Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł do bardzo niskiej kotłowni


StesiU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jakiś czas temu pomogliście mi w wyborze peleciaka do nowo budowanego domu. Biovert z KIPI od Witka sprawuje się po dziś dzień.

Teraz stoję przed wyborem kotła do drugiego domu i znowu potrzebuje pomocy.

Charakterystyka budynku dostępna pod linkiem:

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ah9t 

 

W domu obecnie tzw śmieciuch który dobrze sobie daje rade na te ok 100m2 ale zdrowie mieszkańców domu nie pozwala już na jego dalszą obsługę. Tym bardziej że kotłownia usytuowana jest w dość niskiej, ok 160cm wysokości, piwnicy. 

Instalacja w domu po modernizacji na rurkach miedziowych. Wszędzie grzejniki aluminiowe, w sumie 7 szt. Dom nie jest w żaden sposób ocieplony. Stolarka okienno drzwiowa nowa.

Ciepłowłaściwe podpowiada kocioł ok 17KW. Podobnie hydraulik.

 

Biorę pod uwagę:

1. Kocioł na pellet SlimKo 16kW – cena ok 13 500 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),

2. Kocioł na pellet Lumo Bio Max PLUS 15 – cena zbliżona (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),

3. Kocioł na pellet Witkowski 16 kW SMART 5 – cena 11 700 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),

 

Bardzo ogranicza nas wysokość pomieszczenia stąd takie a nie inne modele.

Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Jednak to KIPI do mnie przemawia bo znam i nie narzekam ale…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna P 18 kocioł praktycznie bezobsługowy ale cena ponad 16 kafli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumo ma pionowy wymiennik, to nie wiem czy będzie wygodnie go czyścić w niskim pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Ci kolego doradzić ? skoro kipi przypadł Ci do gustu  to chyba nie ma co zmieniać i lumo i kotłospaw  będzie dla ciebie ok , jest teraz nowy palnik rotary plus zamiast nadmuchu wentylator wyciągowy z opisu bardzo fajnie to może działać zapytaj czy montują takie i ile kosztuje .

Laguna bardzo fajny kocioł tylko nie ma tych bajerów do których jesteś przyzwyczajony i może ci tego brakować .

Kipi ma zaletę bo prosta budowa wszystko idzie samemu wymienić nie zajmuje to dużo czasu a części nie brakuje .

A i pozdrawiam Kolegę z kotłem jak u mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, StesiU napisał:

Jednak to KIPI do mnie przemawia bo znam i nie narzekam ale…

Gdybyś miał Lagunę to też byś nie narzekał i byłbyś jeszcze szczęśliwszy. Jedynym zadaniem w lagunie jest dostarczenie opału, wybranie popiołu, a czyszczenie to jak kto lubi... Jedni czyszczą po 500kg, inni po 4 tonach. Ustawienia palnika w ogóle cię nie interesują. Ale niestety luksus kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęcik super, tylko cena i pionowy wymiennik. Ale dla starszych ludzi rzeczywiście rozwiązanie extra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora zastanów się nad tym produktem https://pl.kepo.rs/produkty/kotly-pelet/ zapoznaj się szczegółowo ze stroną i wszelkimi danymi.

Jak nie chcesz by kocioł na okrągło taktował tzn. rozpalał się i wygaszał i masz sympatię do KIPI zobacz ten produkt https://www.kolton.pl/kotly-5-klasy-na-pellet/203-biopellkompakt, w tej opcji zbiornik na pellet może stać obok kotła co znacząco zmniejszy jego wysokość. Dodam , tam jest Tech , ale działa jak należy. Bez obaw.

Powodzenia w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten kocioł zasypowy jest w całkiem dobrej kondycji może lepiej dokupić do niego palnik pelletowy.? W dolnych drzwiach go zamontujesz.
Wyjdzie znacznie taniej. Ewentualnie jeszcze hydraulika by zainstalował pompę kotłowa i dla lepszej pracy palnika.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie najtaniej a za chwilę będzie musiał kocioł wymieniać bo nie ma 5 klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że nie każdego stać na wymysły rządzących.
Ustawy rozporządzenia sobie a życie sobie.
Mi teoretycznie zostały 2 lata korzystania z kotła pozaklasowego. Jak mi dadzą połowę kosztów wymiany to wymienię. A jak mam sam to pokryć to sobie poczekają.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież dopłaty gminne, masz czyste powietrze, idzie coś z tego ugrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

Nad laguną poważnie myślałem głównie właśnie z uwagi na jej minimalną „obsługowość” (znam ten kocioł z przeglądania forum). Nie chcemy jednak aż tak przyszłościowo inwestować w ten budynek.

Dołącze do listy tego Kołtona proponowanego przez robin60. Szczególnie jeśli jest możliwość postawienia pojemnika na pellet obok kotła, chociaż wysokość jest OK. Po wstępnym rozpoznaniu neta, cenowo wychodzi podobnie jak pozostałe. Podzwonie jeszcze i dopytam o doposażenie.

Powiedzcie tylko proszę, jak odbywa się czyszczenie tego Slimko, Smarta czy Bio-pel? Czy tylko poprzez te drzwiczki z zamontowanym palnikiem czyli od przodu? Nie mogę znaleźć jakiś dokładniejszych schematów tego Slimko czy Smarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slimko od przodu, ma poziomy wymiennik. e958dd8822ca2ef2889526d97584b6bb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakie są różnice pomiędzy wspomnianym KEPO 15, RED SELECTA 15 i Edilkamin LAGUNA2 P 18 KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zachwalana Laguna ma opcję normalnego zbiornika na opał ? Czy pojemniczek na 4 worki tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, andrzej197310 napisał:

Jakie są różnice pomiędzy wspomnianym KEPO 15, RED SELECTA 15 i Edilkamin LAGUNA2 P 18 KW?

Kepo to jak widać jakiś serbski wynalazek. Red to dobry włoski kocioł. Wadą jego jest brak samoczyszczenia palnika. Czyli tu pellet tylko wysokiej jakości. Tego problemu nie ma Laguna. Minusem jest tu mały pojemnik na pellet.

Włosi wyspecjalizowali się w produkcji peleciaków wszelkiej maści. I co ważne te kotły nie kosztują tak horendalnych sum jak austiackie czy niemieckie.

Pellet we Włoszech - Rynek Pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu fajnie widać na co tam się stawia tam główne urządzenia to piecyki na pellet pod każdą postacią. Wodne dgp itd. A jak robią kotły to zasobnik na paliwo taki na 40-60 kg i wystarcza. Fajne jest to że tam szuka się rozwiązań żeby zbyt często nie zaglądać i nie czyścić wymiennika ( stąd tam wymienniki pionowe i czyszczenie półautomatyczne - jakieś dźwignie czy inne rozwiązania lub automatyczne ) a u nas czyścić można co tydzień byle zasobnik był wielki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w czym problem aby raz na dwa czy trzy dni zajrzeć do kotłowni i wsypać 3 worki pelletu to raptem max 5 minut roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta niska pojemność jest związana z konstrukcją systemu podawania. Zbiornik jest u góry. Palenisko niżej. Ślimak jest krótki. I nie ma tu tego co się dzieje przy długich żmijkach. Duża nierównomierność podawania. Co jest do bani w kwestii stabilności na palniku. Mam tę żmijkę w swoim Biawarze to wiem o czym piszę. Sonda ledwo wyrabia, żeby dostosować obroty wentylatora do zmiennego płomienia i nadmiaru tlenu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękujemy za zainteresowanie naszym produktem - SlimKo KOTŁOSPAW

Odnośnie czyszczenia, jeden z użytkowników pokazuje jak się to wykonuje na kotle:

 

Dodam, że kocioł ten występuje również w wersji z zasobnikiem wolnostojącym obok kotła https://kotlospaw.pl/kociol-slimko-z-zasobnikiem-bocznym/

Pamiętaj, że do  SlimKo w standardzie masz czujniki temperatury, przewody zasilające oraz pogodówkę o wartości ok. 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Slimko jak dla mnie genialny. Znam użytkowników - bardzo sobie chwalą.

Też sie nad nim zastanawiałem, jednak z racji obsługi przez starszą osobę i czyszczenie wręcz na kolanach u mnie ten model odpadł.

Tak przy okazji pytanie do Pana Jakuba, czy da się jakoś uprościć czyszczenie tylnej komory (tej za płomiennicami)? 

Ciekawe czy autor wątku już coś wybrał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.