Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła. Proszę o pomoc


G2ucio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem nowy na forum dlatego proszę o zrozumienie i wybaczenie jeśli temat umieściłem nieodpowiednio ;) 

Mam już mętlik w głowie jaki kocioł wybrać. Dlatego proszę bardzo was o pomoc... A więc:

Posiadam dom szkieletowy z 2017r (117m2). (10 cm wełny na zewnątrz i 15cm w konstrukcji). Dom "doklejony" jest do starego budynku gospodarczego przerobionego na garaż i kotłownie (50m2) komin systemowy fi 200, 8 m wysokości. Ogrzewanie parter podłogówka a poddasze 4 grzejniki alu po 10 żeberek. Do tej pory zamontowany był zwykły kocioł 10kw bezpośrednio podpięty pod instalacje z bojlerem 140l który jest za duży trzeba uważać żeby się nie zagotowało. Palę tylko brykietem bukowym i wierzbą energetyczna której posiadam ok 1ha (pozyskujemy ja na dwa domy do ogrzewania). Była nie wycinana kilka lat i urosła w ładne drzewa ja opalam grubym drewnem a drobnica idzie w rębak i na drugi dom( rodzice mają piec z dolnym spalaniem) 

Ogólnie plantacje będę prowadzić na las. Zimą pozyskiwał i sezonował. Dlatego zapadła decyzja żeby zainstalować kocioł do zgazowania drewna. Choć mieszkam na Śląsku węgiel odpada (aktualna cena orzecha na kopalni to ok 760zl a brykiet który kupuje od producenta 650). Zależy mi na kotle że tak powiem hybrydowym. Spodobał mi się atmos 14 kw z możliwością podpiecia palnika do pelletu ( w przyszłości zastanawiam się nad produkcją pelletu właśnie z pozostałych odpadów po wierzbie). Dodatkowo zamontowany będzie bufor 800l z wężownicą do solaru na okres letni oraz istniejący bojler. 

I tu pytanie. Czy ktoś z was ma może taki kociołek? Lub pomożecie w wyborze czegoś innego na drewno. Tyle tego jest że już sam nie wiem co wybrać i jak najlepiej rozkminić problem ogrzewania. 

Sorry że tak się rozpisałem z góry proszę o wybaczenie jeśli coś zrobiłem nie tak i dziękuję za odpowiedzi 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że będziesz musiał wykonać kocioł na zamówienie ,o małej mocy . Aby korzystać z dobrodziejstwa odnawialnego. Czy ktoś już przeliczał wielkość bufora?  Domy typu kanadyjka to praktycznie samo ocieplenie+osb 12mm po obu stronach szkieletu. Małe straty ciepła i szybko się nagrzewa. Dla jasności zrób rzut z góry budynku i opisz to" doklejenie" . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.01.2021 o 16:27, G2ucio napisał:

Dlatego zapadła decyzja żeby zainstalować kocioł do zgazowania drewna. Choć mieszkam na Śląsku węgiel odpada (aktualna cena orzecha na kopalni to ok 760zl a brykiet który kupuje od producenta 650). Zależy mi na kotle że tak powiem hybrydowym. 

Policz dobrze ile ciepła daje tona brykietu i tona orzecha? I co jest tańsze jeśli chodzi o koszt uzyskania 1kWh/zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może cena kWh jest tu mniej istotna, nie wszyscy chcą mieć syf w kotłowni bo taniej.

@G2ucio pamiętaj że musisz jeszcze znaleźć miejsce na bufor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem to wielkość bufora w stosunku do mocy kotła i odbioru przez budynek . Kotłów na drewno i zgazowanie trochę jest w ofercie na 5 klase oprócz Atmosa masz jeszcze żeliwniaki Viadrusa . Kwestia tylko jak często chcesz rozpalać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 23:18, CIHYMUR napisał:

Wydaje mi się że będziesz musiał wykonać kocioł na zamówienie ,o małej mocy . Aby korzystać z dobrodziejstwa odnawialnego. Czy ktoś już przeliczał wielkość bufora?  Domy typu kanadyjka to praktycznie samo ocieplenie+osb 12mm po obu stronach szkieletu. Małe straty ciepła i szybko się nagrzewa. Dla jasności zrób rzut z góry budynku i opisz to" doklejenie" . 

Witam

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale przez pracę nie mam kiedy. W najbliższym czasie prześlę szkic budynku

 

W dniu 31.01.2021 o 13:24, Piecuch19 napisał:

Policz dobrze ile ciepła daje tona brykietu i tona orzecha? I co jest tańsze jeśli chodzi o koszt uzyskania 1kWh/zł?

Mam swoje drewno dlatego za węgiel podziękuje a o syfie z niego nie wspomnę. Brykiet znów lepszy do zmagazynowania. 

Pozdrawiam

W dniu 31.01.2021 o 19:44, eliks napisał:

Ale może cena kWh jest tu mniej istotna, nie wszyscy chcą mieć syf w kotłowni bo taniej.

@G2ucio pamiętaj że musisz jeszcze znaleźć miejsce na bufor. 

Miejsce jest narazie będzie 800l z wężownicą do solaru. A jak zda egzamin wymienię na większy bądź dołożę do tego 

W dniu 2.02.2021 o 18:27, mac65 napisał:

Jedyny problem to wielkość bufora w stosunku do mocy kotła i odbioru przez budynek . Kotłów na drewno i zgazowanie trochę jest w ofercie na 5 klase oprócz Atmosa masz jeszcze żeliwniaki Viadrusa . Kwestia tylko jak często chcesz rozpalać .

Mam jechać zobaczyć na dniach atmosa d15 jak dobrze pamiętam. Jest w nim możliwość podpięcia palnika na pellet. Bufor licze 55l na 1kw nie wiem czy dobrze. Ale patrząc na kopciucha który mam teraz będzie napewno wystarczający. Viadrus też.jest spoko wyborem u22 jest na drewno jak się nie mylę. Kolega ma ogólnie viadrusa i jest mega zadowolony. No i jest tańszy od atmosa. Myślę żeby też z czasem dorobić do kotła palnik na zrębke bo tego mam hurtowe ilości 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus powinien być bardziej tolerancyjny jeśli chodzi o temperatury . Co do bufora to chyba dobrze liczysz  Ciekawą propozycją są bufory z wewnętrznym zbiornikiem  CWU potrzebne jednak na wyjściu zawory termostatyczne bo można łapki poparzyć  , kwestia tylko ile masz miejsca na cały układ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 00:35, mac65 napisał:

Viadrus powinien być bardziej tolerancyjny jeśli chodzi o temperatury . Co do bufora to chyba dobrze liczysz  Ciekawą propozycją są bufory z wewnętrznym zbiornikiem  CWU potrzebne jednak na wyjściu zawory termostatyczne bo można łapki poparzyć  , kwestia tylko ile masz miejsca na cały układ .

Kotłownia ma wymiary 5x4m więc miejsce jest.

Trochę źle umiejscowienie kotła przez komin ale tego już nie przeskocze. Bojler jest nowy dlatego podłączony zostanie do bufora. Sam bufor 800l z wężownicą, że tak powiem będzie załatwiony po cenie producenta z rabatami i wyjdzie naprawdę w dobrych pieniądzach. 

Powoli przekonuje mnie viadrus np. ze względu, iż jest żeliwny;) więc wiadomo wytrzymałość lepsza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 m2 no to na bogato . Układ pod bufor dość prosty tylko trzeba pamiętać o zaworze mieszającym termostatycznym na cwu bo tam będzie trochę za ciepła woda do mycia . No i 2 mieszacze przed buforem i za buforem . Przed dla ochrony kotła a za dla regulacji temperatury na budynek i ten może być z siłownikiem i ze starowanie pogodowym , fajnie to wtedy działa .

Powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2021 o 06:13, Stempos1980 napisał:

Dziękuję za informację 

To mnie zaskoczyłeś teraz...

W dniu 11.02.2021 o 01:14, mac65 napisał:

20 m2 no to na bogato . Układ pod bufor dość prosty tylko trzeba pamiętać o zaworze mieszającym termostatycznym na cwu bo tam będzie trochę za ciepła woda do mycia . No i 2 mieszacze przed buforem i za buforem . Przed dla ochrony kotła a za dla regulacji temperatury na budynek i ten może być z siłownikiem i ze starowanie pogodowym , fajnie to wtedy działa .

Powodzenia .

Dokładnie tak właśnie planuje 45-50  stopni na celu i grzejniki podłogówka max 30 

A zabezpieczenie kotła to już wiadomo, że trzeba tylko myślę czy laddomat lub zawór 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z racji, iż ceny stali drastycznie idą w górę co odbije się na kotłach wszelkie za i przeciw przezwyciężył atmos wczoraj dotarł na podwórko. Teraz czekam tylko na bufor 

Stal ma przekroczyć cene 2euro za kg.

Atmos już poszedł o ok 600zl do góry a od 1 maja drastycznie ponoć cena wzrośnie... ☹️

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu brat zamawiał po 3.5zl na początku marca była już po 6.5zl i nadal idzie w górę. Będzie źle niestety zaprzyjaźniony skład już mówił że im to za drogo a co dopiero przyhandlować. Kto kupi kocioł latem lub jesienią to już mu współczuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Cześć, to mój pierwszy post - nie chcę zakładać nowego tematu a ten widzę jest dosyć podobny do mojego ?

Zatem: z pewnych względów planuję w nowobudowanym domu piec na drewno + pellet. Dom: parter + poddasze. Powierzchnia 140m2. Dół: podłogówka, góra: grzejniki.

Polećcie, proszę kocioł w rozsądnych pieniądzach który się "nada" ? Z góry bardzo bardzo dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wybór padł na atmosa. Z zabezpieczeniem wyszedł mnie 8tys. Już dotarł jeszcze bufor 1000l dokupić muszę ale montaż jesienią. Kupiłem model DC18 można do niego podłączyć palnik na pellet zamieniając górne drzwiczki ale są też 3 komorowe które są przystosowane do palnika. Jak ze zużyciem będzie zobaczę. W przyszłości dołożę zestaw fotowoltaiczny do grzania wody więc myślę że bez palinka się obejdzie. Przemysł temat bo trzeba dużo miejsca na składowanie drewna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.