Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze automatyki do ogrzewania podłogowego


szym-on

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, potrzebuję porady w kwestii doboru automatyki do ogrzewania podłogowego. W domu posiadam dwie skrzynki rozdzielcze podzielone na parter i piętro. Dom ma powierzchnie 115 m2. Piec to Junkers Cerapur zsb 24-5c. Nie mam sterownika pogodowego, instalator odradzał. Mam do każdego pokoju, salonu i łazienek przewidziany regulator temperatury.  

Parter - czyli 7 pętli - 3 strefy, czyli 3 x regulator i 7 x siłownik.

095e5680-53ab-45aa-9cac-f794d961babf.thumb.jpg.e705c9f847d9d31ca6c700e51eadb079.jpg

Na końcu jest wpięty grzejnik z łazienki - miał on być tylko wpięty w podłogówkę i mieć temperature taką jak w obiegu - celowy i świadomy zabieg. Bardziej ma służyć jako lekko podgrzewany wieszak na ręczniki. Aczkolwiek nie wiem czy majstry dobrze to zrobiły? Po podłączeniu grzejnika otworzyli zawory. 

Piętro - czyli 6 pętli - 4 strefy, czyli 4 x regulator i 6 x siłownik.

37599cf0-3492-407b-8e34-24837d0f9706.thumb.jpg.d8b74daca233ce228c881ae028b46690.jpg

Tutaj również jak poprzednio wpięty grzejnik na końcu. Jeszcze nie podłączony więc zawory cały czas zamknięte. 

Zastanawia mnie brak rotametrów na listwach. Wstępnie z tego co doczytałem i tego jak jest podłączone to siłowniki powinny iść na górę na zasilanie, natomiast rotametry na dół, ale przeznaczone do montażu na powrocie. Czy to dobra dedukcja?  

Wstępnie wybrałem:
SALUS VS35W PRZEWODOWY REGULATOR TEMPERATURY
SALUS KL06 LISTWA CENTRALNEGO OGRZEWANIA 230V
SALUS SIŁOWNIK TERMOELEKTRYCZNY T30NC 230V M30x1,5
PRZEPŁYWOMIERZ DO ROZDZIELACZY - nie mam pojęcia jakie powinny być

Prośba o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzny załóż, rotametry również. Kocioł prowadź pogodowo (krzywa trochę wyżej niż potrzeby budynku).

silowniki NO. Reszta ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuje.

Czyli czujnik temperatury zewnętrznej np. Junkers AF2 i go wpinam do pieca?

A co z rotametrami? Mam założyć normalne na dolnej belce czy specjalne przeznaczone na powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamienić belki miejscami? Wychodzi na to że instalator skopał montując listwy odwrotnie?

Nie mam rotametrów na powrót i w necie nigdzie nie mogę znaleźć do kupienia :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bo jeszcze pogrzebałem i wychodzi, że instalator założył mi listwy przeznaczone do ogrzewania grzejnikami, a nie podłogówką. Czy to ma prawo działać? Czy najlepiej założyć odpowiednie belki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor sorry, po prostu myślałem, że można dołożyć rotametry do tych belek co mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz mój wątek: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/34316-junkers-cerapur-smart-24kw-pogodowe-cw100

Też nie mam rotametrów i te belki rozdzielaczy są chyba do grzejników. Ale nic nie robiłem z tym i drugi sezon tak grzejemy.

Wywaliłem tylko zawory RTL i kupiłem zwykłe pokrętła. Ustawiłem raz (co prawda parę tygodni to zajęło) i nie ruszam tego. Ustawianie oczywiście na czuja, bo jaki jest przepływ to nikt nie wie.

Mam pogodowe sterowanie, dziwny instalator, że ci to odradzał. 24kw do takiej powierzchni co piszesz - nieco za dużo. Ja u siebie zmniejszyłem moc chyba do 15tu i nie ma problemu. Tutaj ludzie polecają cw400 jako sterownik. Nieco droższy, ale ma więcej opcji.

I zastanów się czy faktycznie chcesz tyle sterowników i regulatorów pakować do instalacji. Czy faktycznie będziesz kręcił temperaturami parę razy na dzień? Opinie są takie, że ustawiasz to raz i zapominasz. Podzielam ją.

Aha - niefirmowy sterownik (pisałeś o salus) może nie wykorzystać w pełni wszystkich walorów kotła. Po prostu będzie sterował nim na zasadzie ON/OFF. Dlatego piszę o cw100 lub cw400.

 

W dniu 13.01.2021 o 22:30, szym-on napisał:

 

Czyli czujnik temperatury zewnętrznej np. Junkers AF2 i go wpinam do pieca?

 

 

Taki właśnie się dostaje razem z cw100. Przynajmniej wygląd zewn. jest taki sam.

Wpinasz do kotła i cw100 go sam rozpoznaje.

Co ciekawe w menu serwisowym kotła jest opcja użycia tego czujnika i ustawienia krzywej grzewczej (temp. pocz. i końcowa). Być może będzie to działać ze sterownikiem ON/OFF. Ja mam to wyłączone, bo cw100 zajmuje się ustalaniem jaka temp. ma polecieć w podłogę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie, założyłem sterownik pogodowy i tu wszystko jak najbardziej ok. Jednak ostatnio jako kolejny krok zamontowałem rotametry (zgodnie ze wskazówkami) - niestety nie działają prawidłowo. Nie pokazują przepływów. W skrzynce na dole nie działa żaden, na piętrze w skrzynce przepływ pokazują tylko dwa - jednak nie do końca prawidłowo, ponieważ rotametry są w pełni otwarte, a wskazują przepływ ok. 2. Wszystkie rotametry nie są również napełnione wodą tzn. rotametry są otwarte na pełny przepływ, grzybek zostaje jednak na górze, a wody jest w nich tylko troszkę. Jak zamykam zawory to jest ruch w rotametrach tej wody. Dołączam zdjęcie jak wyglada teraz instalacja. Co może być przyczyną? Zapowietrzona instalacja czy gdzieś indziej leży przyczyna? 

5875506D-0B38-493A-BC5E-65BF9D86583F.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja odpowietrzona ?

Gdzie masz 1 na tych rotametrach   góry czy na dole 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 Dodałem większe zdjęcie. 0 na górze i tam jest grzybek. 

Obawiam się, że może być zapowietrzona. Da się jakoś odpowietrzyć bez użycia pompy? 

21FF5B7D-05FA-46FF-AE86-FDFE4993E615.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma zaworów spustowych więc podpiąć  coś z sieci będzie ciężko , odpowietrzaj pojedynczo , zakręć wszystko , odkręć jedną i zobacz czy masz na pompie automatyczne odpowietrzanie , jak nie to  włączaj i wyłączaj pompę na najwyższym biegu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego w menu serwisowym pieca - „funkcja odpowietrzania” 

• 0: wyłączone
• 1: włączona jednorazowo
• 2: włączona na stałe

Czy ja powinienem mieć jakaś dodatkową pompę czy ta z pieca wystarczy Zastanawiam się czy generalnie nie są za małe przepływy. Mam łącznie 7 pętli na dole i 6 na piętrze. Powierzchnia ogrzewana to ok. 110 m2 łącznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli zakręcam zawór zasilający i zawór na powrocie, dodatkowo zakręcam wszystkie rotametry i zawory na dolnej belce. Kolejno podłączam na końcu węże - 1 na zasilanie wodą (belka górna) i 2 na odpływ i po kolei odkręcam pierwszy rotametr i zawór na dolnej belce, przelewam, zakręcam i przechodzę na następną pętle? O to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz równie dobrze  , lekko popuścić zaślepkę na dolnej belce , a wodę dopuszczać   wężykiem tym co napełniasz instalację , tylko rób to pętla po pętli , pojedynczo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 @gregoriusr jeszcze jedno pytanko - Jak będę działał ze skrzynką i pętlami na dole to pętle na piętrze mają być zakręcone? Czy również też zakręcić zawory na belkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego a powiedz czy wymieniałeś też te nypelki na dole pod rotametrami ? bo rotametry powinieneś kupić w komplecie z tymi nyplami. Jesli tego nie zrobiłeś to może być to przyczyną tego że rotametr nie pokaże ci przepływu. Na załączonym zdjęciu komplet jak to powinno wyglądać

rotametr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zakładałem komplet. Dokładnie taki jak podesłałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.