Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciężki wybór


PawelIgnacy

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników. 
 

Stoję przed wyborem kotła do nowego domu. Dom dobrze ocieplony ale z wysokim sufitem 3m i antresola w salonie.

Grzać zamierzam na parterze a piętro tylko dogrzewać bo będzie nieużytkowe Tz czysty strych.

Paliwo to ekogroszek. 
Całość podlogowka. 
Chciałbym doprowadzić do stanu ze w kotle pali się non stop. Strerownie podłogówki za pomocą zaworów 3 bądź 4 drogowych.

Teraz wymagania co do kotła. Musi mieć  odpowiednia modulacje Tz inny pobór będzie miał przy 10st, inny przy 0 a jeszcze inny przy - 10. Ogólnie szukam kotła który dobrze spała przy małej mocy palnika.

Z ciepło właściwe obliczyłem ze potrzebuje kotła 13kw.

Moj wybór skłania się ku:

https://metalfachtg.com.pl/project/kociol-5-klasy-seg-eko-plus/
 

badz którymś z palinikiem sv.

@Pieklorz mogę liczyć na Twoja radę w tej kwestii ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj wybór Kolego. Ale do nowego domu pchać się z syfem węglowym... Współczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PawelIgnacy 

Jak zamierzasz palić ekogroszkiem, wychodzi 13kW to jak kolega @demolkaa polecam skamp-pv 13 z SKZP02 Full zapalarka jak wystarczy sterowanie 1mieszaczem lub na SKZP 05 jak potrzeba wysterować 2 lub 3zawory mieszające.

Do palnika SV200 stosowane są zapalarki ceramiczne o mocy 300W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider tak świadomie wybieram ekogroszek do nowego domu z różnych względów. Również przyszłościowo. Jest to wg. mnie najrozsądniejszym wybór do nowego domu. 

@Pieklorz a myślisz ze ten kociał o takiej mocy będzie dobrze spalał ekogroszek przy temp. Powiedzmy 10st. Gdzie zapotrzebowanie będzie małe ? Jak on zachowuje się przy pracy na mocy 4,5kw (takie średnie zapotrzebowanie wynika z CW) ? Czy przy tym palniku nie ma problemu ze słabszym jakościowo ekogroszkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że opał należy dobrać do zapotrzebowania.

Tj lato - coś slabszego 24-25MJ (bez kamieni :-) ) i wówczas pracuje jak trzeba.

A sezon zimowy to już zależy co kto lubi albo średnia półka 25-27MJ albo dobry zakup nieszlakujacego 27-29. Z tej ostatniej grupy od wiosny zepsuł się Sobianek Lew, trzeba uważać, bo kopci i brudzi na czarno. U mnie sprawdzały się opały o nazwie Super Mocny (czerwone worki) czy Ogień Ultra (białe worki z napisami), fajnie palił mi się także Karlik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poszukać na forum, jak nie mylę firmy to oni chyba mają na ekoenergia z zapalarką o mocy 1000W, tam jakoś dlugo to odpalało węgiel, chyba koło 20minut mi ostatnio ktoś pisał.

W SVce jest zapalarka 300W u mnie w domu odpalenie ekogroszku trwa średnio 3-4minuty a pellet odpala mi koło minuty.

@Stempos1980 ostatnio mi ktoś pisał, że na lwie mocniej dół dmuchawy podniósł i modulacja bodajże od 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sv200 w kotle od Pieklorza i jakoś strasznie nie narzekam, pali się dobrze na małych i dużych mocach z tym że mam ster SPPV2L którego już nie produkują. 

Ale kolego przemysl naprawdę raz jeszcze z chłodna głowa ten wybór jeśli chodzi o węgiel. Ja też kilka lat temu twardo stałem za węglem, a szczerze nie mogę już na to patrzeć, koszt gazu identyczny a komfort nie porównywalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dioob napisał:

koszt gazu identyczny a komfort nie porównywalny. 

Za późno panie,  za późno.  Właśnie kupiłem nowy palnik i sterownik do ekogroszku a gaz mam przy drzwiach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.