Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bardzo Stara Instalacja Co I Kocioł Gazowy


zenek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Przeglądam grupę w poszukiwaniu schematu podłączenia bardzo starej instalacji CO na paliwo stałe z nowym kotłem na gaz. Z tego co widzę to większość schematów zakłada że do instalacji w układzie zamkniętym (kocioł gazowy) dołączany jest przez wymiennik kocioł na paliwo stałe.

W moim przypadku jest odwrotnie. Do starej instalacji chciałbym dołączyć piec gazowy.

Dom około 100 m2 piec nieznanej w kraju firmy (ale działa dobrze) grzejniki żeliwne rury wiek około 40 lat

 

Do tego chcę kupić piec Ariston Class FF (zamknięta komora spalania kocioł chcę powiesić w łazience)

plus wymiennik płytowy no i cały dodatkowy osprzęt pompa zawory itp.

Czy macie jakieś przemyślenia odnośnie takiego układu?

 

Główne założenie jest takie że ogrzewanie będzie się odbywało tak jak dotychczas kotłem węglowym natomiast gaz będzie używany sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ jest w zasadzie banalny kocioł łączysz z wymiennikiem (pompa i naczynie przeponowe jest w kotle), druga stronę wymiennika przez zawór zwrotny i pompę łączysz z obwodem grzejnikowym. Na czas pracy kotła gazowego trzeba jednak odciąć przepływ przez kocioł węglowy by nie tracić ciepła przez jego komin. Rozrysuj układ hydrauliczny obecnego kotła to się doradzi jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciach.....

Rozrysuj układ hydrauliczny obecnego kotła to się doradzi jak to zrobić.

To tak wygląda instalacja; kocioł, bojler, naczynie wzbiorcze

nie wiem czy to będzie widoczne bo rysunek drukowałem do PDF-a :angry:

To mój pierwszy eksperyment z wysyłaniem takiego pliku

po lewej stronie przyszły kocioł gazowy i wymiennik płytowy.

kotlownia2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to wygląda. Instalacja chodziła bez żadnych zaworów ani pompy. Czysta grawitacja.

Jeśli chodzi średncę rur wychodzących i wchodzących z pieca to teraz jest około 5 cm czyli jak dobrze rozumiem 1,3/4 do 2 cala. Dalej rura rozszerza się do 7 cm. (to efekt wymiany pieca kiedyś flansza z tą rurą dochodziła do samego pieca) Widać 30-40 lat temu tak się konstruowało. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Wygląda to fajnie jeszcze parę drobiazgów :angry:

1 Te zawory grawitacyjne to na przykład:

Zawory różnicowe Ecopower

2 Przekaźnik bezpotencjałowy to brzmi tajemniczo może masz jakieś typy? Jak nie to poszukam.

3 Na gałązce wymiennika to chyba trza pompkę wstawić bo sama grawitacja nie wystarczy?

 

Widzę że czeka mnie więcej rzeźbienia w rurach żeby wyprowadzić rurkę do naczynia wzbiorczego bezpośrednio poza zaworem grawitacyjnym.

Im dalej w las tym więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.