Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże zapotrzebowanie na pelet. Piec z buforem


Emu06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mógł bym prosić o pomoc z kotłem. 
Posiadam kocioł metal fach Smart pellet 16kw, z buforem ciepła 600l. Spalanie w nim to 26/28 kg na dzień przy mrozach taki jakie mamy 0/-5 i wydaje mi się na dość duże z racji że w dzień przykręcamy podłogowa można powiedzieć na 0°, Kocioł nie chodzi prawie cały dzień jest w trybie postój. Wieczorem odkręcam podłogowe na 30° i przez całą noc spali te 26kg, w domu mam 22°/23° Jestem świeżym użytkownikiem, i dopiero zaczynam zabawę z ogrzewaniem, posiadam nowy dom z ogrzewaniem podłogowym na parterze i poddaszu plus po grzejniku w łazience na dole i do góry oraz dwa grzejniki w piwnicy nie używane. Metry domu to 154m oraz 35m piwnica. Dom jest ocieplony styropianem 15cm poddasze wełna 25cm, nie posiadam jeszcze reguratorów pokojowych. Instalacja hydrauliczna z tego co wiem jest prosta, powrót na zaworze termostatyczny Afriso, przed nią pompa ustawiona na start 45°. Zawór termiczny mieszający Herz do ustawiania temperatury podlogówki w kotłowni, nie podłączony do kotła. Moje nastawy to temperatura żądaną CO 65
CWU 41 
Bufor: 60 góra start ładowania buforu 45
Piec chodzi na fuzzy logic seryjnie było 33% wypełnienie cyklu 100% ale dałem 26%. Zjada trochę mniej peletu ale dłużej dobija do zadanej i ładuje bufor, nadmuch to 72% zmniejszała ale było jak wcześnie bardzo długo dobijało. Proszę o pomoc czy wszystko jest dobrze i czy spalanie mam dobre.

inbound3586969096443273639.jpg

inbound5284462495439789089.jpg

inbound4759405336125573259.jpg

inbound411725320017582601.jpg

inbound3558346187481987355.jpg

inbound3198118486229130858.jpg

inbound5650531320846943938.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Wydaje mi sie ze w pierwszej kolejnosci nalezy sie zastanowic nad tym wylanczaniem

1. W nocy zagrzewasz wode w podlogowce
2. W dzien nie grzejesz, calosc sie wychladza pytanie o ile stopni
3. I znowu w nocy zagrzewasz

Wiem ze podlogowka jest buforem ciepla ale zastanawia mnie o ile stopni musisz odbudowac temperature wody w ukladzie aby miec znowu 30 stopni rownomiernie


Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł dochodzi do zadanej w tym układzie to znaczy że masz zbyt mały odbiór ciepła z kotła i sporo energii ucieka w komin.

Grzanie podlogowki tylko w nocy i mając bufor  to najgorsze co mogłeś zrobić. 

Jeżeli tylko w nocy spalasz taką ilość pelletu na taki metraż to coś jest nie tak. 

Zacznij od ustawienia podlogowki do pracy na stałe.  Ustaw najpierw ze 26-27 stopni na podłogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testuje pracę na cały czas ustawionych stopniach podłogówki. Spalanie patrząc na wykres i ile zjada peletu można powiedzieć że się trochę zmniejszyło ale minimalnie jeszcze tego nie liczyłem. Tylko w słoneczny dzień w domu jest za ciepło. A i w zimniejsze noce słabo dobija do zadanej i ładuje bufor, tak że wypełnienie cyklu przestawiłem na 33%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałeś przejść na pracę w trybie standard?.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Emu06 napisał:

Tylko w słoneczny dzień w domu jest za ciepło

No to masz dwie opcje do wyboru:

wspólnie - podłączyć czujnik pogodowy oraz czujnik temperatury zasilania podłogówki

  1. ustawić sterowanie podłogowe dla zaworu 3d termostatycznego, tryb "tylko pompa"; ustawić krzywą 0,3 do 0,4 i przesuniecie krzywej, tak, aby w słoneczny dzień sterownik ustawiał(tzn chciał ustawić, bo wiadomo, ze nie da rady) niższą temperaturę niż faktycznie ustawiona na 3D; wtedy sterownik wyłączy tą pompę i podłogówka przestanie grzać
  2. wymienić zawór 3d termostatyczny na zawór 3d  z siłownikiem i w pełni sterować temperaturą podłogówki w zależności od "pogody"

druga opcja droższa, no i nie wiem co Twój sterownik kotła umożliwia.

 

I 3 opcja: latać do kotłowni co jakiś czas i przestawiać ręcznie zawór 3d - nie polecam, choć opcja darmowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gonzo19 napisał:

 

I 3 opcja: latać do kotłowni co jakiś czas i przestawiać ręcznie zawór 3d - nie polecam, choć opcja darmowa :)

Cały czas tak robię tylko tylko przykrecalem na można powiedzieć 0, teraz dziennie obniżam na 25 na podłogę a na noc 28. Jest lepiej bo podłoga się tak nie wyziębia, ale żeby były jakieś wielkie oszczędności to nie zauważyłem. Myślę że problem tkwi w ustawieniach bo zaduzo według mnie podaje peletu. Ale jak już pisałem to strasznie długo dobija, a jak na razie najlepsza dla mnie opcjią jest wygrzewać dość szybko bufor do wysokich temperatur. Muszę jeszcze spróbować w standardzie tak jak kolega wyżej pisał. A mógł byś bardziej rozwinięć pierwszą opcję, bo nie znam się za bardzo na instalaciach

 

46 minut temu, fotopasjajelcz napisał:

Nie próbowałeś przejść na pracę w trybie standard?.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
 

Próbowałem ale nie za bardzo się na tym skupiłem. Muszę przeważyć pelet bo myślałem że mnie to nie dotyczy z racji braku opcji w sterowniku

Tak wygląda mój tryb pracy

Screenshot_2021-01-05-09-13-26-972_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem że coś może być nie tak z powrotem nie mam czujnika i nie wiem jaka jest temperatura. Jak kocioł zaczyna się rozpalać to temperatura na kotle spada średnio o 10 15 ale zauważyłem że odbiera ta energię wtedy bufor. A pompa przed powrotem ma chodzić cały czas, czy tylko podczas pracy kotła od jakiejś ten w moim przypadku 40. Jak próbowałem nastawy innych użytkowników to w ogóle nie chciał ruszyć z dogrzewaniem. Dziwi mnie to wszystko bo z buforem powinien spalać mniej a co niektuzy piszą że większy metraż bez bufora i 15/20kg. Czasami przez 10min ani jedna setka temperatury nie skoczy w górę. Czyżby podłogowa tak potrzebowała ciepła. Nie wiem czy u każdego tak jest, że jak podkrece podlogówke na maksa to piec rozładowuje się w oczach. Dlatego też boję się dużych mrozów że peletu nie pójdzie mi 26 28 a z 40kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.