Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powrót Cwu przez zawor 4D


Eltomaso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

No wiec tak jak w temacie.

Posiadam piec peletowy. W systemie mam 2 obwody CO (grzejnikowy i podłogowy), oraz obwód CWU.

Zasilanie Cwu ma podłączenie bezposrednio z pieca. Dodatkowo zamontowana jest pompa wody.

Zasilanie podłogówki również wpięte jest przed Zaworem 4D. Mieszaniem steruje moduł Afriso BTU z zaworem termostatycznym.

Zasilanie grzejników natomiast poprowadzone jest przez zawor 4D,  z siłownikiem. Tutaj tez pompa zamontowana jest za zaworem.

Z kolei powroty od wszystkich 3 obwodów schodzą się w jednym punkcie... przed zaworem 4D.

Temperatura kotła jest stała 60’. Temperatura za zaworem steruje czujnik zewnętrzny (pogodowka), czyli jest to również temperatura zasilania grzejników.

I teraz temat jest taki ze nie dogrzewa mi CWU. Piec osiąga temperaturę zadana i przechodzi w podtrzymanie, zawor 4d również osiąga tem zadana. W tej chwili kąt otwarcia to 20%. A temp. wody w bojlerze ani drgnie. Jak ustawie priorytet cwu, to razem z zatrzymaniem pomp, zamyka zawor 4D i wody dalej nie grzeje, bo odcina powrót. Jedynie kiedy dosłownie na 2-3 minutę przełączę piec z trybu auto na manualny, zatrzymam pompy co, a włączę cwu to zaczyna grzać boiler. I wystarczy jeżeli temperatura podskoczy o te pół stopnia i znów przełączę w tryb automatyczny,  to później woda już normalnie się nagrzewa. Temperatura rośnie mimo, ze wróciłem do trybu auto, tak jak było na poczatku.

czy coś jest skopane w instalacji? Powrót cwu powinien być wpięty z pominięciem 4D? A może pompy co1 (grzejników) i cwu powinny chodzić na innych biegach? W tej chwili obie ustawione są na 3. Czytałem tez gdzieś coś o czujniku powrotu... ze niby go dać nie przy piecu, ale na powrót przed zawor 4D.
Poki co chce to opanować bez przeróbek instalacji, jeżeli jest taka możliwość. Czyli powiedzmy zmieniając bieg pompy albo ten czujnik przełożyć.

Boje się tez co będzie w lecie, kiedy będę chciał podgrzać piecem tylko boiler. Bo w trybie lato sterownika. Czy zamknie zawor mieszający razem z pompami CO. I wtedy znów nie będzie obiegu. Z kolei jeśli nie zamknie to częsc wody powrotnej z cwu może się cofać na grzejniki i podłogówkę, bo przecież wszystkie powroty są spięte w jedna rurę.

Jakies pomysły?

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 13:46, Eltomaso napisał:

Zasilanie podłogówki również wpięte jest przed Zaworem 4D.

Albo zasilanie też trzeba przenieś za 4d ale przed pompę  CO  lub powrót podłogówki prosto na powrót kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.