Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc kotła do ogrzewania budynku


Michał91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów. 

Od dłuższego czasu borykam się z wyborem mocy kotła do mojego nowo budowanego budynku... 

Kilka informacji o domku:

Powierzchnia całkowita:177 m2 (37 m2 to garaz i kotłownia, a w garażu będę utrzymywał jakieś 18 stopni)

Powierzchnia podłóg: 206 m2

Ocieplenie budynku: ściany pustak + 15 cm styro, poddasze 25 cm wełny, okna 3 szybowe

Wszędzie ogrzewanie podłogowe plus dwa grzejniki drabinki łazienka.

Cwu ogrzewana z pieca 150l (połowa zbiornika 300l)

Proszę o info jakiej mocy piec wybrać... Hydraulik radzi 24 kW, cieplowłasciwe 15 kW, sprzedawcy różnie:) jedni 24 kw, drudzy 15 kW

Link do strony cieplowłasciwe:

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a5p0

Piec jaki już zamówiłem to Biadała ekopel 15 kW, ale jeszcze się borykam, czy nie zmienić zamówienia na ekopel 24 kW, stąd moje pytanie do doświadczonych w tych sprawach.

 

Dziękuję ślicznie za pomoc

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku patrz na moc kotła minimalną, bo ona będzie tu robić robotę. Bierz coś co moduluje od jakichś 3KW bo jeśli nie zamontujesz bufora, zrobisz to na sprzęgle to pompa na stałe a kocioł będzie działał przez większość dnia. Z 24KW będziesz miał problem bo to startuje od 8KW czyli tyle ile będziesz potrzebował przy -20*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na fakt , że to 15kW będzie potrzebne w sytuacji kiedy na zewnątrz będą mrozy -18 i jednocześnie z ogrzewaniem będziesz grzał CWU , grzanie wody to najczęściej dwa no może trzy cykle na dobę, więc przez większość czasu nawet przy tych -18* będziesz potrzebował około 10kW . Co będzie jak temperatury nie będą tak niskie ? A no będziesz potrzebował max 10kW razem z wodą .

Jak sobie zafundujesz kocioł 24kW jak radzi ten "mądry' hydraulik , to przy bardzo dużych mrozach tek kocioł będzie pracował może z 60% mocy i będzie ok , ale jak nie będzie dużych mrozów to na jakiej mocy będzie pracował ten duży kocioł ? Bardzo nisko . a być może że nie da rady tak nisko zejść i będzie się przegrzewał. Praca na niskiej mocy to zawsze zasyfiony wymiennik i bardzo kiepska sprawność. Co wtedy robić ? A no na forum gdzie doradzą - BUFOR 800 - 1000 l  musisz dokładać :))

Oczywiście jak masz miejsce i parę tyś do wydania to możesz dokładać bufor i wtedy taki moloch 24kW będzie miał na co pracować  nawet z pełną mocą.

Ale zamiast już dziś szukać miejsca na ten bufor , zostań przy tych 15kW

PS kolega @eliks mnie uprzedził, ale napisał mniej więcej to  samo tylko innymi słowami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, eliks napisał:

W twoim przypadku patrz na moc kotła minimalną, bo ona będzie tu robić robotę. Bierz coś co moduluje od jakichś 3KW bo jeśli nie zamontujesz bufora, zrobisz to na sprzęgle to pompa na stałe a kocioł będzie działał przez większość dnia. Z 24KW będziesz miał problem bo to startuje od 8KW czyli tyle ile będziesz potrzebował przy -20*.

Dziękuję bardzo za jasne przedstawienie sprawy i poświęcony czas. Właśnie piec 15 kW startuje od 3 kW, a 24 kW startuje od 6 kW. Czyli 15 będzie odpowiedni:)

9 minut temu, besix napisał:

Zwróć uwagę na fakt , że to 15kW będzie potrzebne w sytuacji kiedy na zewnątrz będą mrozy -18 i jednocześnie z ogrzewaniem będziesz grzał CWU , grzanie wody to najczęściej dwa no może trzy cykle na dobę, więc przez większość czasu nawet przy tych -18* będziesz potrzebował około 10kW . Co będzie jak temperatury nie będą tak niskie ? A no będziesz potrzebował max 10kW razem z wodą .

Jak sobie zafundujesz kocioł 24kW jak radzi ten "mądry' hydraulik , to przy bardzo dużych mrozach tek kocioł będzie pracował może z 60% mocy i będzie ok , ale jak nie będzie dużych mrozów to na jakiej mocy będzie pracował ten duży kocioł ? Bardzo nisko . a być może że nie da rady tak nisko zejść i będzie się przegrzewał. Praca na niskiej mocy to zawsze zasyfiony wymiennik i bardzo kiepska sprawność. Co wtedy robić ? A no na forum gdzie doradzą - BUFOR 800 - 1000 l  musisz dokładać :))

Oczywiście jak masz miejsce i parę tyś do wydania to możesz dokładać bufor i wtedy taki moloch 24kW będzie miał na co pracować  nawet z pełną mocą.

Ale zamiast już dziś szukać miejsca na ten bufor , zostań przy tych 15kW

PS kolega @eliks mnie uprzedził, ale napisał mniej więcej to  samo tylko innymi słowami

Dziękuję za pomoc:) teraz to już nie mam wątpliwości. Jak zbuduję już kotłownie to opiszę pięknie na forum na własnym przykładzie, aby nie przewymiarowywac pieca dla potomnych takich jak ja ? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, eliks napisał:

Ty chcesz kupić coś takiego?

Bez-nazwy-1_0004_DSC_0989-—-xx-1.jpg

Tak myślałem o takim piecu ze względu na to żeby nie uzależniać się od jednego rodzaju opału. Wiem, że firma z Pleszewa..., Chciałbym kupić jakiś markowy typu np. Defro, Galmet, ale nie mają w swojej ofercie pieca z certyfikatem ecodesign, a jednocześnie w razie draki ekogroszek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz tam gdzie serwis lepszy bo tutaj Technix ma chyba lepsze opinie. O ofertę zapytaj @Pieklorz, może będziesz miał taniej.

Wydaje mi się że ten kociołek stratuje od 5KW a nie od 3, ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tegoroczne mrozy Laguna pracowała u mnie na jakieś 7kW, chata 140m²  średnio docieplona, okna też "niezaciekawe", w domu 22,5°C. Myślę, że u Ciebie 15kW to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 180m². Kocioł16kW RTB i w te duże mrozy przy  -24 rzadko pracował powyżej 40%. Ociepleniem też nie grzeszę. Stara chatka z 1973 roku. Posłuchaj chłopaków. Mi też wydawało się że 16 kW na 180m², przy -24 to kociołek musi pracować na 100%. A realia pokazują że 10kW prawdopodobnie by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jaką temp. W pomieszczeniach ok. 23°C, natomiast jeżeli chodzi o temp. medium to jest ona zmienna i zależy jaka temp. Jest na zewnątrz. Teraz np.  u mnie jest  -1.6°C na grzejniki mam 46°C, ogrzewanie podłogowe to 33.7°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten czujnik ma aż takie duże znaczenie? Mam zawory termostatyczne na każdym grzejniku Wszystkie ustawione na około 3.5. niektóre nie grzeją bo temp od podłogówki wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 Nie chce zakładać osobnego tematu odnośnie doboru mocy. Przymierzam się do wymiana pieca na peleciaka i mam pytanie, czy laguna p18 to dobry wybór dla mnie, czy może szukać czegoś innego, bądź mniejszego, bądź z buforem...Mała kotłownia miejsce na piec max 80cm szerokości. Ważna bezawaryjność, mały zasobnik może być.

Dom parterowy 150m2 całkowitej (130 do ogrzania), grzejniki + 10m2 podłogówki, ściana bk24+12styro, strop drewniany 30cm wełny, rekuperacja, okna 2 szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lagunę 18 możesz "ograniczyć" mocowo do 12 kW, kwestia zmiany softu. 18 i 12 to ten sam kocioł, różnią się tylko softem. Laguna moduluje od 3 kW więc jak najbardziej będzie OK. U mnie pracuje na 140m².

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To teraz muszę szukać dobrego instalatora w Łódzkiem. Wymiana planowana na koniec roku ale to się pewnie trzeba już rozglądać. Radik81 mamy bardzo podobne domy do grzania, powiedz jak się Tobie Laguna sprawdziła, ile razy się włącza na dzień i ile jeśli można wiedzieć spalasz pelletu i czy musi być jakiś extra dobry. Zmiana softu musi być przez serwis, zastanawiam się jak to z gwarancją później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktuj się z @Puławiak, polecam super fachowiec, działa w całej PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał91

Zobacz jeszcze taki, ma pionowe kanały i półautomatyczne czyszczenie wymiennika za pomocą dwóch dźwigni.

Moc 15kW znamionowa, norma mówi o badaniu na 30 i 100% , kotły o mocy 15kW są badane na ok 4,2 do 4,6kW na dole. Możesz jednak przyjąć, że kocioł będzie modulować w dobry sposób od 3kW.

Zbadany na pellet, na tym palniku można jednak zejść do palenia ekogroszkiem.

received_691017425137899.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 08:44, somsiad napisał:

Witam!

 Nie chce zakładać osobnego tematu odnośnie doboru mocy. Przymierzam się do wymiana pieca na peleciaka i mam pytanie, czy laguna p18 to dobry wybór dla mnie, czy może szukać czegoś innego, bądź mniejszego, bądź z buforem...Mała kotłownia miejsce na piec max 80cm szerokości. Ważna bezawaryjność, mały zasobnik może być.

Dom parterowy 150m2 całkowitej (130 do ogrzania), grzejniki + 10m2 podłogówki, ściana bk24+12styro, strop drewniany 30cm wełny, rekuperacja, okna 2 szyby.

Ja mam dom 180m² kupiłem kociołek RTB Fenix 16kW. I chyba za duży.w duże mrozy (-24°C) czasem dochodzi do 50% mocy. Dom mam słabo zaizolowany. Piwnica nie ocieplona dom wybudowany w 1973. Styropian 10cm zwykły. Okna dwu szybowe. Strych zaadaptowany docieplony wełną brak rekuperacji. Co do modulacji to za bardzo się nie znam. Mój kociołek moduluje do 2.5kW. 

Więc u Ciebie(gdybym miał kupować jeszcze raz) to max 10kW. laguna dobry wybór. Szkoda że miejsce masz ograniczone. Nie widziałem Twojej kotłowni. Rozważ jeszcze możliwość postawienia zbiornika np. za ścianą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł który moduluje od 2,5KW nie jest za duży! A to że Ci działa na 50% to też zasługa algorytmu sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.