Skocz do zawartości
IGNOROWANY

JAKI KOCIOŁ GAZOWY DO DOMU 150M2


jurekd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Mam problem z wyborem pieca gazowego, a właściwie z wyborem jego mocy. Instalator oraz projektant przyłącza gazowego z uporem twierdzą że moc dla mojego domu (150m2) powinna być min. 20KW. I tu moje pytanie, po przeczytanie wielu forów okazuje się że wielu użytkowników kotłów gazowych ma problem z przewymiarowanymi kotłami (za duża moc). Dla przykładu mój znajomy wbrew opiniom instalatora i projektanta zamontował piec BUDERUS GB-072 20KW +160 l zasobnik  do powierzchni domu 350m2. A na informacje że mam mieć tą samą moc pieca  po prostu mnie wyśmiał . Czyli potwierdził to co wyczytałem na niejednym forum, czyli jak dla mnie wystarczyłby piec o mocy 14KW (mowa o BUDERUSIE GB072 14 AKW ku temu się skłaniam ) plus zasobnik 150l. Czy ktoś na forum mógłby potwierdzić czy mój wybór kotła 14KW byłby słuszny. Dodam tylko że do tej pory używałem piec na Eko-groszek (25KW, sądzę że również przewymiarowany), spalam rocznie około 5ton węgla, dom myślę w miarę ocieplony (ściany- od wewnątrz kratówka Kozłowice 30 cm dalej 10 cm styropianu (2x po 5cm  na przekładkę i na zewnątrz cegła 12 cm )   , stropy- Akerman na strychu ocieplony 12 cm styropianu skosy na poddaszu żelbeton ocieplony wełną 30 cm, okna drewniane z szybą U=1,1).    Proszę  o wasze przemyślenia , opinie a może  ktoś ma taki piec? Na razie jestem na etapie robienia projektu , także mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji jaki kocioł .                                                                                                                              Będę wdzięczny za rady . pozdrawiam                                                                                                                                  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant ma rację, ale kocioł kup taki aby miał jaka najniższą moc grzejną np 3-3,5 kW lub nawet mniej , wtedy moc znamionowa kotła nie jest problemem, gdyż kocioł sam schodzi z mocą do mocy minimalnej.

Natomiast duża moc kotła pozwala na szybkie grzanie wody w bojlerze i zapobiega nadmiernemu wystudzeniu budynku, gdyż jak kocioł grzeje wodę to nie grzeje CO.

PS

Buderus 072 20kW ma moc min 6,7kW , dla ciebie to moc za duża, więc przypadkiem nie idź w ten kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa....

Ciekawe jak budynek ma się "nadmiernie wystudzić" przy grzaniu CWU... 

Te wciskanie na siłę jak największych kotłów to chyba się nigdy nie skończy. Przynajmniej dopóki to się opłaca instalatorom/sprzedawcom.

Ps. bierz coś małego, np. Immergasa -chodzi od 1,9kW do 15kW i to wystarcza. Tobie, nawet jak wykonawca domu będzie kiepski to nie będzie potrzeba więcej niż może 10kW, a w rzeczywistości pewnie będzie to z 5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sambor napisał:

Projektant ma rację, ale kocioł kup taki aby miał jaka najniższą moc grzejną np 3-3,5 kW lub nawet mniej , wtedy moc znamionowa kotła nie jest problemem, gdyż kocioł sam schodzi z mocą do mocy minimalnej.

Natomiast duża moc kotła pozwala na szybkie grzanie wody w bojlerze i zapobiega nadmiernemu wystudzeniu budynku, gdyż jak kocioł grzeje wodę to nie grzeje CO.

PS

Buderus 072 20kW ma moc min 6,7kW , dla ciebie to moc za duża, więc przypadkiem nie idź w ten kocioł.

Tak wiem, myślę o piecu GB 072 14KW z mocą minimalna od 3 do 14KW

1 minutę temu, Grundfos napisał:

Przy soborze kotła wazne jest tez jaka instalacja czy samo OP  czy same grzejniki czy układ mieszany

Układ mieszany, podłogówka, kuchnia, dwie łazienki, korytarz, reszta grzejniki Purmo

20 minut temu, mistalova napisał:

Taaa....

Ciekawe jak budynek ma się "nadmiernie wystudzić" przy grzaniu CWU... 

Te wciskanie na siłę jak największych kotłów to chyba się nigdy nie skończy. Przynajmniej dopóki to się opłaca instalatorom/sprzedawcom.

Ps. bierz coś małego, np. Immergasa -chodzi od 1,9kW do 15kW i to wystarcza. Tobie, nawet jak wykonawca domu będzie kiepski to nie będzie potrzeba więcej niż może 10kW, a w rzeczywistości pewnie będzie to z 5kW.

Tak wiem, zadzwoniłem do serwisu IMMERGAS z pytaniem o kocioł Victrix TT 2 ErP  (1,9 do 12) to gość powiedział mi że piec może być za mały i żeby nie iść w piece z oznaczeniem TT bo elektronika skomplikowana itd. Dla mnie jest to dziwne skoro serwisant w 21 wieku mówi mi o jakiś problemach z elektroniką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazna zasada - nie słuchamy serwisantów (chyba, że to ktoś naprawdę zaufany) tylko opinii użytkowników.

Zresztą możesz jeszcze poczytać na FM - tam jest kupa takich tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mistalova napisał:

Ps. bierz coś małego, np. Immergasa -chodzi od 1,9kW do 15kW i to wystarcza. Tobie, nawet jak wykonawca domu będzie kiepski to nie będzie potrzeba więcej niż może 10kW, a w rzeczywistości pewnie będzie to z 5kW.

tez tak bym chciał tylko , który immergaz ma od 1.9 do 15 ? 

znalazłem Victrix 12 XTT2ErP ale on ma od 1.9 do 12 i nie wiem czy ta moc maksymalna (12)  wystarczy?

2 godziny temu, mistalova napisał:

Żelazna zasada - nie słuchamy serwisantów (chyba, że to ktoś naprawdę zaufany) tylko opinii użytkowników.

Zresztą możesz jeszcze poczytać na FM - tam jest kupa takich tematów.

mistalova -  wiesz mi mam urlop i od dwóch tygodni przeczytałem wiele materiałów  . Wiem na pewno potrzebuję piec o jak najniższej mocy (w grę wchodzi immergaz 12 KW od 1.9 lub buderus 14 KW od bodajże 2.9. Dla mnie ten buderus jest całkiem niezły może dlatego że mój kolega ma takiego tylko 20 KW i jest bardzo zadowolony . Z drugiej strony Immergasa mam skep w mojej miescinie. Serwis zarówno buderusa jak i immergasa około 40 km od domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na temat pieca buderus logomax GB122i -15TH jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny 2-15 KW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja ci jeszcze namieszam w głowie :-)

Junkers cerapur smart ZSB 14-5C pracuje od 1,9 do 14KW. 

dla mnie podstawa przy wyborze kotła poza mocą minimalną to dostępność i opinie o serwisie. jeśli wśród osób w okolicy dany serwisant jest przeklinany to chyba wiadomo co robić. W temacie Victrixa 12KW - też go brałem pod uwagę i został wyeliminowany ze względu na negatywne opinie o elektronice i częstych awariach. 

dodatkowo przy instalacji mieszanej warto poczytać które kotły radzą sobie z nimi najlepiej przy montażu możliwie najmniejszej ilości dodatkowych urządzeń regulujących. często w takich sytuacjach pojawia się problem z niedogrzaniem lub przegrzaniem którejś z części instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Również polecam Junkers cerapur smart ZSB 14-5C to prawie to samo co Buderus  (sterownik i jego konfiguracja)
Posiadam taki kocioł na dom 150m2 

Pracuje obecnie (-6 na zewnątrz) z mocą 26-30% temperatura w środku 20 C na piątrze 18,5 (grzejniki) 
To budowa wiec nie przesadzam z ogrzewaniem 

Problemem jest grzanie CWU i tutaj moc 20KW się przydaje (dużo szybciej nagrzewa wodę )  ja to przewidywałem i kupiłem bojler z dodatkową grzałką  elektryczna (w moim przypadku jest to Biawar QUATTRO) w siarczyste mrozy odpalę grzałkę i bojler będzie działał jak terma...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, TIMON120777 napisał:

to ja ci jeszcze namieszam w głowie :-)

Junkers cerapur smart ZSB 14-5C pracuje od 1,9 do 14KW. 

dla mnie podstawa przy wyborze kotła poza mocą minimalną to dostępność i opinie o serwisie. jeśli wśród osób w okolicy dany serwisant jest przeklinany to chyba wiadomo co robić. W temacie Victrixa 12KW - też go brałem pod uwagę i został wyeliminowany ze względu na negatywne opinie o elektronice i częstych awariach. 

dodatkowo przy instalacji mieszanej warto poczytać które kotły radzą sobie z nimi najlepiej przy montażu możliwie najmniejszej ilości dodatkowych urządzeń regulujących. często w takich sytuacjach pojawia się problem z niedogrzaniem lub przegrzaniem którejś z części instalacji 

Dzięki za odzew . A teraz powiem tak ; po wstępnym rozeznaniu odrzuciłem Junkersa bo tak się akurat złożyło , że chyba ze trzech gości odradziło mi ten piec , w sumie bez jakichkolwiek ważnych argumentów czyli nie bo nie. Dlatego odpuściłem . Ale sprawdzę temat i oczywiście dam znać. A tak w ogóle mam nową zagwozdkę ; dzisiaj przypomniałem sobie że 12 lat temu obecną instalację , którą mam w domu  robił mi mój znajomy hydraulik. Więc dzwonię pytam , a tu okazuje się , że również instaluje przyłącza gazowe i to w większości Buderusa,, (przypomnę że Buderus był moim pierwszym wyborem) . Po krótkim odświeżeniu znajomości przedstawiłem mu temat i w przeciągu kilku dni ma mi przedstawić kosztorys . I o dziwo nie chciał mi na siłę wcisnąć kotła np 20 KW tylko powiedział mi że 14-tka też może być choć on zastanowił by się nad nieco większym . Tak czy siak czekam na wycenę i jak kogoś temat zainteresował to chętnie podzielę się informacjami. a może on również mi coś zaproponuje . 

6 minut temu, zip20 napisał:

 Również polecam Junkers cerapur smart ZSB 14-5C to prawie to samo co Buderus  (sterownik i jego konfiguracja)
Posiadam taki kocioł na dom 150m2 

Pracuje obecnie (-6 na zewnątrz) z mocą 26-30% temperatura w środku 20 C na piątrze 18,5 (grzejniki) 
To budowa wiec nie przesadzam z ogrzewaniem 

Problemem jest grzanie CWU i tutaj moc 20KW się przydaje (dużo szybciej nagrzewa wodę )  jam to przewidywałem i kupiłem bojler z dodatkową grzałką  elektryczna (w moim przypadku jest to Biawar QUATTRO) w siarczyste mrozy odpalę grzałkę i bojler będzie działał jak terma...

 

sprawdzę tego junkersa , ja też mam bojler 150 l z grzałką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buderus  to  Bosch tak jak Junkers, jeśli chodzi o konfiguracje sterownika do kotła   to ustawieni są prawie takie same. 
poniżej zdjęcia sterownika
rc310 - Buderus 
cw400- Junkers
 

rc310.jpg

cw400.jpg

Buderus  to  Bosch tak jak Junkers, jeśli chodzi o konfiguracje sterownika do kotła   to ustawieni są prawie takie same. 

cw40022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zip20

nie wiem czemu uważasz że będzie problem z grzaniem CWU?? mój kocioł grzeje zasobnik 140L w około 30 minut do temperatury 55stC. Robi to z mocą 50% w tym czasie nie czuć nawet że przestał ogrzewać dom a jest to stary durszlak ocieplony nie do końca zgodnie ze sztuką. Zatem w nowym domu nie będzie zauważalny czas kiedy jest CWU grzane ponieważ straty ciepła są dużo niższe. 

duża moc dla CWU jest niezbędna w kotle 2F ale moim zdaniem w 1F nie ma już takiego znaczenia.  nawet najmniejszym kotłom 12KW wystarczy mocy aby ogrzać zasobnik do oczekiwanych temperatur. myślę więc że tej dodatkowej grzałki nie użyjesz (chyba ze w razie awarii kotła czego Ci oczywiście nie zyczę)

Do autora- najważniejsze moim zdaniem abyś nie dał się namówić na jakiegoś potwora tylko dlatego że musi być zapas mocy. Reszta to kwestia oceny lokalnych warunków i Twoich upodobań i oczekiwań. Dobrego wyboru życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, TIMON120777 napisał:

zip20

nie wiem czemu uważasz że będzie problem z grzaniem CWU?? mój kocioł grzeje zasobnik 140L w około 30 minut do temperatury 55stC. Robi to z mocą 50% w tym czasie nie czuć nawet że przestał ogrzewać dom a jest to stary durszlak ocieplony nie do końca zgodnie ze sztuką. Zatem w nowym domu nie będzie zauważalny czas kiedy jest CWU grzane ponieważ straty ciepła są dużo niższe. 

duża moc dla CWU jest niezbędna w kotle 2F ale moim zdaniem w 1F nie ma już takiego znaczenia.  nawet najmniejszym kotłom 12KW wystarczy mocy aby ogrzać zasobnik do oczekiwanych temperatur. myślę więc że tej dodatkowej grzałki nie użyjesz (chyba ze w razie awarii kotła czego Ci oczywiście nie zyczę)

Do autora- najważniejsze moim zdaniem abyś nie dał się namówić na jakiegoś potwora tylko dlatego że musi być zapas mocy. Reszta to kwestia oceny lokalnych warunków i Twoich upodobań i oczekiwań. Dobrego wyboru życzę

Napisałem w srogie mrozy, czyli przy minus 30 może być już odczuwalny spadek grzania na czas grzania zasobnika ale czy duży nie wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zip20 napisał:

Napisałem w srogie mrozy, czyli przy minus 30 może być już odczuwalny spadek grzania na czas grzania zasobnika ale czy duży nie wiem 

zip20 dzięki za opinie , całkowicie się z tobą zgadzam o cwu się nie boję tym bardziej , że za dwa lata drugi syn zapewne wyfrunie z gniazda(studia itd)  i w domu zostanie nas dwoje . Tak naprawdę to w myślach już kupiłem piec 14 czy 15 KW , choć w tyle głowy słyszę opinie  projektanta  który powiedział mi ,że owszem ta 14-tka uciągnie ale np. w mrożne dni taki piec spali mi znacznie więcej gazu . a on i tak mi zrobi projekt na min 17 KW bo tak wynika z kubatury i z dotychczasowego spalania węgla (przypomnę , że spalam 5 t rocznie eko-groszka ) .Myślę ,że może trochę racji ma a na dodatek dzisiaj wczesnie rano (u nas -17 st.C) sprawdziłem pokoje na pietrze i w dwóch pokojach wyczuwalna  temp nieco niższa także to ocieplenie może coś nie tak. dodam że we wszystkich grzejnikach mam ustawione termozawory na eko . To tyle a tak w ogóle czekam na kosztorysy zalecenia względem mocy od dwóch instalatorów. Dam znać na forum co mi zaproponują .Pozdrawiam trzymajcie się ciepło.

Oj bo zapomniałem ,  co myślicie  o tym , że jak moc za mała to piec spali dużo więcej gazu . Prawda czy fałsz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jurekd napisał:

zip20 dzięki za opinie , całkowicie się z tobą zgadzam o cwu się nie boję tym bardziej , że za dwa lata drugi syn zapewne wyfrunie z gniazda(studia itd)  i w domu zostanie nas dwoje . Tak naprawdę to w myślach już kupiłem piec 14 czy 15 KW , choć w tyle głowy słyszę opinie  projektanta  który powiedział mi ,że owszem ta 14-tka uciągnie ale np. w mrożne dni taki piec spali mi znacznie więcej gazu . a on i tak mi zrobi projekt na min 17 KW bo tak wynika z kubatury i z dotychczasowego spalania węgla (przypomnę , że spalam 5 t rocznie eko-groszka ) .Myślę ,że może trochę racji ma a na dodatek dzisiaj wczesnie rano (u nas -17 st.C) sprawdziłem pokoje na pietrze i w dwóch pokojach wyczuwalna  temp nieco niższa także to ocieplenie może coś nie tak. dodam że we wszystkich grzejnikach mam ustawione termozawory na eko . To tyle a tak w ogóle czekam na kosztorysy zalecenia względem mocy od dwóch instalatorów. Dam znać na forum co mi zaproponują .Pozdrawiam trzymajcie się ciepło.

Oj bo zapomniałem ,  co myślicie  o tym , że jak moc za mała to piec spali dużo więcej gazu . Prawda czy fałsz?

Napisze ci na swoim przykładzie, bo teraz sobie to uświadomiłem  że w projekcie mam 148 m2 powierzchni użytkowej a realnie jest prawie 190m2 powierzchni po podłogach, kubatura prawie 785m3  (dużo więcej niż normalnie - wysokie pomieszczania na 2,75)

I mam kocioł 14kw Junkersa, wczoraj (- 10 ) i pracował na 24% mocy palinka (mam krzywa grzewczą) już wiem skąd spalanie 8m2 dobę  -mam spory dom a duży potrzebuje więcej energii i tego nie przeskoczysz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sambor napisał:

To nie idzie o zakres pracy.

Po prostu kocioł większej mocy ma większy wymiennik  ciepła - czyli lepiej i więcej  odbierze ciepła ze spalonego gazu - to czysta matematyka i fizyka.

Szczególnie dotyczy to pracy przy niskich temp kotła.

to mnie przekonuje , czyli jak wymiennik mniejszy to szybsza wymiana wody przez co piec grzeje dłużej , bo musi nagrzać nowy  napływ  zimnej wody . Czy w skrócie tak mam to rozumieć?

2 godziny temu, zip20 napisał:

Napisze ci na swoim przykładzie, bo teraz sobie to uświadomiłem  że w projekcie mam 148 m2 powierzchni użytkowej a realnie jest prawie 190m2 powierzchni po podłogach, kubatura prawie 785m3  (dużo więcej niż normalnie - wysokie pomieszczania na 2,75)

I mam kocioł 14kw Junkersa, wczoraj (- 10 ) i pracował na 24% mocy palinka (mam krzywa grzewczą) już wiem skąd spalanie 8m2 dobę  -mam spory dom a duży potrzebuje więcej energii i tego nie przeskoczysz  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik większy ma lepszą sprawność wymiany.

Czyli inaczej mówiąc : mamy 2 kotły jeden model -  14kW i 25kW oba pracują z mocą np 10kW to ten większy spali mniej gazu, ile mniej to zależy od temp pracy 

im mniejsza temp na kotle to wymiana lepsza.

Kiedyś podawał to Viessmam dla swoich modeli i do 50C pracy była różnica 10-15% mniej gazu na korzyść kotła większego.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę że kocioł większy może mieć wyższą moc minimalną, ale przy takiej samej np termet gold warto brać większy kocioł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak ze sprawnością silników :) 
Widać nie ma idealnej recepty, za duży taktuje, mały nie ma wymiennika który odbierze energie jak duży... 
mój w obecnych warunkach( - 12 ) pracuje na 29% - 39% (ciężko wyczuć bo jak temp spada to podnosi jak rośnie odejmuje a jeszcze miesza piętro z grzejnikami które się załącza od czasu do czasu )  temperatura na kotle 39 C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, podłącze się do tego wątku.

Mam także dom 150 m2, ale czasami może być tak, że będę ogrzewał sam parter i piwnice tak kolo 100 m2, aby utrzymać temp 21-23*, natomiast na piętrze dałbym minimalnie na 16-18 - po prostu bardzo rzadko tam też przebywam - chyba , że jakaś grubsza impreza, to aby gości przenocować to spoko :).  Widziałem, że w tym wątku polecacie firmy Buderus, Immergas,  jakiś hydraulik jeszcze mocno mi zachwalał Brotje. Jaką firmę polecacie i kocioł. Nie mam podłogówki, tylko same grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.