Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka, grzejniki, kocioł gazowy i zasypowy, jak to zrobic najprościej


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałem zrobić tak jak na schemacie nr 1, ale teraz przyszedł pomysł żeby na parterze zrobić nowe wylewki i przy okazji położyć podłogówkę.Piec zasypowy będzie używany tylko awaryjnie, naczynie przelewowe chce żeby było w kotłowni. Czy układ z podłogówką można zrobić jakoś prościej, czy jednak musi być sprzęgło jak na schemacie nr 2. Dzięki za porady.

 

kotłownia(2).jpg

schemat-kociol-na-paliwo-stale-z-kotlem-gazowym-z-wymiennikiem-ciepla.jpg.0ebaf2560f51e4bb5f983d2fb4e8fe23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety musi wyglądać. Sprawę byś sobie uprościł, gdybyś miał kocioł węglowy do układu zamkniętego.

Jeśli kotłem wiodącym będzie gazowy, to zasobnik CWU wykorzystany będzie w połowie. Opcjonalnie można zamiast dwóch wężownic zrobić jedną i dać zawór 3D przełączający, który wysterowany będzie sygnałem pompy obiegu wtórnego wymiennika. Wtedy zawsze grzejesz cały zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie naczynia wyrownawczego. Czy ono na 100% moze byc w kotłowni w takim układzie jak na schemacie, nawet jak mam grzejniki powyzej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest dobrze. Ono zabezpiecza tylko kocioł i wystarczy jak spód naczynia będzie wyżej od rury biegnącej do wymiennika o minimum 30 cm.  Im wyżej tym lepiej, więc zamontuj pod sufitem pomieszczenia, w którym stoi kocioł. Wysokość montażu grzejników nie ma znaczenia, bo to odrębny obieg rozdzielony wymiennikiem od kotła. Te obiegi się nie mieszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) a nie mozna wlaczyc podlogowek do ukladu, wykorzystujac tylko rozdzielacz z mieszaczem? Pomijamy wtedy sprzeglo. 

2) czy mozna tak, ze gdy pale w piecu zasypowym odcina mi podlogowke i grzeje tylko grzejniki? 

Musze sie na cos zdecydowac im wiecej czytam tym mniej wiem, dzieki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol bedzie prawdopodobnie jakis junkers/bosch, obecnie grzeje tylko zasypowym. Powierzchnia 80 m2 parter, 90 m2 pietro. Na pietrze beda grzejniki, na parterze glownie podlogowka i grzejniki. Piec weglawy zostanie awaryjnie zeby przepalic od czasu do czasu jak bedzie mroz. Zalozenie jest ze glownie uzywany bedzie gaz. 

Dla pieca gazowego pewnie wystarczyla by wbudowana pompa na podlogowke i grzejniki. Tylko jak zabezpieczyc podlogowke gdy bedzie sie palic zasypowym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze któryś z tych ukladow bedzie lepszy? 

post-11375-1286892117 (1).jpg

4848034400_1394213438.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 20:53, sambor napisał:

To ja się spytam po co ci to sprzęgło?

Spróbuj to rozrysować bez sprzęgła.

 

Rozrysowałem bez sprzęgła. Czy jest to poprawny układ, czy coś brakuje? Jaka jest różnica od układu ze sprzęgłem?

kotłownia2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sambor napisał:

Trochę zmieniłem miejsca montażu zaw zwrotnych i dodałem 2 zawory regulujące przepływy na obiegach grzewczych

Są elektroniczne to się dostosują, chyba że będą to chinole po 200 zeta/ sztukę

 

Dzięki. Dobre pompy to Grundfos, LFP, Weberman, czy jakaś inna? Zawór 3d może być Afriso ATM czy lepszy ARV z siłownikiem ? Co do zaworów regulujących nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weberman to skośnooka chała ze stajni ferro, daruj sobie.

Poszukaj wilo, a z tańszych to Halm albo DAB, omijaj ostatnie grundfosy coś się popsuły.

Zaw 3-D najlepiej z silownikiem i trzeba dobrać automatykę sterującą tym siłownikem w funkcji pogody, ale tu pytanie jaki kocioł gazowy?

zawory regulujące to coś takiego  https://allegro.pl/oferta/zawor-grzybkowy-mosiezny-przelotowy-3-4-cala-zasuw-8215641979?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+akcesoria,+klimatyzacja+i+wentylacja,+kuchnia+oraz+pozostałe&gclid=CjwKCAiAu8SABhAxEiwAsodSZLxrzioTLZzMrhsqFdQTWr3MVEoNnYGZTmlQ0e7jjQmbAvzEDIEo7BoC8KwQAvD_BwE

tylko trzeba je dobrać wg średnicy rur na które je wstawisz,

Podobnie trzeba dobrać zaw 3-D - zależnie jak duża jest ta podłogówka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile przy pracy instalacji z kotłem na paliwo stałe można dać mocniejsza pompę po stronie wtórnej wymiennika płytowego i niech pracuje na zdrowie ale co będzie w przypadku kotła gazowego w którym pompa nie ma zazwyczaj dużej wydajności i wiadomo w takiej sytuacji wstawiamy SH Czyżby zamontowanie dwóch zaworów grzybowych sprawiło ze instalacja będzie poprawnie funkcjonować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od wielkości instalacji a sprzęgło wstawiamy wtedy kiedy jest taka potrzeba a nie zawsze.

Pompa w kotle gazowym ma wydajność na poziomie 1m3/h lub lepiej i wszystko zależy od regulacji i instalacji .

W temacie o sprzęgłach ( był taki) podawałem zasady kiedy się daje sprzęgło a kiedy nie - bodaj materiały immergasa.

Tak naprawdę to wystarczy 1 zaw regulacyjny na obiegu podłogówki a resztę załatwia pompa z kotła i regulacja hydrauliczna grzejników.

Nie widzę potrzeby dawania mocniejszej pompy na obiegu wtórnym wymiennika - daje się taką jak trzeba, aby taka instalacja miała sens trzeba tak dobrać pompę wymiennika aby miała podobną charakterystykę jak pompa w kotle.

Wiem , że to dla większości trudne , ale daje się to wykonać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zawór zwrotny przy kotle gazowy jest zbędny, gorąca woda z wymiennika nie będzie dochodzić do kotła, chyba że źle rozumuje?

Czyli w moim przypadku przy opisanej wcześniej wielkości instalacji, tego sprzęgła nie potrzebuje. Interesuje mnie jakie są plusy pominięcia sprzęgła omijając względy finansowe? Bo teraz każdy wszędzie wciska sprzęgło, bo kocioł gazowy to potrzeba itd. Niepotrzebne zastosowanie źle wpływa na instalację.

Chciałbym to ogarnąć w miarę, bo przyjdzie instalator i powie że on by dał sprzęgło.

2 godziny temu, sambor napisał:

 trzeba tak dobrać pompę wymiennika aby miała podobną charakterystykę jak pompa w kotle.

To po stronie wtórnej, a po stronie pierwotnej i na c.w.u. jaka, obojętnie?

Dzięki.

703161055_forum2koty.jpg.6d2dfc2d6fa55193b65e33afac0bfdf4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zaw na zasilaniu kotła gazowego nie dawaj, jest na powrocie i to wystarczy.

Pompa od CW przeważnie to 25/40 i tu nic nie wymyslaj

Pompa na pierwotnym obiegu ( otwartym) wymiennika powinna być podobna jak na wtórnej stronie., ale to zależy od oporów hydraulicznych  instalacji i samego wymiennika.

Zauważ że pompa na stronie pierwotnej odsługuje tylko kocioł i wymiennik, na stronie wtórnej obsługuje wymiennik i instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia sterowania. Załóżmy że będe miał kocioł z grupy Junkers/Bosch. Kwestia sterowania

Co do palenia w jednym lub drugim kotle  wyjaśnił mi kiedyś KubaSko

W dniu 29.10.2020 o 15:27, KubaSko napisał:

Dajesz przekaźnik na pompie c.o. kotła węglowego i wpinasz w odpowiednie wyjście pod kołem. Jak palisz w śmieciaku to blokuje się palnik w gazowcu. Akurat w junkersie jest takie wyjscie

Kocioł gazowy będzie miał swój sterownik pogodowy, który będzie sterował kotłem gazowym i jego pompką, zaworem 3d, pompką podłogówki.

Do pieca węglowego potrzebuje sterownik który obsłuży pompkę na cwu, pompkę po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennik oraz zawór 3d

Mam racje czy się mylę?  Możecie polecić jakiś sterownik do pieca węglowego który byłby dobry?

Piec węglowy to SAS NWG 23KW

A przy okazji wymiennika 45 KW będzie dobry i jaki najlepiej szukać typ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet co ty? łódź podwodną budujesz - podwójne sterowania, podwójne zasilania , weź nie żartuj

Popatrz jak to robią inni : np Wolf - wystarcza zaw 3-D przełączający + odpowiednie sterowanie.

Na rys są  dwa obiegi podłogówki, ale mogą być dwa obiegi grzejników lub mieszane - podłoga i grzejniki.

Wężownica dolna zasilana z drugiego źródła ciepła - np solary lub kominek

459872246_wolf2koty.thumb.jpg.b2ad5b3a75fbad999ccdcb001d09653a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? popatrze, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Facet co ty? łódź podwodną budujesz - podwójne sterowania, podwójne zasilania , weź nie żartuj

Popatrz jak to robią inni : np Wolf - wystarcza zaw 3-D przełączający + odpowiednie sterowanie.

Na rys są  dwa obiegi podłogówki, ale mogą być dwa obiegi grzejników lub mieszane - podłoga i grzejniki.

Wężownica dolna zasilana z drugiego źródła ciepła - np solary lub kominek

459872246_wolf2koty.thumb.jpg.b2ad5b3a75fbad999ccdcb001d09653a.jpg

Pytanie odnośnie schematu, przy grzaniu kominkiem powrót wraca przez krociec A zaworu 3D, a zasilanie przechodzi przez kocioł gazowy i potem na instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest mocno uproszczony, tam w oryginale jest dod bufor, odbierający z z solarów i kominka .

Ale nie w tym rzecz - jest czujnik temp A/E2, który daje sygnał na przełączenie, dod jest czujnik, nie narysowany A/E1 na zasilaniu z kominka / wymiennika .

W oryginale nie jest podane jak jest sterowana pompa wymiennika / kominka wg  posiadanego rys ona jest wprost do sieci włączona.

Dużym uproszczeniem dla autora tematu byłby kocioł na paliwo stałe zamontowany w układzie zamkniętym.

Wtedy kotły można połączyć równolegle i po sprawie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Dużym uproszczeniem dla autora tematu byłby kocioł na paliwo stałe zamontowany w układzie zamkniętym.

Wtedy kotły można połączyć równolegle i po sprawie .

 

W układzie zamknietym tez bym chcial zrobic, ale producent nie przewidzial takiej opcji dla Sas NWT 23kw tylko praca z wymiennikiem. Troche sie go boje zamykac, nie tylko ja bede w nim palił i dla swietego spokoju chcialbym zrobic w układzie otwartym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.