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuje porady a mianowicie mam około 800 mb rurki podlogówki PEX. Pompa Leszno 25/60 i rozdzielacz na 10 obwodów. Zasilanie do rozdzielacza 22mm rurka miedziana( na moje trochę cienka ),chodzi o to że przepływy na rozkręconych rotametrach mają 1.3 l i powrót jest zimny pętlę około 70do 90 m bieżacych PEX. Pompa działa na 3 biegu. Niepokoi mnie bardziej to że zawór mieszający który zastosował hydraulik to afriso kfs 1.6. Dlatego typuje ten zawór do wymiany na minimum kfs 3.2. Jak myślicie czy przepływ wtedy się poprawi ?

IMG_20210122_125003013.jpg

IMG_20210122_213721606.jpg

IMG_20210122_213703007.jpg

IMG_20210122_125008050.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie , 10 pętli po 1,3l/min to masz 13l/min czyli 0,7m3/h czyli mniej niż kvs tego zaworu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli teoretycznie ten zawór powinien mu dać przepływy rzędu  2,5l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KVS dla danego zaworu jest liczony przy spodku ciśnienia 1bar , jezeli przed zaworem masz 2bary , a za zaworem  1bar wtedy masz te 1,6m3/h , im mniejsza różnica ciśnień tym mniejszy przepływ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ameno25 napisał:

czyli teoretycznie ten zawór powinien mu dać przepływy rzędu  2,5l/min

Bzdura!

Parametr Kvs jest podawany dla spadku ciśnienia równym 1bar ( 10m sł w) na samym zaworze , a pompa jest max 6m sł w a gdzie reszta instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "teoretycznie" , patrz post wyżej gdzie napisałem od czego zależy faktyczny przepływ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kkyniu napisał:

Witam potrzebuje porady a mianowicie mam około 800 mb rurki podlogówki PEX. Pompa Leszno 25/60 i rozdzielacz na 10 obwodów. Zasilanie do rozdzielacza 22mm rurka miedziana( na moje trochę cienka ),chodzi o to że przepływy na rozkręconych rotametrach mają 1.3 l i powrót jest zimny pętlę około 70do 90 m bieżacych PEX. Pompa działa na 3 biegu. Niepokoi mnie bardziej to że zawór mieszający który zastosował hydraulik to afriso kfs 1.6. Dlatego typuje ten zawór do wymiany na minimum kfs 3.2. Jak myślicie czy przepływ wtedy się poprawi ?

Dla takich chcianych parametrów rura jest za mała i zaw 3-D też.

Dla przepływów  rzędu 2l i 10 obiegach powinna być rura Cu28 na całej długości i zaw 3-D z Kvs ok 4,5,  nawet Kvs 6 będzie dobre.

I to chyba zamyka dyskusję o tym co jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem amatorem hydrauliki , kolega Sambor jest profesjonalistą , wyżej napisał co musisz zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 16:22, sambor napisał:

Dla takich chcianych parametrów rura jest za mała i zaw 3-D też.

Dla przepływów  rzędu 2l i 10 obiegach powinna być rura Cu28 na całej długości i zaw 3-D z Kvs ok 4,5,  nawet Kvs 6 będzie dobre.

I to chyba zamyka dyskusję o tym co jest źle.

Dziękuję ślicznie za odpowiedź

Jeszcze raz dzięki za informacje. Cu zmienione na 28 zawory z 3/4 na 1 '' i wszystkie kształtki  na większe. Zawór 3-d z kvs 1.6 wymieniony na 4.2. Przepływ wzrósł z 1.3 do 2.2 l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.