Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłospaw lub ...?


Tigre76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po dziesięciu latach w pyle i kurzu czas na zmianę z kotła na ekogroszek na kocioł na pellet. Przeglądam fora, fb-kowe grupy, strony producentów i z dnia na dzień robi się coraz większy mętlik w głowie. O ogrzewanym domu: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ammd

Instalacja dość prosta. 150 m2, same grzejniki parter + piętro (bez podłogówki) + cwu 140 lub 160 l. (do sprawdzenia bo nie pamiętam).

Ciepło właściwe wyliczyło mi: Kocioł automatyczny na ekogroszek lub pellet 14-16kW. Czy to ciut nie za dużo? Teraz mam przewymiarowany kocioł na groch i wiem jak wygląda walka z sadzą. Opanowałem go i jakoś to wygląda, ale co sobota człowiek uśmodruchany...

Zainteresowałem się firmą Kotłospaw. Nie widzę po prostu w necie za wiele negatywnych opinii, ale pozytywnych też nie. Jedno co, to chwalony jest serwis. Napisałem do nich przez ich stronę w piątek, ale jakoś odpowiedzi nie ma. Pytam więc tu, czy warto zainteresować się tymi kotłami? Nie zamykam się oczywiście na inne kotły, ale chciałbym by był do niego zdalny dostęp, sterowanie pokojowe (bez pogodówki), zasyp na co najmniej tydzień i naprawdę dobry serwis. Podpowiedzcie coś. Myślę, że moja instalacja mogła by wyglądać w taki własny sposób. Schemat zapożyczony ze strony firmy Kamen i przerobiony  - wygumkowana podłogówka. Jakieś uwagi kolegów?

kamen-schemat-uklad-zamkniety.thumb.png.878e8a4ea5f0ba2c55122e8fb0b2c01e.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie rozumiem czego od nas oczekujesz, nie wybierzemy za Ciebie. Na forum negatywnych opinii również o tej firmie nie ma. 

W twoim przypadku jak celuejsz w Kotlospaw to Slimko 12KW będzie ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybij sobie z głowy ochronę powrotu zaworem 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z ochrone z 4d,fajne rozwiazanie wszystkiego jednym uzardzeniem.....Trzeba tylko fachowcowi powiedziec tajemnicu o pompe kotlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, eliks napisał:

Ale nie rozumiem czego od nas oczekujesz, nie wybierzemy za Ciebie. Na forum negatywnych opinii również o tej firmie nie ma. 

W twoim przypadku jak celuejsz w Kotlospaw to Slimko 12KW będzie ok.

 

Dziękiuję Eliks. Niby nie rozumiesz, a trafiłeś w sedno ;) Po wyliczeniach ciepło właściwe, brałem pod uwagę Duoko 15, W takim razie muszę poczytać o Slimko.

robert1991

Nieco inaczej, muszę przegryźć ten schemat oczami wyobraźni na tle kotłowni ;) Również dziękuję.

31 minut temu, RedEd napisał:

Wybij sobie z głowy ochronę powrotu zaworem 4d.

Kurcze, wszystko się komplikuje ;) Postaram się wybić, tylko muszę coś znaleźć na ten temat :)

23 minuty temu, bercus napisał:

Nie mam problemu z ochrone z 4d,fajne rozwiazanie wszystkiego jednym uzardzeniem.....Trzeba tylko fachowcowi powiedziec tajemnicu o pompe kotlowej.

Pompa powrotu jest na schemacie który zamieściłem.

 

Jeszcze jedna sprawa. W tej chwili reguluję temperaturę w pokojach zaworami termostatycznymi. Czy jest możliwość by tak zostało? Mam jeden pokój który jest "zimny" i tam zawsze mocniej grzeje grzejnik. Jeśli wszystkie grzejniki pootwieram na maxa, a termostat pokojowy postawię w "zimnym" to w pozostałych pomieszczeniach się ugotuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku glowic termostat stawaje sa zbytnym,wylaczanie pomp termostatom nie przychodzi do uwagi przy pracy ciaglej,obnižanie temp.obiegu przy glowicach tež zbytne.Wystarcza pogodowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy głowicach wystarczy zapewnić ochronę powrotu zaworem VTC i ustawić odpowiednią krzywą grzewczą, gdzieś niedawno opisana była zasada działania/regulacji takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i nie na temat ale mam piec kamena 17kw instalacja zrobiona zgodnie ze schematem kamen w ukladzie otwartym do tego otwarcie minimalne zaworu mam na 30% i temperatura powrotu po zalaczeniu pomp przy 55* nie schodzi ponizej 53* przy zaworze 4d z silownikiem wiec nie wiem gdzie widzicie czasem problemy z 4d i pompa kotlowa? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolego wyjątkiem, masz dwie pompy przy 4d? Może "diabeł" tkwi w szczegółach, przy jednej pompie jest problem z równowagą przepływów przez 4d i mamy "fale", dodatkowe problemy powstają po regulacjach - "bo za dużo spala" a jak jeszcze dochodzą błędy w instalacji to już jest komplet. Tematów jest parę(dziesiąt/set) o tych problemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania on/off, czyli do pracy od termostatu pokojowego, nie ma chyba lepszego kotła niż Edilkamin Laguna, współpracującego z zaworem termostatycznym VTC 55 stopni. Nie ma tam potrzeby ustawiania parametrów, kocioł wszystko robi za Ciebie (oprócz dosypywania pelletu). Sterowanie przez internet też można ogarnąć.  O szczegóły pytaj @Puławiak lub @eliks. Przy takim sposobie prowadzenia kotła najlepiej wybij sobie z głowy zawór 4d w jakiejkolwiek konfiguracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RedEd napisał:

Przy głowicach wystarczy zapewnić ochronę powrotu zaworem VTC i ustawić odpowiednią krzywą grzewczą, gdzieś niedawno opisana była zasada działania/regulacji takiego układu.

A co z niedogrzanym pomieszczeniem? Nie byłoby tak że pozostałe głowice się przymkną, kocioł nie będzie miał odbioru i się „odstawi”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się głowice przymykają to pompa pcha dużą ilość wody tam gdzie otwarte taką temperaturę jaka wychodzi na instalację bez strat na pozostałe grzejniki czyli dogrzewa niedogrzane pomieszczenie, warunek taki że grzejnik nie może być za mały do pomieszczenia i temperatury pracy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj bufor

Jego grzej zawsze piecem na max mocy, z bufora mieszacz z pogodowa podaje na grzejniki, jedno pomieszczenie najzimniejsze z termostatem pokojowym obniża pogodówke o np x stopni i tak mamy nadzieję realnie stałą czy tam żądaną temperaturę i komfort cieplny

Minusy raz miejsce na bufor i skomplikowanie instalacji
Dwa koszty:
Bufor co najmniej 2k
Zawór 3d + siłownik + pompa z autoadaptem kolejne 1,5 k
Sterownik który to ogarnie jak ten pieca nie da rady np tech i1 lub i2, do tego termostat st292 to prawie kolejny tysiąc

Ale da się wtedy oszczędzić na piecu bo prawie każdy poradzi sobie dobrze z grzaniem na max mocy, nawet budżetowy ferroli (byle tylko pro a nie premium...)

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robert1991 napisał:

Oczywiście możesz zostawić głowice, a termostat dać do najzimniejszego pomieszczenia.

Tak to widzę, że w pokoju "zimnym" grzejnik otwarty na maxa i w tym pokoju termostat. W łazience też grzejnik otwarty mam zawsze na max. i tak bym to zostawił. W reszcie pomieszczeń regulacja termostatami. Chyba, że to wszystko będzie zbędne, bo jak pisałem - teraz mam przewymiarowany piec, nie mam trój, ani czterodrogowego i tak to wszystko chodzi wymęczone.

9 godzin temu, bercus napisał:

W przypadku glowic termostat stawaje sa zbytnym,wylaczanie pomp termostatom nie przychodzi do uwagi przy pracy ciaglej,obnižanie temp.obiegu przy glowicach tež zbytne.Wystarcza pogodowka.

Nie za bardzo to rozumiem. Jeśli chodzi o pogodówkę to pisałem w pierwszym poście, że jej nie chcę montować. Wyczytałem gdzieś, że pogodówka jest dobra z podłogówką. Do samych grzejników niekoniecznie.

6 godzin temu, RedEd napisał:

Przy głowicach wystarczy zapewnić ochronę powrotu zaworem VTC i ustawić odpowiednią krzywą grzewczą, gdzieś niedawno opisana była zasada działania/regulacji takiego układu.

Nie ma problemu z tym by ochrona była zrobiona na trójdrogowym jeśli to mniej kłopotliwe.

2 godziny temu, Benton661 napisał:

Do sterowania on/off, czyli do pracy od termostatu pokojowego, nie ma chyba lepszego kotła niż Edilkamin Laguna, współpracującego z zaworem termostatycznym VTC 55 stopni. Nie ma tam potrzeby ustawiania parametrów, kocioł wszystko robi za Ciebie (oprócz dosypywania pelletu). Sterowanie przez internet też można ogarnąć.  O szczegóły pytaj @Puławiak lub @eliks. Przy takim sposobie prowadzenia kotła najlepiej wybij sobie z głowy zawór 4d w jakiejkolwiek konfiguracji...

Edilkamin Laguna ma nieakceptowalnie mały zasobnik. Poczytam jeszcze o nim, bo tak naprawdę nie znam tego kotła.

 

Po ostatnich postach robert1991 RedEd KarolBl to już całkiem zgłupiałem. Za chwilę zostanę przy ekogroszku. :) Piec 10 ty czy 11rok, ustawione na nim 50 stopni, na grzejnikach termostaty, wszystkie pomieszczenia dogrzane, cwu też 50 stopni. W instalacji żadnych zaworów 3, 4 czy inno drogowych i 3 tony grochu na sezon. Żeby tylko nie ten syf :)

A poważnie, to jakoś strasznie się to wszystko komplikuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zle napisalem ze mam uklad otwarty bo mam zamkniety standardowo mialem sterownik st-517 na 2 obiegi grzewcze i 2 sterowniki techa tzw dwustany ale zrezygnowalem z tego i podlaczylem 2 pompy rownolegle i teraz korzystam z harmonogramu lacznie piec chodzi 6 godzin dziennie i spala okolo 15kg pelletu w domu temp 22-23* do ogrzania to co mam w profilu

Zalaczam schemat ktory juz tu sie pewnie przewijal takze to dokladnie jak mam u siebie

Pozdrawiam

kamen-schemat-uklad-zamkniety.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci starczały 3 tony groszku na całą zimę to olej to noszenie opału i załóż sobie gaz
Jak nie ma gazu to zmajstruj bufor 2000l porządnie ociepl i grzej go tylko prądem po nocach w drugiej taryfie
Oba rozwiązanie tańsze w implementacji, proste w budowie i kompletnie bezobsługowe

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo możliwości jest wiele. 
Bufor to dobra opcja ale nie jest konieczna. 
Ja bym zostawił głowice i dał termostat do zimnego pomieszczenia. 
Zobacz sobie jest Biawar Pellux 12kw, tam można dać nawet zasobnik 330L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tigre76 napisał:

Nie za bardzo to rozumiem. Jeśli chodzi o pogodówkę to pisałem w pierwszym poście, że jej nie chcę montować. Wyczytałem gdzieś, że pogodówka jest dobra z podłogówką. Do samych grzejników niekoniecznie.

Podlogowka,lub grzejniki,tylko ina podstawowa temperatura.Na dworze zimno-grzeje wiecej na dworze cieplo-grzeje mniej,nic poza tym.Pelno automatyczne.Tež mam tylko grzejniki i w biegu pierwszej sezony ustawilem podstawowa temperature + krzywa grzewca,w nastepnych sezonach juž nic nie ustawiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania gwarancji większości kotłów nie tylko na pelet to zapewnić temperaturę powrotu nie mniej niż np 50*C więc musi być "coś" a najlepiej i najtaniej kocioł z zaworem VTC i wpinasz zamiast groszku czujnik na zewnątrz i termostat do najzimniejszego pomieszczenia i tylko krzywą dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz termostaty (głowicę) więc nie przegrzejesz pomieszczeń  a termostat jeśli sterownik kotła nie będzie miał funkcji obniżenia to co najwyżej wyłączy kocioł. Będzie prosto nie koniecznie drogo i będzie działać. Można jeszcze układ zamknąć ale musisz wybrać kocioł do tego dopuszczony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 RedEd - wreszcie jakieś pozytywy :) Układ jak najbardziej musi być zamknięty bo i tak jest teraz (wiem, nie powinno, ale jest)

12 godzin temu, robert1991 napisał:

Bufor to dobra opcja ale nie jest konieczna. 
Ja bym zostawił głowice i dał termostat do zimnego pomieszczenia. 
Zobacz sobie jest Biawar Pellux 12kw, tam można dać nawet zasobnik 330L.

I znów gdzieś tam wyczytałem, że bufor przy kotle na pellet to zbędna opcja, bo kocioł pelletowy jest na tyle sterowalny, że bufor to zbędny wydatek.

Biawar Pellux na pierwszy rzut oka ma srogo drogie dodatki.

A jak się ma Slimko do Pelluxa? Pooglądałem kilka filmów o Slimko i nie widzę by ktoś się czepiał tego pieca. O Pelluxie też za wiele informacji nie ma :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.