Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers plus 100% podłogówka


riffo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dom ok 280m2 Parter 150m2 plus garaż 50m2

Poddasze 80m2

Parter rozdzielacz z pompą 17 sekcji,  Poddasze 11 sekcji z pompą. (pompy wita aqua)

Do rozdzielaczy idzie z kotłowni osobno rura Pex32

Kocioł Junkers CERAPUR SMART ZSB 24-5C

Dom jeszcze nie ocieplony, porotherm 24 

Posadzki wygrzane rok temu, grzeje od października, mimo ustawienia 33 stopni na rozdzielaczu  na parterze w żadnym pomieszczeniu nie jest cieplej niż 20-21 stopni, nawet małe pomieszczenia,

Z rozdzielaczy słychać szum, zwłaszcza na parterze gdzie jest centralnie w budynku.

 

Czy w tym systemie nie powinno znajdować się sprzęgło i moduł mm100?

Instalator mówi ze sprzęgło stosuje się tylko jak obieg jest mieszany, czyli kaloryfery i podłogówka, 

Inny twiedzi ze musi być sprzęgło, ponieważ w piecu jest elektroniczna pompa i do rozdzielaczy nie idzie pełny przepływ.

Jak to powinno być wykonane żeby działało 100% prawidłowo, chce dodatkowo podłączyć siłowniki na listwę do sterowania każdym pokojem.

Proszę o podpowiedz.

IMG_7939.jpg

IMG_7940.jpg

IMG_7941.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja  instalacji porażkaZeby w nowo budowanym budynku robić na zaworze mieszającym z ręczna nastawa temperatury?Pierwszy instalator jest w błędzie ze sprzęgło tylko jak instalacja mieszana drugi tez mówi bzdury co ma do sprzęgła rodzaj pompy owszem w twojej instalacji powinno być sprzęgło a  za nim pompa(py)i dalej oddzielna para rur do każdego rozdzielacza.Sprzeglo jest konieczne gdy pompa kotlowa jest za słaba a w twoim przypadku na 100%tak jest Szum pewnie generuje pompa w szafce bo musi chodzić na wysokim „biegu”aby osiągnąć wymagane przepływy. Gdyby było zgodnie ze sztuka to pompa byłaby w kotłowni+czujnik zewnętrzny sterowanie pogodowe.Teraz już pozamiatane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający przy 100% OP hm...

Co do sterowania strefowego za każdym razem gdy pojawia się ten temat dochodzi do wojny na noże;)bo tyle samo jest zwolenników co przeciwników tego rozwiazania.Czy ma sens w małym obiekcie przy dużej bezwładności podlogowki ten rodzaj sterowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grundfos napisał:

Zawór mieszający przy 100% OP hm...

Co do sterowania strefowego za każdym razem gdy pojawia się ten temat dochodzi do wojny na noże;)bo tyle samo jest zwolenników co przeciwników tego rozwiazania.Czy ma sens w małym obiekcie przy dużej bezwładności podlogowki ten rodzaj sterowania

Czyli jakie rozwiązanie proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze myślałem ze przy samej podlogowce wystarczy za sprzęgłem tylko jedna mocniejsza pompa lub dwie po jednej na każda kondygnacje(bez żadnych zaworów mieszających)Ale ja pikus jeżeli chodzi o wiedzę i doświadczenie w porównaniu z kol Samborem wiec sugeruje trzymac się jego wskazowek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest schemat firmowy, ale jak pisałem trzeba policzyć ile potrzeba tej ciepłej wody na podłogę, jak więcej niż kocioł poda to trzeba mieszać!

A tej wody potrzeba - 27pętli x 1,5l/min x 60= ok 2430l/h - który z tych małych kotłów tyle da???

W tym kotle pompa ma ograniczenie do 1100l - czyli 2x mniej!

I co teraz kolego Grundfos? - robimy kaskadę kotłów?

A może uciekamy z budowy?

Ta instalacja koncepcyjnie nie jest źle zrobiona, potrzeba kilku elementów.

Częstym błędem inwestora jest bezgraniczne zawierzenie w instalatora czy wykonawcę, a jak już wejdzie na fora ze sprzecznymi radami czy innymi koncepcjami to może się tylko utopić w najbliższej kałuży.

Stąd dobra rada dla inwestorów : niby żart ale to prawda, ponadto warto znać trochę fizyki.

594498347_Demoywatory_Obrzky.jpg.cc5ef929e96d58ddfb9078d055ed182c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest schemat producenta kotła dla układu mieszanego czyli grzejniki (obieg wysokotemperaturowy)+podlogowka (obieg niskotemperaturowy)Wiadomo jak pompa kotlowa nie wydoli to trzeba sprzęgło.Na sprzęgło idzie temperatura jak na grzejniki to tez na podłogówkę musi zostać obniżona przez układ mieszający..Nie rozumiem po co „mieszac”jak przy samym OP z kotła idzie już woda o odpowiednio niższej temp. wg krzywej grzewczej A dla pompy za sprzęgłem przepływ 2430l/h to żaden problem oczywiście dochodzą do tego opory instalacji ale to jest kwestia doboru odpowiedniej pompy czy pomp.Jeszcze chcąc zapodać rozne temperatury na poszczególne kondygnacje to owszem 2x3D+2xpompa 2xMM100 ale to chyba przerost formy w domku jednorodzinnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grundfos napisał:

ale to chyba przerost formy w domku jednorodzinnym

Robi się tak aby było dobrze , a kolega Grunfos woli zamiast prawidłowej instalacji jakieś niedoróbki czy niedorosty.

PS

Teraz domki jednorodzinne to nie 50-100m2, ale trochę większe.

Robiłem projekt podłogi ok 280m2 , tylko sam kocioł i poszło na poziomie 1,2-1,5l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sambor napisał:

Robi się tak aby było dobrze , a kolega Grunfos woli zamiast prawidłowej instalacji jakieś niedoróbki czy niedorosty.

PS

Teraz domki jednorodzinne to nie 50-100m2, ale trochę większe.

Robiłem projekt podłogi ok 280m2 , tylko sam kocioł i poszło na poziomie 1,2-1,5l.

 

Tu nie chodzi o chwalenie się ze zaprojektowałem duża instalacje ktora poszła bezpośrednio z kotła bo wiem ze kolega ma rozległa wiedzę nie tylko projektowa lecz jak powinna wyglądac prawidłowa instalacja gdy pompa w kotle nie da rady przy założeniu ze mamy 100% OP Czy w tej sytuacji potrzebne są układy mieszajace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,  układy mieszające są potrzebne nawet do samej podłogówki.

Nawet po to aby kotła nie gonić na max.

Przez dodanie pompy za sprzęgłem nie poprawisz wydajności kotła , będziesz mieszał w sprzęgle wodę z kotła z wodą z powrotu co prowadzi do niekontrolowanych zmian temp czynnika grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sambor napisał:

Robi się tak aby było dobrze , a kolega Grunfos woli zamiast prawidłowej instalacji jakieś niedoróbki czy niedorosty.

PS

Teraz domki jednorodzinne to nie 50-100m2, ale trochę większe.

Robiłem projekt podłogi ok 280m2 , tylko sam kocioł i poszło na poziomie 1,2-1,5l.

 

Może i poszło ale na pewno nie na  takiej pompie jak ma junkers i chyba że rozstaw co 20-30cm

Oczywiście mieszacze nie są potrzebne jeśli podlogowka jest zaprojektowana pod lokatorów co jeśli w sypialniach.na gorze dajemy rozstaw taki aby było 20-21 a druga połówka będzie chciała 22 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Tak,  układy mieszające są potrzebne nawet do samej podłogówki.

Nawet po to aby kotła nie gonić na max.

Przez dodanie pompy za sprzęgłem nie poprawisz wydajności kotła , będziesz mieszał w sprzęgle wodę z kotła z wodą z powrotu co prowadzi do niekontrolowanych zmian temp czynnika grzewczego.

Dziękuje za odpowiedz

1 godzinę temu, riffo napisał:

Wszędzie są rozstawy rur ok 12cm, w garażu ok 25.

Czyli wyrzucam z rozdzielaczy pompy i regulatory,

W kotłowni daje sprzęgło oraz 2 pompy 60 z mieszaczami. 

Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?

 

foto08-copy.png

Pozostaje jeszcze dobór zaworów 3D o odpowiednim Kvs Dochodzi 2xMM100 +regulator pogodowy CW400+czujnik zewnętrzny+czujnik sprzęgła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

PEX32 powinien wydać.

Nie robisz takiego piętrowego dziwoląga, tylko do wyjścia ze sprzęgła podłączasz dwa mieszacze 

Coś w ten deseń 

Rozdzielacz mosiężny K.R.O.G. + sprzęgło hydrauliczne SHTc - Piec24 

 

Czyli cos takiego, pytanie jaka pompa i mieszacz?

pompa Grundfos ALPHA1L 25-60 czy Yonos PICO 25/1-6

Mieszacz kvs 16 czy 25?

IMG_7972.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.