Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Vegas 18kW problem z popiołem


DawidWr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym użytkownikiem na tym forum. Przed założeniem tego postu prześledziłem już chyba większość tematów. Mam dom jednopiętrowy, ocieplony- 20cm, okna 5 komorowe, 3 szybowe. Podłogówka w całym domu, oprócz garażu i piwnicy. Powierzchnia całkowita do ogrzania 220m2. Problem polega na tym że mój piec zajmuje się produkcją popiołu, a dopiero w drugiej kolejności ogrzewaniem domu. Latem ogrzewał tylko ciepłą wodę ( bojler 150l ) i cały podajnik wystarczał na 1miesiąc, popiół wyjmowałem co 2 tygodnie wiec było chyba super. Teraz popiół wyrzucam codziennie ( na pracy ręcznej, niżej podam ustawienia ), a na  PID jeszcze częściej. Popiół i na jednym i na drugim ustawieniu jest niedopalony. Opał już kupiłem z drugiej kopalni,a raz do próby z marketu i jest identycznie. Wzywałem już 2 razy serwis, ale po ich ustawieniach było tylko gorzej. Jeżeli macie jakieś pomysły to proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Sterownik ST-755 z PID. Moje ustawienia:

- czas podawania 5s.

-przerwa podawania 24s.

-siła nadmuchu 30%

-temp. CWU 52

-temp. CO 54

-praca podtrzymania 15s.

-przerwa podtrzymania 30 min.

-wentylator w podtrzymaniu / czas pracy 20s. / czas przerwy 5min 30s.

Jak temp. spadnie na kotle do 47stopni trzecie zdjęcie to piec pracuje bardzo długo żeby osiągnąć zadaną temp.

IMG_20210117_190813.jpg

IMG_20210116_132456.jpg

IMG_20210117_192904.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jakie są ustawienia PID, że zdjęcia widać że pracują wszystkie 4 pompy więc nie dziwię się że wolno dochodzi do zadanej temperatury.

Problemu trzeba szukać w ustawieniach- są fabryczne czy było coś grzebane i ile bo ten sterownik lubi zapamiętywać różne ustawienia a potem same problemy. Wymagany reset.

Jaka jest temperatura spalin przy ustawieniach ręcznych podczas pracy czyżby tylko 100 st. Jeżeli tak to znaczy za dużo powietrza które gasi podawany węgiel stąd niedopałki lub sam węgiel jest do bani, jakieś parametry posiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z ustawieniami PID to nie wiem, zrobiłem tylko zdjęcie jak przełączam na PID . Jeżeli chodzi o ustawienie ręczne, to jak temperatura spadnie do wartości zadanej, chyba o dwa stopnie, to włącza się wentylator i podaje węgiel. Temperatura spalin rośnie do ok.195 stopni. Obserwując kontrolki na wyświetlaczu to trzy pompy 2x (podłogówka) i jedna pompa piwnica (kaloryfery) chodzą non stop, a pompa z bojlera włącza się co jakiś czas, nie mierzyłem w jakich odstępach czasowych. Po chwili się wyłącza. Reset zrobiłem dwa razy do pewności, a w ustawienia serwisowe nie wchodziłem dla swojego i pieca bezpieczeństwa ;) Kaloryczność podana przez kopalnię na rachunku 26-27 MJ/kg  popiół 4-9%  siarka 0,4-0,9%  spiekalność 1-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spaliny w ręcznych mamy wyjaśnione nie jest źle, węgiel swoją kaloryczność ma !  Proponuję współczynnik 1:6 czyli 5 s przerwa 30 i wentylator 26 być może ciut mniej albo ciut więcej w zależności od płomienia tak aby nie był za czerwony i końcówki nie smoliły. No wiem ile stoi w podtrzymaniu i czy w ogóle stoi ale 15 s to za dużo można dać 2 s. co 10 min.

To po pierwsze ale po drugie wydaje mi się że problem leży gdzie indziej a mianowicie w temperaturze powrotu. Jaka jest jego temperatura i jak jest zapewniony przez instalację. Czy posiadasz do tego sterownik pokojowy. Wchodząc w serwis pid nic nie popsujesz i nic nie stracisz. Jeżeli są dawki fabryczne może być problem chyba że instalator ustawiał po swojemu. W tym temacie jest wiele pytań. W miarę możliwości mogę coś doradzić bo korzystam z tego samego typu sterownika no ale wolał bym inna porę dnia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, popróbuję  te ustawienia,  które pan podał i jutro się odezwę. Sterowników jeszcze nie mam założonych aby dojść z tym do ładu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jedno pytanie odpowiedź już znam odnośnie sterownika pokojowego, nie mówię że ma być tylko pytałem dlatego że po podłączeniu go wpływa na pracę kotła. Pozostają jeszcze dwa pytania bez odpowiedzi, czekam.

Teraz nowe czy zawirowacze są na swoim miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawirowacze są na miejscu i wyczyszczone. Jeżeli chodzi o ustawienia, to zrobiony reset do ustawień fabrycznych zrobiłem raz jeszcze i wpisałem ustawienia ręczne, które mi pan podał. O północy wyczyściłem piec, o godzinie 15tej sprawdziłem popielnik (jest mniej) ale jeszcze nie są dopalone do końca. Piec trzyma nareszcie temperaturę i wchodzi w tryb podtrzymania ,normalnie cud.

IMG_20210119_151157.jpg

IMG_20210118_232827.jpg

IMG_20210119_094323.jpg

IMG_20210119_171102.jpg

IMG_20210119_171130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie to. To teraz widzę że kopczyk na rektorze jest dość spory, ogień powiedział bym trochę strzępiasty. Mój wniosek przerwa w górę na 35 wentylator w dół 25 lub 24 i obserwujmy, będą zdjęcia będziemy korygować dalej ale myślę że powinno być dobrze.

No napisz wreszcie kolego jak z tym powrotem.  Rozumiem że podlogowka posiada dwa obiegi i dwa zawory 3 drogowe a ogrzewanie grzejnikowe bezpośrednio bez żadnego zaworu ? No ekranie nie widzę temperatury powrotu zamontuj czujnik będziesz miał w tym miejscu pełny podgląd.

Ja osobiście preferuję palenie w PID ale jak u ciebie nie ma pompy kotłowej ani innego rozwiązania np. z zaworem termostatycznym dogrzewającym powrót to raczej PID odradzam.

Sorry nie zauważyłem wcześniej, jest zawór 4 drogowego i rozumiem że to przez niego idzie zasilanie grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłogówka posiada tylko jeden zawór 4 drogowy, do którego podłączone są 3 pompy, a grzejniki w piwnicy są tylko 3 małe grzejniki. Jeszcze nie napisałem są dwa rozdzielacze, jeden w piwnicy(widać na foto), drugi na piętrze. Nie rozumiem tylko o co chodzi z tym powrotem gdzie tego szukać jak ma wyglądać. Pytanie może być głupie ale naprawdę nie wiem. Prześle parę fotek jak to mam podłączone.

IMG_20210119_213505.jpg

IMG_20210119_213513.jpg

IMG_20210119_213521.jpg

IMG_20210119_213526.jpg

IMG_20210119_213533.jpg

IMG_20210119_213615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w powrocie chodzi o temperaturę wody powracającej z instalacji do pieca. Piec ustawiony masz na 53 st. woda powracająca z instalacji grzejnikowej posiada w tym układzie około 30 st, z podłogówki około 20 st. Po zmieszaniu w kotle (53+30+20=103:3=34.33 st.)powiedzmy że woda ma taką temperaturę ale nie ma jej co mieszać bo nie ma pompy kotłowej -na odcinku powrotu od zaworu 4 drogowego do pieca. W takiej sytuacji woda w piecu wygląda tak od góry 1/3 53 st. 1/3 30 st. i 1/3 20, a pojemność tego kotła o ile dobrze pamiętam jest około 60-70 litrów.Piec nigdy nie jest dogrzany, a ciepłej wody wystawcza chyba dlatego że jest podłogówka, tak myślę ale może się mylę. To tak w dużym uproszczeniu. Na temat temperatury wody powrotnej jaka jest wymagana przez producenta masz w instrukcji kotła. Swoją drogą temperatura kotła min powinna oscylować w gronicy 60 st. To że ustawiłeś najniższą dopuszczalną ni oznacza zę oszczędzisz na opale. 

Jak widzę na zdjęciach podłogówka jest sterowana  dwoma  Zawórami termostatycznymi mieszającymi  AFRISO ATM 361z zakresem regulacji temperatury:(20 ÷ 43°C ale tego nie wiem napewno) to te dwa czarne z niebieskim przed pompami a zawór 4 drogowy steruje temperaturą na grzejniki. Jednego tylko nie rozumiem na wyświetlaczu ZAWÓR PODŁOGOWY są temperatury czyji czujnik podłączony tylko do czego jak nie widzę żadnego siłownika który by tym sterował. Mam podejrzenia graniczące z pewnością że podłączony tak na lipę gdzieś za pompą do rury podłogówki świadzczy o tym na wyświetlaczu brak stopnia otwarcia.Tak że możesz sobie kręcić pokrętłem do woli.

Stalmark przy zakupie kotła dodaje 4 czujniki 1- czujnik tem. bojlera, 2-czyjnik zaworu, 3-czujnik powrotu, 4 - czujnik tem. zewnętrznej. Jeśli je posiadasz zamontuj we właściwych miejscach, jeżeli instalator je buchnął to jesteś w plecy 50 zł sztyka ale na allegro widziałem tańsze posiadają symbol KTV. Polecam też siłownik zaworu czterodrogowego.

Mam nadzieję że trochę przybliżyłem temat jeśli nie poczytaj o tym w internecie znajdziesz  dużo odnośnie tego zagadnienia.

No ale przecież nie instalacja jest tematem który założyłeś. Czy robiłeś korektę jak wczoraj pisałem, jeżeli tak napisz jakie efekty. Pozdrawiam.

 

image.png.b0362a57c4c8e5f05b225fb0b4297356.pngTu masz włąściwą regulacje temperatury podłogówkiZawor-termostatyczny-mieszajacy-AFRISO-ATM-361-1-Marka-Afriso.jpg

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dawno się nie odzywałem, ale miałem umówiony jeszcze inny serwis Stalmark. Na początek przejrzeli instalację, wszystko poprawnie podłączone. Powiedzieli, że pompa na powrocie nie jest wymagana. Sprawdzili ustawienia pieca, które były ustawione (według pana podpowiedzi) są jak najbardziej poprawne. Jeszcze raz dzięki! Jeżeli chodzi o te czujniki, to są cztery widoczne (bojler, rura kominowa, podłogówka parter i podłogówka piętro, powiedzieli że jest jeszcze jeden wychodzący z pieca fabrycznie montowany u dołu pieca, gdzieś pod obudową. Zasugerowali zamontowanie na zawór 4 drogowy siłownik i do próby kupić jeszcze ze 4 worki groszku z innej firmy. Zrobię zakupy w pon. i dam znać jakie będą efekty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli  kolego Dawid jesteś na właściwej drodze do sukcesu. O siłowniku też ci pisałem. A co do czujników to wystarczy spojrzeć na instrukcję sterownika tam masz wypisane jak wół ile i jakie oraz gdzie na listwie je podłączyć. Coś te chłopaki z tego serwisu STALMARKA , no nie, nie będę komentował. Że zmianą opału dobry pomysł ale zwróć uwagę nie tylko na kaloryczność. Ważne ilość popiołu, siarki a przede wszystkim RI czyli spiekalność. Max do RI -10 możesz brać więcej odradzam. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, dawno mnie nie było, kupiłem w końcu ten siłownik AFRISO ARM 343. Wiem oczywiście jak zamontować i podłączyć do listwy,ale nie wiem jakie ustawienia trzeba zrobić. Sterownik jak już pisałem ST-755 zPID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w menu zaawansowane - parametry instalacji- zawór i dalej stan zaworu załączyć, czas otwarcia zgodny i tabliczką znamionowa na zaworze chyba 120 sek tj 2 minuty, na początek tyle resztę w razie pytań później. Typ zaworu c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ustawienia według pana wytycznych, piec był w podtrzymaniu i zawór ustawił się powoli na max i tam został. Lampki na nim wygasły. Jak piec włączył pracę to lampki są wyłączone a zawór stoi na max. Podłączyłem N- niebieski L1-czarny L2-brązowy. Pominąłem coś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli  uzupełnienia. Założyć czujnik na powrocie to po pierwsze, po drugie otworzyć jeden grzejnik który będzie dogrzewał powrót i sprawi że węgiel będzie się wypalał lepiej. To nierówne spalanie wynika z małego zapotrzebowania na ciepło - podłogówka. W przyszłości idealnym rozwiązaniem byłoby założenie pompy na powrocie- pompą kotłowa. Podejrzewam że w chwili obecnej woda powrotną do kotła ma około 20 stopni a to już jest zabójstwo dla kotła. No i na koniec spróbować palić PID no ale to już temat na trochę dłuższą rozmowę telefoniczną.  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.