Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki żużlowe, problem z nastawami


Michał35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Mam problem z poprawnym spalaniem ekogroszku w piecu. Jest to piec 18kW z podajnikiem ślimakowym (podajnik ekoenergia), wentylator 160W, sterownik InterElectronics IE 70v2. Obecnie palę ekogroszkiem Bartex Silver. Obecne nastawy:

Czas podawania opału: 10s

Przerwa podawania: 40s

Moc dmuchawy: 30%

Przerwa podtrzymania: 20m

Czas podawania podtrzymania: 12s

Czas przedmuchu podtrzymania: 20s

Moc dmuchawy podtrzymanie: 40%

Klapka wentylatora uchylona na ok 2cm

Budynek ok. 160m2 użytkowej, izolacja sciany 20cm, dach 30cm. Poddasze użytkowe grzejniki (obecnie termostaty herz na poziomie 2), parter podłogówka - sterownik na 18°C ( w razie spadku załącza pompę obiegową na podłogówkę). Na razie bez podgrzewania CWU.

Problem polega na powstawaniu sporych spieków żużlowych. Piec utrzymuje temp. 55°C, obecnie jest dość mały odbiór wiec z 53 do 55 nagrzewa ~ 10minut. Próbowałem już różnych ustawień czasu podawania, zmniejszyłem z 15s na 10 i teraz środek paleniska jest nieco zapadnięty a na kołnierzu utrzymują się spieki. Nie wiem już czy to wina groszku czy ustawień, ale nie mogę uzyskać ładnego kopczyku tylko robią się spieki. Może macie jakieś pomysły lub doświadczenia z tym podajnikiem. Może klapka  od wentylatora jest za mało otwarta? Spróbuję dzis wstawić zdjęcia.

Proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duże dawki i za dużo powietrza, proponuję  7 przerwa 35 nadmuch 23-27 ale to samemu trzeba  zaobserowwać jaki jest płomień a najlepiej przesłonę na full i dopiero  regulować obrotami dmuchawy. Bartex Silver używam i też pojawiają się spieki ale to przy tym węglu nomalne- nie piszą tego nigdzie ale jego spiekalność to RI-15, Gold RI-20.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

A czy otwarcie przesłony wentylatora na maksa nie spowoduje, że wiatr będzie miał za słabe ciśnienie? I czy nie będzie wypalało się palenisko poprzez ciąg naturalny? 

Spróbuję z takimi nastawami. Nie wiem jeszcze jak dobrze wyregulować piec w trybie podtrzymania, chociaż przy tych temp. wątpię żeby piec nie pracował dłużej niż te 20 minut. 

 

Ps czy jeżeli kopczyk się zapada i pali poniżej retorty to po zmianie ustawień mogę go podnieść poprzez ręczne uruchomienie podajnika na np. 1 minutę czy lepiej czekać aż pięć sam sobie to ustabilizuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie te pytania uzyskasz odpowiedź w trakcie, nie będę się wypowiadał bo to może zależeć od wielu czynników. Co do podtrzymania nie wiem jakie są fabryczne nastawny ale ja stosuję min. tj 1 s co 3 min przednich co 7 min wentylator 30 . Długi postój w podtrzymaniu nie jest wskazany. Jeżeli kopczyk w czasie pracy będzie za niski zmniejsz przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie potestuję. Może sprobuje bardziej otworzyć przysłone wentylatora a zmniejszyć moc dmuchawy. Gdzie można uzyskać info o spiekalności takiego groszku? Bartex tego właśnie nie podaje. 

Mam też pytanie o czyszczenie podajnika ekoenergia, czy jest gdzieś jakis poradnik co do tego? Oczywiście nie chodzi mi o takie gruntowne rozbieranie tylko o czyszczenie dysz np raz w miesiącu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał

Co do czyszczenia palnika, powinieneś to zrobić przynajmniej raz przed sezonem. Jak to zrobić wrzuć hasło na Youtube i będziesz miał wszystko jak na dłoni. Ściągasz koronę czyscisz  kanały dolotowe pod koroną  i samą koronę  montujesz na silikon kominkowy i tyle. Co do przesłony masz potwierdzenie we wpisie Tomek. 70 Wat to max dmuchawy dla takiego pieca. Producent kotła włożył taka mocna dmuchawę bo chyba otrzymał większą partię za darmo z daru dla powodzian i aby ograniczyć moc dołożył przesłonę. A klient niech się męczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki dmuchawa to RMS-140 ale to niewiele mniej i również uważam że jest przewymiarowana. Zgodnie z poradą 1mps skróciłem cykle: podawanie 7s, przerwa 30s, dmuchawa na 22%. Otwieranie przysłony dmuchawy powoduje zmniejszenie jej obrotów. Otworzyłem na jakieś 70%.

Spalanie wygląda na spokojniejsze. Zobaczymy po nocy jak będzie wyglądać palenisko. 

Spróbuję wstawić filmik z procesu spalania (po ok 5 cyklach podania opału od uruchomienia).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny płomień, spokojny i taki ma być, ale wydaje mi się  dość wysoki. Spróbój zwiększyć przerwę do 35 jak wcześniej pisałem czyli 1:5.

A tak w ogóle jaki to jest piec ? Jakie osmolenia w piecu na tych nastawach i jak wygląda popiół. Są zmiany na lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kocioł EKO-OKSZA 18kW. 

Wydaje mi się, że deflektor jest nieco bardziej osmolony, ale generalnie końcówki płomieni nie dymią. Obniżyłem do 30s aby podnieść nieco kopczyk. Dziś wieczorem zajrzę do pieca i zobaczymy jak to wygląda. Płomień w momencie startu palnika jest malutki i po kilku podaniach rośnie właśnie dość wysoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, obecnie z uwagi na mały odbiór ciepła piec załącza się pewnie co jakieś pół godziny. Dlatego zastanawiam się jak ustawić tryb podtrzymania czyli co jaki czas podać, ile sekund i ile czasu ma działać przedmuch. Dziś z ciekawości sprawdze całkowity czas pracy podajnika od wczorajszego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że piec stoi w podtrzymaniu wcale nie oznacza że będziesz miał oszczędności , śmiem twierdzić że wręcz odwrotnie więc na początek zastosuj dawki w podtrzymaniu o których pisałem wcześniej a puźniej zastosuj fabryczne będziesz miał porównanie i będzie się można wtedy do tego odnieść. Z tym kopczykiem na palniku bym nie przesadzał ponieważ w palniku ekoenergii żar usytuowany jest nisko ( korona z nacięciami) chyba że masz zmienioną koronę z wierconymi otworami. Generalnie więcej na palniku w podtrzymaniu stoi dłużej piec się wychładza i puźniej pracuje dłużej, wiem ktoś powie, że od tego jest histereza, prawda tylko teoretycznie, wszystko zależy od wykonanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1mps,

Dzięki za wskazówkę z retortą. Nie wiedziałem, że jej budowa może utrudnić tworzenie kopczyka. Nie będę już na to takiej uwagi zwracał. 

Tak wygląda palenisko po dobie pracy. Spalanie było wyższe wg sterownika 20kg/d a poprzedniego dnia było 16kg/d (o ile sterownik nie przekłamuje zbytnio). Ustawiłem 7s pracy i 35s przerwy. Wydaje mi się, że obecnie groszek spala się bez tak dużych spieków ale piec wolniej osiąga temperaturę przez co zużycie mogło podskoczyć. 

 

Ostatnie zdjęcie przedstawia płomień w momencie rozpoczęcia rozpalania.

 

 

20210114_183008.jpg

20210114_183033.jpg

20210114_183800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten płomień widzę, że jezcze sporo testów przed tobą. Końcówka palnika tak jak by mialowe niedopały. Tak się robi przy zbyt ostrym strumieniu, poprostu drobiny węglowe są wydmuchiwane. Tak się dzieje wokół całego palnika węgiel nie jest rozrzażany a wręcz gaszony strumieniem powietrza. Wolny strumień powietrza-pali na całej powierzchni szybki-pali na środku a po bokach gasi.

Druga sprawa piszesz, że otwieranie przysłony dmuchawy powoduje zmniejszenie jej obrotów, co w/g mnie nie jest prawdą. Przecież ten sterownik nie ma modulacji obrotów i są one stałe, doznajesz poprostu omamów słuchowych. Nie zmniejszenie obrotów a zmniejszenie ciśnienia i odwrotnie zasłaniając zwiększasz ciśnienie co by się zgadzała patrząc na płomień i palnik  na ostatnim zdjęciu.  Na twoim miejscu zdjął bym tą przesłone całkowicie i regulował obrotami na sterowniku pisałem o tym wcześniej, przcież zamiast dawać 22% możesz dać 27%. Jak już to wszystko przetestujesz a efekty będą mizerne zastanowił bym się nad wymianą korony na taką z wierconymi otworami. Piasłem o tym dość dawno na jedmym z postów możesz odszukać. Jężeli palnik ma jeszcze gwarancję będzie gratis jeżeli nie koszt około 180-200 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obroty są pewnie te same, chodzi o wrażenie słuchowe spowodowane spadkiem ciśnienia, źle się wyraziłem. W takim razie po co są te przysłony na wentylatorze skoro zaleca się je otwierać na maks?

Płomień na ostatnim zdjęciu jest niski gdyż tak jak pisałem jest to stan po pól godzinnej przerwie i dopiero po kilku podaniach płomień osiąga takie rozmiary jak na filmiku z poprzedniego posta. Pewnie lepsze sterowniki mają modulację mocy i w momencie rozpalania gdy jeszcze jest mało paliwa to dmuchawa działa z niższą mocą. 

Nie będę już drążył gdyż pewnie ten sterownik nie pozwala na duże zmiany ustawień. W jakiejś przerwie wyczyszcze retorte i zobaczymy czy palenisko lepiej się będzie zachowywać. 

Proszę jeszcze tylko o info co z tą przesloną czyli jakie ma zadanie i kiedy powinno się ją przymykać, skoro tu ma być otwarta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Z Tą Przesłoną Na Wentylatorze?

dodany przez zdz79, 5 Styczeń 2013 w Kotły z podajnikiem 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14284-co-z-tą-przesłoną-na-wentylatorze/

Tu masz temat w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zdania są podzielone dlatego każdy w praktyce będzie miał inne zdanie. Jednym słowem jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział. Co innego widzieć na zdjęciu a co innego oceniać na żywo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2021 o 11:16, Michał35 napisał:

Czas podawania opału: 10s                       1s

Przerwa podawania: 40s                          10s

Moc dmuchawy: 30%                               100%

Przerwa podtrzymania: 20m

Czas podawania podtrzymania: 12s        4s

Czas przedmuchu podtrzymania: 20s

Moc dmuchawy podtrzymanie: 40%      100%

Klapka wentylatora uchylona na ok 2cm   >  1cm i wyregulować tak aby nie dymiło i kopczyk się nie zapadał

Coś mi się wydaje że nie tędy droga....  masz kocioł takiej samej mocy jak mój i chałupa podobna , wpisałem moje nastawy

Bartex silver  to jest dość kaloryczny węgiel , przy słabszym czasy będą większe ale trzeba zachować proporcje.

Kocioł na 60*C

Wielkość nadmuchu reguluje się po każdym nowym ustawieniu tak aby kopczyk się nie zapadał zbytnio i z wyczuciem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak rozmawiałem z fachowcami twierdzą, że przesłona służy do precyzyjnego dobrania nadmuchu wtedy gdy nie można go ustalić za pomocą nastaw w sterowniku tj gdy przykładowo pomiędzy 1%a 2% występuje zbyt duża różnica ma to sens ale mnie jakoś nie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te przesłony to pozostałość po czasach, gdy sterowniki w ogóle nie sterowały obrotami. Coś z tym trzeba zrobić :-)

Autor próbował już wszystkiego, poza węglem :-) Tu jest ogromny palnik jak na zapotrzebowanie domu, więc mocno się rozgrzewa i staje, spiekajac węgiel (bo tam wszystko jest z żeliwa). Ten płomień na filmiku wydaje się być prawidłowy, więc jeśli spieki są realnym problemem (np. kalafiory urywają deflektor), to jedyny ratunek widzę w zmniejszeniu mocy, czyli proporcjonalnym obniżeniu czasu podawania i nadmuchu. Wtedy palnik będzie relatywnie krócej w nadzorze i nie będzie w pracy nagrzewał sie do wysokiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1mps napisał:

Generalnie jak rozmawiałem z fachowcami twierdzą, że przesłona służy do precyzyjnego dobrania nadmuchu wtedy gdy nie można go ustalić za pomocą nastaw w sterowniku tj gdy przykładowo pomiędzy 1%a 2% występuje zbyt duża różnica ma to sens ale mnie jakoś nie przekonuje.

Ma to sens, pytanie tylko czy właśnie ta przesłona otwarta na maks nie będzie powodować zapadania się kopczyka w trybie podtrzymania, np przy mocniejszym ciągu kominowym (wiatr itd.)? Chociaż w tych kotłach jest na tyle zawirowań, że chyba ciężko o aż tak duży ciąg naturalny. Generalnie widzę, że przy tej samej mocy dmuchawy przymknięcie przysłony powoduje lekki wzrost ciśnienia na palenisku i taki trochę efekt "palnika", więc przymykając przysłonę musiałbym także zmniejszać moc dmuchawy. 

 

Godzinę temu, HarryH napisał:

Przecież te przesłony to pozostałość po czasach, gdy sterowniki w ogóle nie sterowały obrotami. Coś z tym trzeba zrobić :-)

Autor próbował już wszystkiego, poza węglem :-) Tu jest ogromny palnik jak na zapotrzebowanie domu, więc mocno się rozgrzewa i staje, spiekajac węgiel (bo tam wszystko jest z żeliwa). Ten płomień na filmiku wydaje się być prawidłowy, więc jeśli spieki są realnym problemem (np. kalafiory urywają deflektor), to jedyny ratunek widzę w zmniejszeniu mocy, czyli proporcjonalnym obniżeniu czasu podawania i nadmuchu. Wtedy palnik będzie relatywnie krócej w nadzorze i nie będzie w pracy nagrzewał sie do wysokiej temperatury.

To prawda, przy wstępnych nastawach czyli podawanie na 10s, przerwa 40s i dmuchawa na 30% to przy tak mocnej dmuchawie robiły się takie kalafiory że nie spadały swobodnie z tyłu retorty

 

(piec jest dość wąski z uwagi na niezbyt dużą kotłownię) i trzeba było pomagać pogrzebaczem. Na tych nastawach które są na filmiku jest lepiej, spieków jest mniej i są dużo mniejsze więc efekt pozytywny.

57 minut temu, Animus napisał:

A ten deflektor nie da się podnieść wyżej?

Muszę sprawdzić, ale fakt też wydaje mi się być zbyt nisko.

1 godzinę temu, Jozefg1 napisał:

Coś mi się wydaje że nie tędy droga....  masz kocioł takiej samej mocy jak mój i chałupa podobna , wpisałem moje nastawy

Bartex silver  to jest dość kaloryczny węgiel , przy słabszym czasy będą większe ale trzeba zachować proporcje.

Kocioł na 60*C

Wielkość nadmuchu reguluje się po każdym nowym ustawieniu tak aby kopczyk się nie zapadał zbytnio i z wyczuciem....

Jozefg1, nastawy które proponujesz to zupełna rewolucja, czyli podawanie co 1s, moc dmuchawy 100%? To tam będzie fruwało wszystko, ale mogę oczywiście spróbować. Nie rozumiem tylko co z tą przysłoną, >1cm tzn ma być otwarta na min 1 cm? O dymienie chodzi w trybie pracy rozumiem? Czyli dążyć do minimalnego otwarcia przysłony ale tak żeby przy 100% dmuchawy nie dymiło?

 

Dziś kocioł chodził wg nastaw 1mps czyli 7s podawanie, 35 praca, nadmuch 22%. Spala dużo lepiej, tylko ten kopczyk mnie martwi że jest dość nisko w podajniku, chociaż może tak jest z uwagi na budowę retorty.

1 zdjęcie to kilka minut przed startem kotła, czyli koniec podtrzymania - środek paleniska jest trochę zapadnięty względem retorty.

2 zdjęcie - palenisko po ok 5 minutach pracy.

Kocioł z 53 na 55*C pracował jakieś 12 minut. Łączny czas pracy podajnika przez 20h to 62m.

 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.