Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary napędzane grupą pompowa 12V


jurkus7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zaczerpnąć opinii na temat solarów napędzanych grupa pompowa 12V. Grupa ta zasilana miałaby być panelem fotowoltaicznym.

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem gdyż chciałem zrobić układ powiedzmy bezobsługowy. Do tego oczywiście sterownik na 12V tez zasilany z panela fotowoltaicznego.

Solary miały by być wykorzystywane do podgrzewania CWU.

Prosiłbym o opinie czy jest to wybór trafny, a może ktoś posiada takowe rozwiązanie, jak tak prosiłbym o opinie jak się sprawuje, ewentualne wady, zalety.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez akumulatora nie da rady. Reszt jest do zrobienia, tylko, czy się opłaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie miał dostępu do sieci energetycznej,takie rozwiązanie można stworzyć,w innym przypadku przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni grupa pompowa na 12v jest o 100zł droższa niż na 220V koszt nie wielki.

A czemu bez akumulatora nie bedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo JUrkus!

Cały miniony sezon pracowałem na podobnym układzie. Ponieważ miałem już układ 230V, wsadziłem w szereg pompkę na 12 V. Bez jakichkolwiek problemów, również bez akumulatora, panel skierowany tak jak solary. Jest słońce -grzeją solary -pracuje pompka 12V./Fotton/.  Należy założyć przed nią filtr również magnetyczny dla usunięcia ew. opiłków, bo może się tym szlamem zablokować pompka.

Założyłem tak, bo miałem kilka razy wyłączenie prądu, kilka godzin i powstał bałagan...

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz budować cały układ na 12V potrzebujesz stałego zasilania dla sterownika, faktycznie sama pompka może i mogła by pracować tylko na panelu fotowoltaicznym, jednak trzeba się upewnić, że produkcja prądu przez panel będzie odpowiadała zapotrzebowaniu pompy na prąd w czacie całego cyklu jej pracy.

W instalacji solarnej pompa załączana jest po osiągnięciu określonej temp. na kolektorze słonecznym, potem pompa pracuje ze stałą mocą, lub przy dobrym sterowniku jej obroty są zwiększane, lub zmniejszane zależnie od różnicy temp pomiędzy kolektorem, a bojlerem, z tego już widać, że zapotrzebowanie na energie elektryczną jest różne nie liniowe, dlatego trzeba zainstalować bufor elektryczny dla panela fotowoltaicznego w postaci akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W formie zabawy można zrobić zasilanie z panela FV ale ktoś liczył koszt prostego UPS-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak mój kolega w górach ma zrobione od ponad 12 lat.

Spore solary - odbiór ciepła / nadmiaru ciepła - oprócz bojlera nieduży basen.

Kolega pojechał na urlop a brakło prądu i oczywiście wywaliło glikol.

Więc zrobił - zakupił 2 panele mono po 24W/250W każdy( wtedy to były spore pieniądze)+ stary ups i teraz cały układ solarny leci na 230V z UPS-a,

Jak nie ma Słońca lub jest noc zasilanie solarów nie jest potrzebne, więc nawet aku nie ma.

dodatkowo ma zabezpieczenie kotłowni na drugim ups-ie, już z aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Więc zrobił - zakupił 2 panele mono po 24W/250W każdy( wtedy to były spore pieniądze)+ stary ups i teraz cały układ solarny leci na 230V z UPS-a,

Jak nie ma Słońca lub jest noc zasilanie solarów nie jest potrzebne, więc nawet aku nie ma.

Tego UPS-a ma bez aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farciarz, że mu to działa bez problemu, tylko po co tak komplikować można zrobić układ drain back, wtedy można użyć wody zamiast glikolu, a woda w kolektorach jest tylko wtedy gdy pracuje pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz @dorecho a jednak u kogoś działa taki układ, a masz do tego sterownik na 12V czy tylko pompka ?

 

7 godzin temu, sambor napisał:

Spore solary - odbiór ciepła / nadmiaru ciepła - oprócz bojlera nieduży basen.

 

Właśnie w tym sek że nie chce przewymiarować solarów tylko na styk żeby były albo nawet niedobór żeby miały.

Pytanie od razu lepiej nowe czy pchać się w używki?

Jakiej firmy się rozglądać panowie na solary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ryni napisał:

Farciarz, że mu to działa bez problemu, tylko po co tak komplikować można zrobić układ drain back, wtedy można użyć wody zamiast glikolu, a woda w kolektorach jest tylko wtedy gdy pracuje pompa.

Właśnie tak u mnie jest już 5lat czasem trzeba dolać wody ale mam akurat destylowana skropliny z rekupetatora 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie układ budowałeś sam, bo komercyjnych nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że gdzieś to widziałem, o ile się nie mylę z tamtego tematu zaczerpnąłem "lodołamacz", niestety układu drain back nie zrobię ma 6x meander.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano78 nie lecą ci smugi rdzy z tej konstrukcji nośnej ? Czy to tylko tymczasowa była do montażu ? 

Nieźle to wygląda ale to nie dla mnie za dużo solarow nie mam gdzie tego zmieścić. Ale projekt spoko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to inna bajka w takim razie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jurkus7 ile tej wody chcesz grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 litrów ma caly zbiornik ale pewnie ok 350L bedzie do grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do tego 4 kolektory płytowe w układzie harfa, mały dodatkowy "zbiornik drenażowy" za parę groszy i masz zabezpieczoną instalacje na wypadek utraty zasilania, przegrzania czy mrozu. Wszystko na wodzie, którą może sobie napościć z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a mógłbyś mi to mniej więcej przedstawić jak to trzeba zrobić bo tak za bardzo w temacie tym nie kumam, dlatego chce się tu poradzić też.

Tak wstępnie to czyli na wodę kolektory które by też w zimie działały bez obawy na rozsadzenie instalacji przez mróz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego tupu układ jest otwarty, woda w kolektorach jest tylko wtedy gdy pracuje pompa i ją tam po prostu wpycha, po wyłączeniu pompy woda spływa do dodatkowego zbiornika, który jest w domu i cała instalacja na zewnątrz jest sucha.

Schowek01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAA to takie buty, jest to już sprawdzone zapewne prze kolegę  @romano78  ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.