Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzanie prądem - bufor


Patryk93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Planuję inwestycję w najbliższej przyszłości, będzie to dom parterowy o powierzchni użytkowej około 110m2 załóżmy że będzie bardzo dobra izolacja, okna trójszybowe itp. Zastanawiam się nad źródłem ciepła i ostatnio natknąłem się na bufor ogrzewany samym prądem, wcześniej brałem pod uwagę pompę ciepła ale im więcej się o niej dowiadywałem tym mniej mi się podobało to rozwiązanie. Za buforem przekonuje mnie znikomy koszt w porównaniu z PC samej instalacji, wiem że zużycie energii będzie większe ale i tak różnica w samej inwestycji jest taka że wiele wiele lat będę mógł grzać "za darmo". Zastanawia mnie tylko czy dla ogrzewania samym prądem są jakieś ograniczenia od dostawcy? Z tego co się wstępnie dowiedziałem to na linii gdzie jest moja działka nie da się podobno dostarczyć dużo mocy niestety nie znam liczb, tak słyszałem od sąsiada a ja będę jeszcze za nim. Myślałem też o gazie ale działka znajduje się na terenie parku krajobrazowego, nie wiem czy to nie jest dyskwalifikujące. Jak sobie radzić i jak sądzę dotyczy to również PC kiedy jest jakaś awaria zasilania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego roku zmieniają się przepisy co do WT budynków i prawdopodobnie to zdecyduje jaki sposób ogrzewania będziesz mógł wybrać do nowego domu . Tu trochę na ten temat Dziś wchodzą w życie Warunki Techniczne 2021! » GLOBEnergia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 11.02.2021 o 10:24, szakallo napisał:

 Tylko płacić i płakać.

Prównam to do pelletu. Przy - 17st na zewnatrz kocioł na pelet też by swoje spalił na 110 m/2 i myślę, że w okolicach 25kg   na samo CO. Licząc średnio pellet po 800 zł to daje 20 zł przy spalonych 25 kg.  A tu sobie gość ogrzał za 17 zł. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że on ogrzewanie tylko podłogówką.

Szukam informacji jakie komu wyszło zużycie przy ogrzewaniu buforem instalacji mieszanej: Grzejniki + podłogówka z czego podłogówka u mnie to jedynie: sionek, kuchnia i łazienka. Reszta to grzejniki aluminiowe z termostatami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 18:35, Trener40 napisał:

Prównam to do pelletu. Przy - 17st na zewnatrz kocioł na pelet też by swoje spalił na 110 m/2 i myślę, że w okolicach 25kg   na samo CO. Licząc średnio pellet po 800 zł to daje 20 zł przy spalonych 25 kg.  A tu sobie gość ogrzał za 17 zł.

Tylko porównywanie różnych domów z różnymi systemami nie ma najmniejszego sensu.

Z chęcią zobaczyłbym testy na takich samych domach z takim samym zyskiem wewnętrznym w takim samym miejscu na mapie powiedzmy w ujęciu miesięcznym, wtedy można porównywać koszty.

W mnie w domu z dobrze usytuowanymi pomieszczeniami 110m2 za cały poprzedni rok zapłaciłem za gaz ~1400zł razem z cwu i nie mam jeszcze wszystkiego docieplonego.

Przepalając sobie w kominku z raz na 4-5dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam podobny dylemat. Planuję mały domek parterowy 9,5 x 10m. Na poddaszu będą jeszcze 2 pokoje ale to za dobrych kilka lat. Trzeba to będzie ogrzać. Zastanawiam się pomiędzy gazem a buforem C.O. i grzaniem grzałką w 2 taryfie. Nie znam na chwilę obecną zapotrzebowania na ciepło tego budynku.
Fakty:
1. Gaz jest na działce w odl. ok 30m od budynku.
2. Dom zlokalizowany będzie w okolicach Nowego Sącza, więc zimy są prawdziwsze.
3. Planowałem zrobić instalację CO samodzielnie tradycyjnie na grzejnikach, taki wybór również ze względu na możliwość ogrzania dłoni, mokrych rzeczy itp.
4. Kotłownia ma wymiary 150 x 250
5. Warunki wystawione na 16kW


Jak to widzicie? Czy można teraz oszacować na ile grzanie w ten sposób prądem w 2 taryfie będzie droższe? Liczę się z każdym groszem, dom też planowany jest tak aby jak najtaniej i najszybciej w nim zamieszkać. Jeśli chodzi o gaz to wiadomo koszt startu będzie większy:
- droższy projekt
- przyłącz - gazownia
- wprowadzenie do budynku
- instalacja kotła
- przeglądy
Niczego tutaj nie zrobię samodzielnie w przeciwieństwie do instalacji bufora, grzałki i podłączenie do CO co zrobię we własnym zakresie. Minusem jest konieczność przygotowania CWU również prądem w 2 taryfie. Na ile problematyczne byłoby odebranie budynku w nadzorze w którym zaplanowana była kotłownia gazowa a wykonałbym ogrzewanie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rozwiąże Wasze dylematy. U znajomego jest "bufor" 80 litrów i grzałka 3 kW. Do tego podłogówka na 80 m2. Drugi sezon za nim, a maksymalny pobór prądu był w najmroźniejsze dni i wynosił 39 kWh/d. Cała instalacja miała służyć tylko do podgrzania podłogi, a głównym źródłem ciepła miał być kominek z DGP. Życie to zweryfikowało i kominek nie jest odpalany jak wcześniej. Grzeje tylko podłogówka. Opłaty za prąd za cały rok wyszły około 3900 PLN. Wcześniej za prąd płacił 1800 PLN + za drzewo do kominka 1600 PLN. Łatwo policzyć. Rezygnacja z kominka na rzecz podłogówki kosztuje Go co roku 600 PLN. Z tym że to wszystko jest w taryfie G11. W tym roku wstawiamy większy bufor, do tego taryfa G12w i różnica powinna się zatrzeć. Do tego PV 10 kW zakłada. Rachunki za prąd powinny oscylować w granicach 200 PLN na rok.

U mnie będzie podobnie. Zakładam bufor grzany grzałkami, tylko że mam 127 m2. Za gaz płacę coraz więcej, więc decyzja zapadła. Ja będę to miał trochę inaczej rozwiązane. Jedna grzałka 2kW z PV offgrid, która będzie grzała bufor na max. (90 stopni) na potrzeby CWU. Będzie to oczywiście okres letni i przejściowy. Jak zacznie brakować energii w buforze, to włączy się grzałka 3x2 kW. Nie będzie się włączała cała grzałka, tylko jedna część. Nad wszystkim będzie czuwała automatyka, tak aby wykorzystać w 100% energię z PV 3,6 kW które są podłączone do Taurona. Jak tego zabraknie, to grzałka będzie się włączała w taniej taryfie G12w. Wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. U mnie wynosi 67 kWh/m2/rok przy temperaturze pomieszczeń 21 stopni. Z tym że na chwilę obecną temperatura która nam odpowiada to 19 stopni.

Teraz kilka słów dlaczego za gaz płacę coraz więcej. Miałem u góry grzejniki, a teraz mam podłogówką na całym domu. Nie ma żadnej drabinki w łazience i żadnego grzejnika. Do tego kocioł gazowy 24 kW. W ustawieniach ograniczyłem moc do 18 kW. Niestety w dalszym ciągu jest to za dużo i piec nie pracuje prawidłowo. Co chwilę ma przerwy w pracy. Temperatury nie jestem już w stanie niższej ustawić, bo wtedy piec w ogóle się nie odpala. Piece kondensacyjne są najbardziej ekonomiczne jak pracują cały czas. To jest pierwsza przyczyna wyższych rachunków. Druga rzecz to cena gazu i abonamenty które poszły w górę. Na początku nie będę rezygnował z gazu ( tak w razie czego) i policzyłem sobie sam abonament jaki zapłacę. Wyszło około 450 PLN za rok. To jest jeden miesiąc grzania grzałką bufora w sezonie zimowym.

Reasumując. Do tej pory koszty gazu i prądu wynosiły około 4900 PLN na rok. Po założeni PV 3,6 kW koszty prądu spadną do wysokości abonamentu, czyli około 200 PLN na rok. Instalacja PV zwróci się po pięciu latach. Jak zrezygnuję z gazu, to kosztu za prąd wzrosną do około 1500 PLN na rok, ale znikną koszty za gaz około 3000 PLN na rok. I znowu rachunek jest prosty. Do przodu jestem około 3400 PLN na rok. Zwrot kosztów po trzech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 29.05.2021 o 21:04, mateo1995 napisał:

Mam podobny dylemat. Planuję mały domek parterowy 9,5 x 10m. Na poddaszu będą jeszcze 2 pokoje ale to za dobrych kilka lat. Trzeba to będzie ogrzać. Zastanawiam się pomiędzy gazem a buforem C.O. i grzaniem grzałką w 2 taryfie. Nie znam na chwilę obecną zapotrzebowania na ciepło tego budynku.
Fakty:
1. Gaz jest na działce w odl. ok 30m od budynku.
2. Dom zlokalizowany będzie w okolicach Nowego Sącza, więc zimy są prawdziwsze.
3. Planowałem zrobić instalację CO samodzielnie tradycyjnie na grzejnikach, taki wybór również ze względu na możliwość ogrzania dłoni, mokrych rzeczy itp.
4. Kotłownia ma wymiary 150 x 250
5. Warunki wystawione na 16kW


Jak to widzicie? Czy można teraz oszacować na ile grzanie w ten sposób prądem w 2 taryfie będzie droższe? Liczę się z każdym groszem, dom też planowany jest tak aby jak najtaniej i najszybciej w nim zamieszkać. Jeśli chodzi o gaz to wiadomo koszt startu będzie większy:
- droższy projekt
- przyłącz - gazownia
- wprowadzenie do budynku
- instalacja kotła
- przeglądy
Niczego tutaj nie zrobię samodzielnie w przeciwieństwie do instalacji bufora, grzałki i podłączenie do CO co zrobię we własnym zakresie. Minusem jest konieczność przygotowania CWU również prądem w 2 taryfie. Na ile problematyczne byłoby odebranie budynku w nadzorze w którym zaplanowana była kotłownia gazowa a wykonałbym ogrzewanie elektryczne.

Nie popełniaj błędu i nie pakuj się w kaloryfery , z mety zakładaj podłogówkę bo kosztowo wychodzi to tak samo a efekty są duuużo lepsze pod każdym względem , co do suszenia czegokolwiek to wierz mi lepszej suszarki nie ma niż podłogówka mimo mizernej temperatury suszy nieziemsko , u mnie zasilanie podłogówki to od 25 do maxa 32 stopnie ale to już musi być minus 20 stopni na placu bo w 80 proc czasu zasilanie podłogi to 28 stopni  , kaloryferami zamkniej sobie drogę na kiedyś np pompy ciepła czy gazu bo tylko one są w miarę oszczędne przy podłogówce ,kaloryfery zjadają sporo więcej energi na to samo tzn muszą mieć wyższą temp a to kosztuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grzanie prądem będzie tańsze niż gazem ? Na 100% nie.

Kwestia jest w tym, czy będzie instalacja PV czy nie. Żeby grzać prądem, to musisz bardzo dobrze ocieplić dom. Na izolacji nie oszczędzaj. Jak zrobisz dobrą izolację i zapłacisz za nią więcej o 3000 PLN, to zwróci Ci się po dwóch latach, a może być tak, że po roku.

Warunki klimatyczne masz o wiele gorsze niż ja mam u siebie. Znowu wraca temat izolacji. Słaba izolacja, to podłogówka może nie dać rady nagrzać domu. Dobra izolacja = podłogówka na całej powierzchni, bez grzejników. Grzanie prądem bufora i przekazywanie energii na grzejniki może wiązać się z kosztami.

Woda użytkowa to kilka rozwiązań. Podgrzewacz przepływowy. Bojler. Bufor z wężownicą CWU. Ja wybrałem to ostatnie. Ale bufor w lecie będzie zasilany PV offgrid. Powinno starczyć również na okresy przejściowe. Można też zamiast instalacji PV offgrid, założyć solary. Tutaj nie ma co dyskutować, solary są bardziej wydajne od PV offgrid, ale mogę się przegrzewać w lecie. Chyba że założysz mniejszej mocy, a braki nadrobisz grzałką. I kółko się zamyka.?

Koszt instalacji PV offgrid i Solarów jest podobny i wynosi około 5000 PLN

Koszt pieca kondensacyjnego to około 6000 PLN (najtańsza wersja dobrej klasy). Pamiętaj o abonamencie za gaz, który zjada co roku 450 PLN i nie ma z tego grama energii. Do tego coroczny przegląd po 350 PLN (tyle ja płacę, nie wiem jak z cenami w NS za przeglądy), do tego kominiarz co pięć lat (około 100PLN). Przeglądy i kominiarza można oczywiście ominąć. Przegląd można zrobić samemu, ale zrobić trzeba, bo jak nie wyczyścisz pieca, to rachunek będzie szedł do góry. Przetestowane w praktyce. ? 

I to by było na tyle. Masz chyba teraz więcej pytań niż odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ogrzewanie klimatyzacją? Dwie jednostki wewnętrzne do salonu i sypialni + grzejniki elektryczne do małego pokoju i łazienki. Góra kiedyś za te 6 lat to PV i maty albo kable. Jakby dobrze zaizolować budynek? 20cm styro? Nie mam jeszcze projektu i zapotrzebowania ale to też trochę z przymrużeniem trzeba by traktować. Szybka, samodzielna instalacja. Tylku tu znów większy koszt grzania wody bo 2 taryfa z klimatyzacją to kiepski pomysł. Myśląc o adaptacji poddasza w przyszłości tak czy inaczej będzie trzeba poddasze ogrzewać matami/kablami a kocioł dostosować na potrzeby parteru bo przewymiarowując kocioł teraz też narażam się na większe koszty.

W sumie teraz to chyba właśnie mam wybór gaz vs klimatyzacja vs PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie aby wyprowadzić instalacje pod rozdzielacz ? Jak już wiesz że będzie adaptacja, to wydatek znikomy w porównaniu do całej reszty. Co do grzejników elektrycznych, to nie wiem czy to dobry pomysł. Jak mały pokój, to podejrzewam że małe dziecko. Grzejniki elektryczne są małe i mocno się nagrzewają. To co klima zaoszczędzi, to grzejnik zeżre. Klimatyzację musisz co roku czyścić. Jak już będzie, to na 100% będziesz jej używał też w lato. Bez czyszczenia będą bakterie.

Myślę że jeszcze długa droga przed tobą zanim wybierzesz źródło ciepła. Musisz mieć 100% w jaki sposób chcesz rozprowadzić to ciepło po domu. Zastanów się jeszcze nad rekuperacją. Jak nie masz potrzeby otwierania okien, to się sprawdzi. U mnie to nie wchodzi w rachubę, bo zawsze mam uchylone okna, nawet w mrozy po 25 st.

Jak połączysz te wszystkie systemy, to wyjdzie z tego coś fajnego i taniego w eksploatacji. Jesteś na etapie budowy, nie przegap tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ktoś w ogóle ogrzewa w ten sposób? Na internecie można znaleźć filmiki i grzanie w ten sposób w taryfie G12 bądź g12w czy to ma sens takie coś czy lepiej odpuścić temat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam w ten sposób. Zrezygnowałem z gazu i jest to mój pierwszy sezon.

Od początku września nabiło 2300 kWh.

Mam trochę za mały bufor, bo tylko 160 litrów. Jak nie ma słońca w ciągu dnia, to w drogiej taryfie się włączają grzałki.

Na dole bufora ma grzałkę 2 kW, która jest podłączona bezpośrednio pod PV.

W połowie bufora jest grzałka 3x2 kW. Jest podłączona do sieci energetycznej. Za kilka dni wykorzystam zgromadzoną energię w chmurze. Instalacja PV nie była przewidziana do ogrzewania elektrycznego, dlatego będę musiał dołożyć kilka kW paneli. W tej chwili mam 3,65 kW na dachu podłączone do sieci i 2,65 kW na potrzeby grzałki w buforze. Jak dla mnie to instalacja się sprawdza, choć wiem że rachunek za prąd zapłacę. A ile zapłacę, to się okaże w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Sezon za mną. Koszty mnie trochę zniesmaczyły. Marzyłem o niższych kosztach.

Ale do rzeczy.

To był pierwszy sezon. W założeniu miałem sprawdzić jakie będą koszty maksymalne. Temperatura w pomieszczeniach nastawiona tak, aby się w ogóle nie wyłączało ogrzewanie. Temperaturę regulowałem oknem (wiem, to bez sensu). 

Kosztowo wyszło tak samo jak grzanie gazem, z tym że do 06/2022 mam cenę gazu 0,095 za kWh (dziewięć i pół grosza)

Licznik energii na buforze pokazał ponad 11000 kWh. W związku z tym że bufor mam za mały to około 20% poszło w drogiej taryfie. Z drugiej strony, to nie grzałem bufora na maxa, tylko do 50 st.C. To był ewidentny błąd z mojej strony. Na następny sezon będę grzał już ekonomiczni, to będzie porównanie.

Reasumując.

Jakbym grzał, tak jak w tym roku, czyli całkowicie nieekonomicznie, to koszty będą takie same jak na gazie za 9,5 gr.

Z tym że gaz teraz będę miał po 21,5 gr. Samo przejście na "nie ekonomiczny" prąd i nie ekonomiczne grzanie w przyszłym sezonie zostawi u mnie w kieszeni około 2000 PLN. Jak będę grzał ekonomicznie, to jeszcze trochę wpadnie.

Takie info dodatkowe.

Nie montujcie PV pionowo (90 st). Ładnie wygląda, ale mało prądu daje

70 st miesiąc 11, 12 i 1

60 st miesiąc 02

50 st miesiąc 03

40 st miesiąc 09

30 st miesiąc 04 i 08

20 st miesiąc 05 i 07

10 st miesiąc 06

 

Azymut 15 90 80 70 60 50 40 30 20 10
styczeń       113,66       119,10       121,47       120,72       116,83       109,84         99,80         86,82         71,12
luty       128,91       138,25       144,21       146,69       145,63       141,02       132,91       121,39       106,62
marzec       185,76       206,32       221,59       231,61       236,24       235,39       229,10       217,46       200,73
kwiecień       203,84       236,73       264,23       285,00       299,30       306,78       307,51       301,89       289,86
maj       171,16       207,45       240,29       267,42       288,97       304,20       313,91       317,57       315,11
czerwiec       160,12       200,23       234,92       265,92       290,93       309,77       323,20       330,34       331,66
lipiec       176,38       218,98       255,60       287,19       312,47       331,04       343,08       348,82       347,67
sierpień       198,06       234,14       265,18       289,81       307,87       319,08       323,15       320,99       312,18
wrzesień       199,29       224,47       243,63       256,89       264,04       265,00       259,76       248,63       231,75
październik       182,29       196,76       206,21       210,53       209,67       203,64       192,50       176,39       155,51
listopad       123,13       129,70       132,95       132,83       129,32       122,45       112,27         98,89         82,46
grudzień       107,59       111,83       113,10       111,36       106,63         98,94         88,37         75,04         59,20

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.